Anna Maria Siarkowska i Magdalena Błeńska odchodzą z klubu Kukiz’15 – dowiaduje się 300POLITYKA. Klub po ich czwartkowym odejściu będzie liczyć już tylko 33 posłów. Jak słyszymy, przyczyny odejścia to m.in. brak komunikacji w klubie – zwłaszcza z jego przewodniczącym – i niechęć do rozwiązywania problemów wewnętrznych przez przywództwo. O swoich dalszych politycznych planach posłanki mają poinformować w piątek. Przyczyną była też – jak się dowiadujemy – informacja o planach założenia przez Pawła Kukiza fundacji imienia Rafała Wójcikowskiego. Kukiz poinformował o tym na FB.

Siarkowska specjalizuje się w sprawach obronnych, Błeńska – w kwestiach związanych z prawem budowlanym i infrastrukturze. Kilka tygodni temu „Newsweek” opisywał konflikt między Błęńską (posłanką z Gdańska) a elbląskim posłem Kukiza, Pawłem Kobylarzem. Kobylarz miał grozić Błeńskiej, co „Newsweek” opisał w tekście „Chamoobrona”. Błęńska jest koordynatorką Klubu Republikańskiego w Sejmie. Do klubu należy też Siarkowska, Józef Brynkus i Tomasz Jaskóła.

Przyczyną odejścia Siarkowskiej ma być m.in. konflikt z Kukizem po wydarzeniach z 16 grudnia. Siarkowska i Rafał Wójcikowski jako jedyni z klubu Kukiza przyszli na głosowanie w Sali Kolumnowej. Po ich odejściu klub Kukiza będzie liczyć 33 posłów (pierwotnie liczył 41). Czwarty co do wielkości klub – Nowoczesna – ma teraz 31 posłów.