Kongresy PiS i PO, wizyta Donalda Trumpa połączona ze szczytem Trójmorza, debata nad odwołaniem szefa MSWiA, dalsze prace nad zmianami w sądownictwie czy rozprawa TK ws. wyboru 3 sędziów Trybunału – to tylko niektóre z tematów politycznego lipca.

W lipcu Fitch dokona aktualizacji ratingu Polski, a komisja śledcza ds. Amber Gold ponowi próbę przesłuchania Barbary Kijanko – nazywanej kluczowym świadkiem ws. afery Amber Gold. Prokuratura będzie chciała przesłuchać Donalda Tuska, a w TK odbędzie się Zgromadzenie Ogólne. Ponadto swoje prace będzie kontynuować komisja weryfikacyjna.

W tym miesiącu odbędzie się także szczyt G20, a Sejm prawie na pewno zajmie się wnioskiem PSL o odwołanie ministra Jurgiela. W sumie więc posłowie w lipcu podejmą próbę odwołania dwóch ministrów, bo na pierwszym lipcowym posiedzeniu zostanie rozpatrzony wniosek o odwołanie Mariusza Błaszczaka.

*****

Kongres PiS. 1 lipca w Przysusze odbędzie się druga część kongresu PiS, który potem – jak zapowiadał Jarosław Gowin – ma przekształcić się w kongres całej Zjednoczonej Prawicy. Głos – co potwierdził Adam Bielan – ma zabrać trzech liderów partyjnych: Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin oraz przedstawiający nowe propozycje gospodarcze wicepremier Mateusz Morawiecki. Jarosław Gowin wyraził ostatnio nadzieję, że kongres będzie początkiem procesu schodzenia ku centrum i początkiem polityki umiaru.

Rada Krajowa PO. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, 1 lipca odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej PO. W ten sposób największa partia opozycyjna chce doprowadzić do zderzenia politycznego duopolu PO-PiS – tego dnia odbędzie się także wspomniany wyżej kongres PiS. RK ma powołać m.in. zespół, który opracuje ofertę programową na najbliższe wybory samorządowe.

Komisja weryfikacyjna. 13 lipca zbierze się komisja weryfikacyjna na rozprawie poświęconej działce przy Chmielnej 70. 14 lipca komisja zajmie się nieruchomością przy Siennej 29. Także w lipcu komisja ma wydać decyzję ws. nieruchomości przy Twardej 8 i 10.

Przesłuchanie Kijanko. 4 lipca o 10:00 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Barbarę Kijanko, prokurator Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz w Gdańsku, nazywaną kluczowym świadkiem ws. afery Amber Gold. To trzecia próba jej przesłuchania – poprzednio wzywano ją w lutym oraz listopadzie ubiegłego roku.

Trump w Polsce. 6 lipca prezydent Andrzej Duda będzie gospodarzem szczytu inicjatywy Trójmorza, w którym udział weźmie dwanaście państw regionu. Gościem sesji transatlantyckiej szczytu będzie Donald Trump. Prezydent USA ma przylecieć do Polski 5 lipca wieczorem. W jego planie jest także otwarte spotkanie z Polakami – 6 lipca o 13:00 na placu Krasińskich.

Przesłuchanie Tuska. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk został wezwany na przesłuchanie w charakterze świadka na 5 lipca. Chodzi o śledztwo dot. m.in. nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Na razie nie wiadomo, czy były premier się stawi. Jakiś czas temu dał do zrozumienia, że będzie to zależne od jego kalendarza, akurat 5 lipca ma przedstawić w PE konkluzje z ostatniego posiedzenia RE.

Sejm o KRS i sądach. Na pierwszym w tym miesiącu posiedzeniu – 5-7 lipca z jednodniową przerwą 6 lipca – Sejm może przyjąć dwa projekty wchodzące w skład “reformy” sądownictwa – o KRS i sądach. W wstępnym harmonogramie nie ma po nich śladu, ale na 7 lipca zaplanowano 4-godzinny blok głosowań. Teoretycznie Sejm może przyjąć projekty w drugiej połowie lipca, ale wtedy parlament mógłby nie zdążyć zakończyć prac nad projektami – chyba, że Senat nie wprowadziłby poprawek, ale te były zapowiadane.

Wotum dla Błaszczaka. Według wstępnego harmonogramu, 7 lipca o 9:30 Sejm rozpatrzy wniosek PO o odwołanie Mariusza Błaszczaka z funkcji szefa MSWiA. Do głosowania dojdzie tego samego dnia – blok rozpocznie się o 11:00 i potrwa do 15:00. Wcześniej, 4 lipca o 19:00 sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zaopiniuje wniosek Platformy.

Szczyt G20. Przywódcy G20 spotkają się 7-8 lipca w Hamburgu. Grupie obecnie przewodniczą Niemcy, a ich hasłem jest “Kształtowanie zglobalizowanego świata”. Dyskusje będą dotyczyć przede wszystkim gospodarki, finansów, klimatu, handlu, zatrudnienia i polityki rozwojowej. W programie szczytu znajdą się także inne ważne kwestie o globalnym znaczeniu: przepływy migracyjno-uchodźcze i walka z terroryzmem. UE będą reprezentować przewodniczący Rady Europejskiej i przewodniczący Komisji Europejskiej. Z kolei 12-13 lipca w Kijowie odbędzie się 19. szczyt UE-Ukraina.

Aktualizacja ratingu Polski. Na 7 lipca Fitch – jedna z trzech największych agencji ratingowych – zaplanowana przegląd ratingu Polski. W styczniu agencja podtrzymała rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną. Kolejną aktualizację ratingu, tym razem przez Moody’s, zaplanowano na 8 września.

TK o sędziach. 13 lipca o 10:00 Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem ws. wyboru 3 sędziów TK z 2010 roku. Prokurator generalny w styczniu wnioskował o zbadanie uchwały Sejmu, choć TK – zdaniem większości prawników – nie ma takich kompetencji. W praktyce wniosek posłużył do “manipulacji” składami orzekającymi, poprzez wyłączanie tych sędziów z niektórych rozpraw – chociażby w sprawie Prawa o zgromadzeniach. Stanisław Rymar, Piotr Tuleja i Marek Zubik to bowiem tzw. starzy sędziowie, czyli wybrani w poprzednich kadencjach, a dzięki ich wyłączaniu zwiększała się przewaga sędziów wybranych w obecnej kadencji przez PiS.

Zgromadzenie Ogólne TK. Julia Przyłębska w niedawnym wywiadzie zapowiedziała, że w lipcu odbędzie się Zgromadzenie Ogólne TK, które podejmie decyzję w sprawie nowego regulaminu i statutu. Ponadto ZO będzie musiało zebrać się, by wybrać kandydata na nowego wiceprezesa Trybunału – kadencja obecnego wiceprezesa TK Stanisława Biernata upłynęła bowiem 26 czerwca.

Wotum dla Jurgiela. Pod koniec czerwca PSL złożyło wniosek o wotum nieufności dla ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Zgodnie z regulaminem Sejmu, do rozpatrzenia może dojść 5-7 lipca – to mniej prawdopodobne, z uwagi na wizytę prezydenta USA i przerwę w posiedzeniu 6 lipca – albo na ostatnim przed wakacjami posiedzeniu 18-20 lipca.

Fot. Sejm