Zapowiedziana rekonstrukcja rządu oraz projekty ustaw sądowych – to, jak można przypuszczać, dwa tematy, wokół których będzie obracać się polska polityka w listopadzie. Zmiany w składzie Rady Ministrów mają zostać ogłoszone mniej więcej w połowie miesiąca – 16 listopada wypada dwulecie rządu.

W listopadzie odbędzie się tzw. konwencja zjednoczeniowa Polski Razem, a Sejm będzie kontynuować prace nad ograniczeniem handlu w niedziele. 11 listopada ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości, a Rada Mediów Narodowych wybierze nowego prezesa PAP. W połowie miesiąca w PE odbędzie się kolejna debata nt. Polski.

Ten miesiąc to także m.in. prawdopodobne kolejne spotkanie Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim, Kongres 590, następne przesłuchania przez komisję śledczą ds. Amber Gold i rozprawy komisji weryfikacyjnej a także wizyta prezydenta Dudy w Wietnamie.

*****

Konwencja Gowina. 4 listopada odbędzie się kongres Polski Razem, podczas którego zostanie zaprezentowana nowa formacja polityczna. Obóz Zjednoczonej Prawicy poszerzy się o nowe środowiska, a filarem ugrupowania będą m.in. środowiska samorządowe i republikańskie. Kilka dni temu Jarosław Gowin zapowiedział iż do nowej formacji chce przystąpić 3 parlamentarzystów. W trakcie kongresu na PGE Narodowym głos zabierze gość specjalny Jarosław Kaczyński.

Wizyta prezydentów Iraku i Gruzji. 6 i 7 listopada prezydent Iraku Mohammed Fuad Masum Khader złoży oficjalną wizytę w Polsce, a 8 listopada – prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili. Dokładne plany wizyty nie są znane – na razie wiadomo tylko o spotkaniu z prezydentem Dudą.

Dwulecie rządu. 16 listopada miną dwa lata rządu PiS – Rada Ministrów pod kierownictwem premier Beaty Szydło, powołana i zaprzysiężona przez prezydenta Andrzeja Dudę 16 listopada 2015 roku. Politycy PiS zapowiadali z tej okazji podsumowanie – szczegóły, oprócz informacji o rekonstrukcji, nie są znane.

Możliwa rekonstrukcja. Pod koniec października premier Beata Szydło zapowiedziała iż decyzja została podjęta i będą zmiany w rządzie. – Tę decyzję oczywiście omawiam z prezesem Kaczyńskim, co jest rzeczą naturalną (…) W ciągu najbliższych kilkunastu dniach poinformuję o decyzjach, które podjęłam – mówiła szefowa rządu w TVN24. Zmiany mają zostać ogłoszone mniej więcej w połowie miesiąca. Na początku listopada ma się zebrać kierownictwo PiS w tej sprawie.

Komisje o budżecie. W listopadzie sejmowe komisje będą kontynuować prace nad poszczególnymi częściami projektu budżetu państwa na 2018 rok. Sejm będzie też pracować nad projektem nowelizacji tegorocznego budżetu – na 7 listopada zaplanowano posiedzenie sejmowej finansów publicznych, w trakcie którego nastąpi głosowanie poprawek.

Sejm o zmianie czasu. 8 listopada 11:45 odbędzie się II czytanie projektu nowelizacji ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, zakładającego ustanowienie całorocznego czasu letniego na obszarze RP. Projekt został złożony przez PSL, a w październiku poparła go sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych.

Sejm o handlu w niedziele. Na 9 listopada zaplanowano II czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Według wstępnego harmonogramu, rozpatrzenie tego punktu rozpocznie się o 9:00 i potrwa do 11:00. Pod koniec października sejmowa komisja przyjęła projekt wraz z poprawkami PiS.

11 listopada. Jak co roku, 11 listopada odbędą się obchody Święta Niepodległości – w Warszawie rozpoczną się prawdopodobnie około 13:00. Tego dnia mogłyby zostać wręczone nominacje generalski, ale kilka dni temu Krzysztof Łapiński podkreślał, że w tej sprawie nie ma jeszcze decyzji. Także na 11 listopada w Krakowie zaplanowano wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego.

Marsz Niepodległości. 11 listopada ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości organizowany pod hasłem “My chcemy Boga” przez środowiska narodowe. – To hasło może pokazać światu, że Bóg na polskich sztandarach to nie tylko sentymentalny odruch, nie jakieś odniesienie do historii, tradycji, ale przede wszystkim droga, którą chcemy podążać i cel, który chcemy osiągnąć tutaj na Ziemi. To jest tak ważne w czasach tego powszechnego chaosu i zamętu. Taki znak może być i dla polskiego narodu bardzo ważny, ale również dla innych narodów w Europie – mówił prezes Stowarzyszenia Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz w Radiu Maryja.

Spotkanie PAD-JK. W listopadzie ma odbyć się kolejne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim dotyczące projektów ustaw o sądach. Krzysztof Łapiński w Polskim Radiu 24 stwierdził, że to może być kwestia kilkunastu dni – więc raczej nie w pierwszym tygodniu listopada. Z kolei 2 listopada odbędzie się kolejne spotkanie Pawła Muchy z Stanisławem Piotrowiczem.

Sejm o ustawach sądowych. Prezydenckie projekty ustaw o SN i KRS w dalszym ciągu nie zostały skierowane do rozpatrzenia, ale niewykluczone, że w listopadzie posłowie rozpoczną prace nad nimi – jeżeli PiS dojdzie do porozumienia z prezydentem. Na ten miesiąc zaplanowano dwa posiedzenia: 8-9 oraz 22-24 listopada.

Debata o Polsce w PE. 15 listopada na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata na temat praworządności i demokracji w Polsce. Dzień później europosłowie mają przyjąć rezolucję. Z kolei 6 listopada o sytuacji w Polsce mają rozmawiać europosłowie na posiedzeniu komisji sprawiedliwości, w której weźmie udział Frans Timmermans.

Inicjatywa Polska o wyborach. 18 listopada odbędzie się spotkanie-konwencja stowarzyszenia Inicjatywa Polska, którym kieruje Barbara Nowacka, poświęcone najbliższym, przyszłorocznym wyborom samorządowym. O terminie poinformowała Nowacka w mediach społecznościowych.

Komisja weryfikacyjna. W listopadzie komisja weryfikacyjna zajmie się adresami Hoża 23/25, Hoża 25a (16 listopada) i Schroegera 72 (28 listopada).

Kongres 590. Tegoroczny Kongres 590 odbędzie się 16-17 listopada w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa, gdzie spotkają się przedstawiciele administracji publicznej, samorządów, wielkiego i małego biznesu, świata nauki oraz polityki. Tegoroczni goście specjalni to Alberto Bagnai, Desmond Lachman i Joanna Jędrzejczyk.

Konwencja Nowoczesnej. 25-26 listopada odbędzie się konwencja Nowoczesnej, podczas której wybrane będą nowe władze partii oraz jej przewodniczący. Będzie też rozpatrywana zmiana nazwy ugrupowania – o czym poinformował Adam Szłapka. Konwencja skreśli z nazwy “Ryszard Petru”, więc nową nazwą będzie “Nowoczesna”.

PAD w Wietnamie. 26 listopada Para Prezydencka rozpoczyna wizyta w Wietnamie. Harmonogram nie jest na razie znany – wiadomo, że wizyta potrwa do 1 grudnia.

Wybór prezesa PAP. Na listopadowym posiedzeniu Rady Mediów Narodowych ma dojść do wyboru prezesa PAP. Zostanie nim najprawdopodobniej Jolanta Hajdasz, która jest jedyną kandydatką na to stanowisko. Pierwotnie do wyboru miało dojść w październiku, ale Krzysztof Czabański poinformował o przełożeniu wyboru na kolejne posiedzenie RMN.

Amber Gold. W listopadzie komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha kolejnych świadków. Na 7 listopada zaplanowano przesłuchanie byłej funkcjonariuszki Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku Anny Fołty-Nowackiej oraz byłego funkcjonariusza Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku Macieja Zajdy. Dzień później, 8 listopada komisja przesłucha byłego członka rady nadzorczej Amber Gold Pawła Kunachowicza.

Szczyt w Abidżanie. 29-30 listopada w Abidżanie odbędzie się African Union – European Union Summit 2017. Dokładny harmonogram nie jest znany – Kancelaria Premiera poinformowała tylko media o możliwości akredytacji.

Fot. KPRM