Rząd PiS kierowany przez premier Szydło w nadchodzącym tygodniu będzie obchodzić dwulecie swojej działalności. Z tej okazji ma dojść do podsumowania pracy ministrów – na razie bez rekonstrukcji. Sam rząd we wtorek zajmie się kilkoma projektami Mateusza Morawieckiego, m.in. Prawem przedsiębiorców.

Ważnym tematem tygodnia będzie zapewne kolejna już debata w PE o sytuacji w Polsce, połączona z przyjęciem rezolucji. Polskę odwiedzi główny negocjator KE ds. Brexitu, a prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Krapkowicach w województwie opolskim.

Teoretycznie w najbliższych dniach może dojść do “finalnego” spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim ws. prezydenckich projektów ustaw o SN, ale termin tej rozmowy – przynajmniej na chwilę obecną – nie jest znany.

Inne polityczne wydarzenia tygodnia to Kongres 590, posiedzenia komisji weryfikacyjnej oraz Senatu, dane GUS dot. PKB i inflacji czy konwencja Inicjatywy Polskiej poświęcona przyszłorocznym wyborom samorządowym.

*****

Wizyta Barniera. W poniedziałek premier Beata Szydło spotka się z głównym negocjatorem KE ds. Brexitu Michelem Barnierem, który będzie przebywał z wizytą w Polsce. Dokładny plan wizyty nie jest jeszcze znany.

PAD w Krapkowicach. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Krapkowicach w województwie opolskim, gdzie o 16:30 spotka się z mieszkańcami. Podczas spotkania planowane jest wystąpienie PAD.

GUS o PKB i inflacji. We wtorek o 10:00 GUS opublikuje opracowanie sygnalne – szybki szacunek produktu krajowego brutto w III kwartale 2017 roku. Dzień wcześniej, w poniedziałek o 14:00 zostaną opublikowane dane dot. inflacji w październiku.

Senat. We wtorek o 11:00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Senatu. Izba wyższa zajmie się m.in. nowelizacjami ustaw o cudzoziemcach, ewidencji ludności, samorządzie gminnym czy ordynacji podatkowej. Niewykluczone, że senatorowie rozpatrzą także nowelizację tegorocznego budżetu, którą w poniedziałek zajmie się senacka komisja budżetu i finansów publicznych.

Rząd o przedsiębiorcach. Rząd na wtorkowym posiedzeniu o 11:00 zajmie się kilkoma projektami zaproponowanymi przez Mateusza Morawieckiego – m.in. Prawem przedsiębiorców a także projektem ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. W porządku jest też projekt ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy czy projekt ustawy o dokumentach publicznych.

Debata o Polsce w PE. W środę o 9:00 na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata na temat praworządności i demokracji w Polsce. Europosłowie mają przyjąć także kolejną już rezolucję dot. Polski.

Podsumowanie dwulecia rządu. W czwartek wypada dwulecie rządu PiS kierowanego przez premier Beatę Szydło. Z tej okazji ma odbyć się podsumowanie – zapewne we wtorek, w środę bądź czwartek. Do rekonstrukcji ma dojść dopiero za jakiś czas – z wypowiedzi niektórych polityków PiS wynika, że nastąpi to na przełomie listopada i grudnia.

Komisja weryfikacyjna. W czwartek komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji zajmie się adresami Hoża 25, Hoża 25a i Hoża 23/25.

Szczyt w Goteborgu. W piątek w Goteborgu odbędzie się szczyt społeczny “The Social Summit for Fair Jobs and Growth” z udziałem premier Beaty Szydło.

Kongres 590. Tegoroczny Kongres 590 odbędzie się w czwartek i piątek w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa, gdzie spotkają się przedstawiciele administracji publicznej, samorządów, wielkiego i małego biznesu, świata nauki oraz polityki. Tegoroczni goście specjalni to Alberto Bagnai, Desmond Lachman i Joanna Jędrzejczyk.

Inicjatywa Polska o wyborach. W sobotę odbędzie się spotkanie-konwencja stowarzyszenia Inicjatywa Polska, którym kieruje Barbara Nowacka, poświęcone najbliższym, przyszłorocznym wyborom samorządowym. O terminie poinformowała Nowacka w mediach społecznościowych.

Fot. KPRM