Expose szefa dyplomacji, wizyta Angeli Merkel, Kaczyński o frankowiczach, dalsze losy Misiwicza oraz wypadek premier Szydło – to tylko niektóre tematy, które wyznaczały kształt mijającego tygodnia. Oto 7 zdań, które podsumowuje to, co wydarzyło się w polskiej polityce w ostatnich dniach.

Mazurek o urlopie Misiewicza. Dalsze losy rzecznika MON były jednym z tematów na pczątku tygodnia. Jak powiedziała Beata Mazurek na poniedziałkowej konferencji prasowej: Rozumiem, że Bartek Misiewicz jest teraz na urlopie. Pytanie, co zrobi po tym urlopie, czy będzie dalej pełnić funkcję rzecznika, czy też nie.

Merkel o niezależnych mediach i sądownictwie. Wizyta Angeli Merkel w Warszawie była określana jako „przełomowa” przez przedstawicieli obozu rządzącego – przede wszystkim w kontekście przyszłości UE. Ale słowa niemieckiej kanclerz, które były najczęściej cytowane po tej wizycie dotyczyły nie UE, ale Polski. Wiemy, jak ważne są pluralistyczne społeczeństwa, niezależne media i wymiar sprawiedliwości. Ucieszyłam się bardzo, kiedy usłyszałam, że Polska odpowie na pytania Komisji Europejskiej i Komisji Weneckiej.

Kopacz o Tusku. Jestem przekonana, że wystartuje na prezydenta Polski. Mało tego, zaskoczę pana: pewnie Polacy go wybiorą – powiedziała w „Polityce w samo południe” w RDC była premier o politycznym scenariuszu dla Donalda Tuska po jego II kadencji jako szefa RE.

Waszczykowski o polskiej dyplomacji. Expose szefa dyplomacji rozpoczęło się od podsumowania ubiegłego roku. Jak stwierdził Waszczykowski: W tych trudnych warunkach polska dyplomacja doskonale zdała egzamin. Po upływie dwunastu miesięcy śmiało możemy powiedzieć, że Polska stała się bardziej bezpieczna. Pozytywnej dynamiki nabrała jej polityka wobec najbliższego sąsiedztwa, w tym wobec Europy Wschodniej.

Schetyna o polityce zagranicznej
. To nie była polityka zagraniczna Polski. To była polityka zagraniczna na usługach partii władzy. Polityka zagraniczna państwa PiS – mówił w swoim wystąpieniu lider PO Grzegorz Schetyna. Jak dodał: Co zrobiliście w relacjach z Niemcami? Zrujnowaliście te stosunki. Taka jest prawda. Wiem, że wydaje wam się, że jedna wizyta coś zmienia. Niczego nie zmienia

Kaczyński o frankowiczach. Głównym tematem politycznej dyskusji w piątek – aż do pojawienia się informacji o wypadku premier Szydło – była wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego o pomocy państwa dla frankowiczów, albo raczej jej braku. Jak powiedział w „Sygnałach Dnia” PR1 lider PiS: Sądzę, że powinni wziąć sprawy we własne ręce i walczyć w sądach. Nie dlatego, żeby nie ufać prezydentowi czy rządowi, ale dlatego że prezydent i rząd są w sytuacji, która jest zdeterminowana uwarunkowaniami ekonomicznymi. Rząd nie może podejmować działań, które doprowadzą do zachwiania systemu bankowego

Błaszczak o hejcie. Hejt w internecie był jednym z ważniejszych tematów sobotniej konferencji prasowej Mariusza Błaszczaka i Jarosława Zielińskiego. Jak powiedział minister: Ten wypadek stał się tak sławny też z innego powodu: smutnego i przykrego. Stał się kolejną falą hejtu i kolejną falą ataku. Również ze strony totalnej opozycji. Ja przestrzegam, by ważyć słowa.

fot. PiS