Rekonstrukcja rządu, spotkania Mateusza Morawieckiego z Viktorem Orbanem oraz Jean-Claude Junckerem a także publikacja sądowych ustaw i początek procedury związanej z wyborem nowej KRS – to zapewne trzy tematy wokół których będzie kręcić się polska polityka w styczniu.

Na pierwszym styczniowym posiedzeniu Sejm zajmie się firmowanym przez Barbarę Nowacką oobywatelskim projektem zakładającym m.in. liberalizację ustawy aborcyjnej. Posłowie przyjmą też projekt ustawy budżetowej na 2018 rok, zmiany w regulaminie Sejmu oraz zakończą prace nad kodeksem wyborczym.

Na początku stycznia odbędzie się posiedzenie zarządu Nowoczesnej oraz wyjazdowe posiedzenie klubu Kukiz ‘15. Inne tematy politycznego miesiąca to m.in. samorządowa konwencja PSL, wybór prezesa PAP czy sejmowe prace nad tzw. Konstytucją dla biznesu.

*****

Zarząd Nowoczesnej. 2 stycznia zbierze się zarząd Nowoczesnej – pierwszy raz w nowych składzie. Kierownictwo partii Katarzyny Lubnauer ma wybrać wiceprzewodniczących – już wiadomo, że tej funkcji nie będzie pełnić Ryszard Petru. Lubnauer przyznała też, że dostanie od zarządu mandat do prowadzenia rozmów z innymi partiami opozycyjnymi. Także w styczniu ma dojść do wyboru nowego przewodniczącego klubu parlamentarnego.

Wyjazdowe posiedzenie klubu Kukiz ‘15. 4-5 stycznia odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu Kukiz ‘15 w Ciechocinku. Parlamentarzyści mają omówić m.in. strategię na 2018 rok, w tym na nadchodzące wybory samorządowe.

Wybór prezesa PAP. 4 stycznia Rada Mediów Narodowych zajmie się wyborem prezesa Polskiej Agencji Prasowej. Spółka nie ma prezesa od października. W porządku obrad posiedzenia jest punkt dotyczący zmian kadrowych w PAP. Według informacji „Presserwisu” poważnym kandydatem na stanowisko prezesa PAP jest Filip Rdesiński.

Tournee Morawieckiego. 3 stycznia premier Mateusz Morawiecki uda się do Budapesztu, gdzie spotka się z premierem Węgier Viktorem Orbanem. 9 stycznia szef polskiego rządu w Brukseli spotka się z szefem KE Jean-Claude Junckerem. W styczniu także – o czym mówił Adam Bielan – premier Morawiecki ma wziąć udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie, a także pojawić się na forum ekonomicznym w Davos.

Komisja zdrowia. 3 stycznia o 11:00 odbędzie się posiedzenie komisji zdrowia, na której minister zdrowia ma przedstawić informację w sprawie skali i skutków wypowiedzianych klauzul opt-out. To specjalne posiedzenie – jak twierdzi Bartosz Arłukowicz – bo wcześniej nie było planowane i zostało zwołane na kilka dni przed.

Ustawy sądowe. Najpóźniej 3 stycznia w Dzienniku Ustaw zostaną opublikowane tzw. ustawy sądowe. Ustawa o SN wchodzi w życie po 3 miesiącach, ale już ustawa o KRS po 14 dniach, co w praktyce oznacza że w styczniu rocznie się procedura dot. wyboru nowej rady – choć do samego głosowania w Sejmie raczej nie dojdzie w tym miesiącu.

Rekonstrukcja. Prawdopodobnie w pierwszej połowie stycznia premier Morawiecki poinformuje o zmianach w rządzie. – Co do rekonstrukcji [rządu] – po święcie Trzech Króli myślę że w krótkim terminie po tej dacie zapoznamy się, będziemy mogli poznać już wszystkie możliwe zmiany w ramach Rady Ministrów. Proszę poczekać jeszcze chwilę. Ta rzeczywistość za chwilę się już wyjaśni, rozjaśni – mówił szef rządu na konferencji.

Powstanie Departamentu ds. Pomocy Humanitarnej. – Na początku stycznia w KPRM zostanie utworzony Departament ds. Pomocy Humanitarnej. Do jego zadań będzie należała koordynacja oraz monitorowaniem pomocy płynącej z Polski głównie do potrzebujących w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschoduzapowiedziała Beata Kempa.

Sejm o budżecie. Na 9 stycznia zaplanowano II czytanie rządowego projektu ustawy budżetowej na 2018 rok. Dyskusja w tej sprawie ma rozpocząć się o 10:15 i potrwać planowo do 16:00. Do głosowania dojdzie 2 dni później, 11 stycznia między 9:00 a 17:00. PIerwotnie do przyjęcia budżetu miało dojść na drugim grudniowym posiedzeniu, ale głosowania zostały przeniesione z powodu zmiany premiera.

Komisja o TVP Info. 9 stycznia o 12:00 odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji kultury i środków przekazu, która zajmie się “polityką informacyjną TVP Info”.

Sejm o aborcji. Na 10 stycznia zaplanowano pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie, zgłoszonego przez Komitet “Ratujmy Kobiety 2017”. Według wstępnego harmonogramu Sejmu, debata w tej sprawie rozpocznie się o 17:15 i potrwa do 19:30. Projekt przedstawi Barbara Nowacka.

Kodeks wyborczy. Prawdopodobnie 10 stycznia parlament zakończy prace nad kodeksem wyborczym – tego dnia Sejm ma rozpatrzyć poprawki Senatu i następnie je przegłosować. Koniec końców w styczniu prezydent Duda będzie musiał podjąć decyzję w sprawie tej ustawy.

Kandydaci na prezydentów. Niewykluczone, że już w styczniu dwie największe partie: PO i PiS przedstawią swoich kandydatów na prezydentów największych miast. Niedawno Stanisław Karczewski mówił iż decyzja ws. kandydata PiS na prezydenta Warszawy zapadnie na przełomie roku. Platforma wystawiła już Rafała Trzaskowskiego, ale na oficjalne ogłoszenie czekają kandydaci w innych miastach.

Zmiany w regulaminie Sejmu. Na pierwszym styczniowym posiedzeniu Sejm może przegłosować zmiany w regulaminie. Chodzi o wprowadzenie trzytygodniowego cyklu posiedzeń, o czym pisaliśmy na 300POLITYCE – ale także o “ograniczenie wystąpień poselskich o charakterze pozaregulaminowym”, oraz przyznanie marszałkowi Sejmu nowych uprawnień porządkowych. II czytania tych dwóch projektów zaplanowano na 9 stycznia.

Konstytucja dla biznesu. W styczniu Sejm ma kontynuować prace nad tzw. Konstytucją dla biznesu. 9 i 10 stycznia sejmowa komisja gospodarki i rozwoju ma zaopiniować pakiet projektów ustaw dla komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji rządowych.

Kogut. W styczniu Senat ma rozpoznać wniosek prokuratury o zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta. Jak tłumaczyli politycy PiS, marszałek Senatu chciał zadekretować możliwość zapoznania się z tym wnioskiem przez wszystkich senatorów, co wymaga czasu.

ONZ. Polska wraz z początkiem 2018 roku obejmuje dwuletnie niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Według Witolda Waszczykowskiego, prezydent Andrzej Duda zaplanowane dwie wizyty na posiedzeniach RB w najbliższym czasie – pierwsza z nich odbędzie się w styczniu, kiedy przewodnictwo w radzie będzie pełnił Kazachstan.

Komisja weryfikacyjna. 16 stycznia zostanie przeprowadzona publiczna rozprawa komisji weryfikacyjnej – jej przedmiotem będzie decyzja reprywatyzacyjna dotycząca nieruchomości warszawskiej położonej przy ul. Łochowskiej 38. Rozprawa odbędzie się w gmachu Prokuratury Krajowej o 10:00. Komisja w styczniu ma też zająć się ul. Skaryszewską 11. Ponadto Sejm najpewniej w styczniu przyjmie projekt nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej.

Konwencja PSL. 20 stycznia w Kraśniku odbędzie się krajowa konwencja samorządowa, na której partia przedstawi program dla samorządu. W jej trakcie głos zabierze m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przesłuchanie Wojtunika. Po 20 stycznia komisja śledcza ds. Amber Gold ma przesłuchać byłego szefa CBA Pawła Wojtunika. Pierwotnie komisja miała w styczniu przesłuchać także Jacka Cichockiego, ale – jak podało wPolityce.pl – ostatecznie dojdzie do tego dopiero w lutym.

Fot. 300POLITYKA