Początek nowego tygodnia upłynie pod znakiem wyborów we Francji. W ciągu najbliższych kilkunastu godzin dowiemy się, kto zastąpi Francois Hollande’a w Pałacu Elizejskim – Emmanuel Macron czy Marine Le Pen. Można przypuszczać, że w poniedziałek i wtorek będzie to najważniejszy temat.

W krajowej polityce kluczowe wydarzenia najbliższych kilku dni – jak się wydaje – rozegrają się w Sejmie. We wtorek komisja rozpatrzy projekt zmian w KRS, później nowelizacja trafi na salę plenarną. Do głosowania nad jej przyjęciem może dojść w piątek. Posłowie zajmą się też dużym projektem PiS zmian w sądownictwie – to kolejna część reformy.

Sejm zajmie się także wnioskiem PO o odwołanie Antoniego Macierewicza. Wybierze też członków tzw. komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji oraz przyjmie projekt dot. pigułki “dzień po”. Ponadto w tym tygodniu z parlamentu wyjdzie nowelizacja tzw. ustawy o wycince drzew.

W ciągu najbliższych kilku dni prezydent Duda powinien ogłosić swoją decyzję ws ustawy „Apteka dla aptekarza”. Senat nie wniósł poprawek 21 kwietnia, więc teoretycznie termin upływa w nadchodzącym tygodniu, ale liczy się data wpływu do Kancelarii Prezydenta – w praktyce termin może upłynąć dopiero w kolejnym tygodniu. Nieoficjalnie mówi się, że PAD może zawetować ustawę.

Ten tydzień to również wizyta premier Szydło na Litwie – szefowa rządu spotka się z premierem Litwy, weźmie udział także w szczycie państw bałtyckich, a także wizyta w Chinach, która rozpocznie się w czwartek.

Inne wydarzenia to debata Nowoczesnej o dyplomacji, aktualizacja ratingu Polski przez Moody’s oraz jedyna zaplanowana na maj rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym, a także kolejne przesłuchania przed komisją śledczą ds. Amber Gold.

*****

PAD w Afryce. W niedzielę Para Prezydencka rozpoczyna trzydniową wizytę w Etiopii i w siedzibie Unii Afrykańskiej w Addis Abebie. PAD ma w planie m.in. wizytę w montowni traktorów URSUS w Adamie, rozmowy z prezydentem Etopii i wystąpienie na forum Unii Afrykańskiej. Prezydent zakończy swoją wizytę we wtorek.

Debata Nowoczesnej o dyplomacji. W poniedziałek o 10:00 w Sejmie odbędzie się debata Nowoczesnej “Lepsza Polska: dyplomacja”. Otworzy ją Ryszard Petru, a o 10:05 rozpocznie się część I – strategia odbudowy reputacji i pozycji Polski na arenie międzynarodowej. II część zaplanowano na 10:35 – bezpieczeństwo Polski, a III o 11:15 – kierunki rozwoju Unii Europejskiej. Debata planowo ma zakończyć się o 12:00, wśród uczestników znaleźli się m.in. Ryszard Schnepf, Roman Kuźniar, Róża Thun czy Marek Grela.

Rząd o mieszkaniach. Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się nowelizacją ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Celem projektu – jak napisano w uzasadnieniu – jest wyeliminowanie istniejących barier utrudniających uczestnictwo inwestorów w programie społecznego budownictwa czynszowego oraz zracjonalizowanie gospodarowania tworzonym zasobem mieszkaniowym. Projektowane rozwiązania, spójne z założeniami Narodowego Programu Mieszkaniowego, są wynikiem postulatów zgłoszonych przez inwestorów społecznego budownictwa czynszowego, w tym uczestników 1. edycji programu, i mają się przyczynić do zwiększenia zainteresowania uczestnictwem w programie.

KRS i reforma sądowictwa. Na wtorek na 8:30 zaplanowano posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości, która zajmie się rządowym projektem zmian w KRS. Do II czytania – zgodnie z wstępnym harmonogramem – ma dojść dzień później o 16:15, Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do głosowania dojdzie w piątek rano. Także w tym tygodniu – w czwartek o 15:00 – Sejm ma zająć się, w ramach I czytania, dużym projektem PiS dot. zmian w sądownictwie. Projekt zakłada m.in. zmianę modelu powoływania prezesów oraz wiceprezesów sądów w kierunku zwiększenia wpływu ministra sprawiedliwości na obsadę stanowisk.

Amber Gold. We wtorek o 10:00 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Katarzynę Mętrak-Wacięgę, byłą Naczelnik Wydziału Strategii i Analiz Finansowo-Ekonomicznych w Departamencie Rynku Transportu Lotniczego Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Alberta Ortyla, byłego Dyrektora Departamentu Operacyjno-Lotniczego ULC. Dzień później – także o 10:00 – komisja przesłucha byłych prezesów ULC: Grzegorza Kruszyńskiego oraz Tomasza Kądziołka.

PO o zarzutach PiS. We wtorek Platforma ma odpowiedzieć na zarzuty PiS – dot. braku programu i pytania, które zadała Beata Mazurek, a które powtórzył Jarosław Kaczyński. – Do rzecznik Mazurek, rządu PiS i prezesa Kaczyńskiego odniesiemy się we wtorek. Zapraszamy na konferencję prasową, która odbędzie się przed gabinetem cieni. Porozmawiamy o programie i naszej odpowiedzi dla pani Mazurek, dla PiS-u – zapowiedział w piątek Sławomir Neumann.

Macierewicz. Na tegotygodniowym posiedzeniu Sejm ma zająć się wnioskiem PO o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MON Antoniego Macierewicza. Marszałek Kuchciński pod koniec kwietnia potwierdził, że będzie rekomendował, aby posłowie rozpatrzyli projekt na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Jak podkreślił marszałek, zwlekanie z rozpatrzeniem tego typu wniosków “wytwarza atmosferę niepewności”, dlatego trzeba przeciąć sprawę, bo inaczej wywoła ona niepotrzebne dyskusje i konfabulacje.

Pigułka dzień po. W środę o 11:00 – według wstępnego harmonogramu – odbędzie się II czytanie projektu, zgodnie z którym pigułki “dzień po” będą sprzedawane tylko na receptę. Pierwotnie Sejm miał zająć się tym projektem w kwietniu, ale został zdjęty z porządku obrad na wniosek PiS. W czwartek o 12:00 komisja zdrowia ma rozpatrzyć ew. poprawki zgłoszone w trakcie II czytania, więc do przyjęcia projektu dojdzie w piątek w bloku głosowań.

Komisja weryfikacyjna. Wiele wskazuje na to, że Sejm w tym tygodniu – na posiedzeniu, które rozpoczyna się w środę – wybierze członków komisji weryfikacyjnej. Stosowna komisja weszła w życie 5 maja, a Sejm na poprzednim posiedzeniu w błyskawicznym tempie nowelizował swój regulamin, by umożliwić wspomniany wybór. Premier Szydło będzie musiała powołać jeszcze przewodniczącego komisji – będzie to najprawdopodobniej Patryk Jaki. W praktyce komisja może zacząć funkcjonować już za kilka dni, być może na początku przyszłego tygodnia.

Szydło w Chinach. W czwartek premier Beata Szydło wybiera się do Chin i planuje przeprowadzić tam szereg rozmów gospodarczych. Jednym z tematów ma być Centralny Port Lotniczy – na początku maja rząd powołał pełnomocnika w tej sprawie. Szefowa polskiego rządu weźmie udział m.in. w szczycie państw, które przyłączają się do projektu odtworzenia Jedwabnego Szlaku.

Sejm o wycince drzew. W czwartek o 18:45 Sejm ma rozpatrzyć poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie przyrody – częściej nazywaną nowelizacją ustawy o wycince drzew. Poprawki zostaną przegłosowane dzień później. Nawet jeżeli prezydent Duda błyskawicznie podpisze ustawę, to i tak wchodzi ona w życie po 14 dniach. Po podpisie rząd będzie musiał opublikować ją w Dzienniku Ustaw, więc nowelizacja wejdzie w życie w czerwcu lub w ostatnich dniach maja.

Nominacja Łapińskiego. W czwartek – po powrocie Andrzeja Dudy z Afryki – ma odbyć się nominacja Krzysztofa Łapińskiego na sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta. Poseł PiS, który zostanie rzecznikiem prezydenta w miejsce Marka Magierowskiego, taką informację przekazał tuż przed weekendem.

Rating Polski. Na piątek zaplanowano najbliższą aktualizację ratingu Polski przez Moody’s – jedną z trzech największych agencji ratingowych. Aktualnie rating Polski – według Moody’s to “A2/P-1″ z perspektywą negatywną. Pod koniec kwietnia agencja podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2017 roku do 3,2% i w 2018 r. do 3,1%.

TK. W piątek o 9:00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek spółki akcyjnej dotyczący uchwał spółki wodnej – stwierdzenie nieważności uchwały. Rozpoznanie skargi konstytucyjnej nastąpi w 5-osobowym składzie. To jedyna zaplanowana na maj rozprawa w TK. Czwartkowa – na wniosek I prezes SN – w sprawie dostępu do informacji publicznej została odwołana jakiś czas temu.

Fot. Sejm