W tym tygodniu Sejm po kilkunastodniowej przerwie wznowi obrady, a premier Szydło będzie kontynuować przegląd resortów. Sejmowa komisja zajmie się petycją ws. zaostrzenia prawa aborcyjnego, a podkomisja – legalizacją leczniczej marihuany. CBA przedstawi przedstawi informację na temat kontroli w urzędach marszałkowskich 16 województw, a IPN opublikuje wykaz dokumentacji z tzw. zbioru zastrzeżonego.

Przegląd resortów. Premier Szydło w najbliższych dniach będzie kontynuować przegląd resortów. Jak zapowiedziała w śniadaniu Radia Zet i Polsat News, w poniedziałek spotka się z Mateuszem Morawieckim: – Będziemy rozmawiać o Planie odpowiedzialnego rozwoju, ale nie o planach, ale o konkretnych zadaniach, które premier Morawiecki będzie realizował w tym roku. Będę chciała go zapytać, w jaki sposób ten harmonogram działań, który dotyczy przemysłu gospodarczego, jest przez niego zaplanowany.

IPN opublikuje wykaz dokumentacji ze zbioru zastrzeżonego. We wtorek IPN opublikuje – jak donosiły media – wykaz dokumentacji, wyłączonej w 2016 r. z tzw. zbioru zastrzeżonego, a nie jej treść. W indeksie znajdą się wyłącznie sygnatury jednostek archiwalnych oraz ich krótki opis. W większości są to dokumenty jawne już od dłuższego czasu.

Przesłuchania przed komisją śledczą ds. Amber Gold. We wtorek o 10:00 sejmowa komisja śledcza przesłucha Łukasza Dajnowicza, byłego Dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz Marcina Pachuckiego, zastępcy Dyrektora Departamentu Prawnego Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Z kolei w środę – także o 10:00 – komisja przesłucha Witolda Kozińskiego, byłego członka Komisji Nadzoru Finansowego oraz Stanisława Kluzę, byłego Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

Sejm po przerwie. W środę o 9:00 marszałek Kuchciński wznowi – po 2 tygodniach przerwy – 34. posiedzenie Sejmu. Harmonogram obrad nie jest jeszcze znany. Być może już na tym posiedzeniu odbędzie się debata, o której mówiła premier Szydło w rozmowie z Onetem: – Chciałabym, żeby na temat tych planów rządu na 2017 rok odbyła się debata w Sejmie. Jestem gotowa przyjść do Sejmu, stanąć na mównicy i zaproponować posłom opozycji, żebyśmy porozmawiali o tych planach.

CBA o kontroli w urzędach marszałkowskich. W środę o 14:00 szef CBA – lub jego zastępca – na posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przedstawi informację na temat kontroli w urzędach marszałkowskich 16 województw. Kilka dni temu media informowały, że kontrola agentów CBA, którzy od czerwca sprawdzają wydatkowanie m.in. unijnych funduszy przez wszystkie urzędy marszałkowskie w kraju zakończy się w marcu i nie będzie kolejny raz przedłużona.

Komisja o zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Na czwartek na 9:00 zwołano posiedzenie sejmowej komisji ds. petycji, która rozpatrzy petycję w sprawie nowelizacji tzw. ustawy aborcyjnej. Chodzi o projekt Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, który przewiduje całkowity zakaz przerywania ciąży. Zgodnie z propozycją, “kto powoduje śmierć dziecka poczętego, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech”. Jak podkreślają wnioskodawcy, działania podejmowane przez lekarza w celu ratowania życia matki, w wyniku którego traci życie dziecko poczęte, nie jest aborcją. W kwestii karalności kobiet, projekt Federacji pozostawia dotychczasowy zapis o zwolnieniu z kary matki dziecka poczętego.

Podkomisja o medycznej marihuanie. Na czwartek na 13:00 zaplanowano posiedzenie nadzwyczajnej podkomisji do rozpatrzenia projektu Kukiz ’15 zakładającego zalegalizowanie leczniczej marihuany. Pierwotnie podkomisja miała zakończyć prace do końca listopada ubiegłego roku. Projektem po przyjęciu przez podkomisję zajmie się komisja zdrowia. – W przyszłym tygodniu nasi posłowie pracujący w podkomisji przedstawią nasze propozycje poprawek do tej ustawy, która – mam nadzieję – w ciągu 1-2 miesięcy zostanie przegłosowana przez parlament – mówił Adam Bielan w „Kawie na ławę” TVN24.

Fot. Sejm