Politycy PO zaapelowali w sobotę do prezydenta Dudy o zawetowanie reformy edukacji. Jak powiedział Tomasz Siemoniak na konferencji prasowej: Polska edukacja znalazła się na zakręcie. W poniedziałek przedmiotem decyzji PAD będzie zawetowanie lub nie reformy. Chciałbym zaapelować z tego miejsca w imieniu PO – ale i w imieniu rodziców, nauczycieli, samorządowców – do prezydenta, że oczekujemy tego weta. Przekaz PO dotyczył też referendum w sprawie reformy.

Siemoniak podkreślił też: To nie jest polityka, to nie jest kolejny dobry występ w telewizji, to jest sprawa, która dotyczy milionów ludzi. Na barkach prezydenta spoczywa ogromna odpowiedzialność, wierzymy że tej odpowiedzialności sprosta. I w najbliższy poniedziałek zawetuje tę szkodliwą ustawę.

Szef klubu PO Sławomir Neumann mówił też o wsparciu Platformy dla wniosku ZNP o referendum w tej sprawie. Jak podkreślił: PO na poważnie przygotowuje akcję referendalną. Od poniedziałku powoła 16 pełnomocników w każdym regionie. Wszystkie biura poselskie i senatorskie PO w całej Polsce będą dostępne dla tych, którzy będą uczestniczyć w akcji referendalnej. Chcemy bardzo szybko zebrać podpisy, zmusić PiS do debaty w Sejmie i do referendum Na konferencji pokazano też pierwszy spot akcji referendalnej:

Jak jednak rano na antenie Trójki powiedział dyrektor biura prasowego KPRP Marek Magierowski, prezydent uważa, że „reforma jest niezwykle potrzebna i ważna”, a informacje o jej możliwym zawetowaniu (pisał o tym kilka dni temu Piotr Zaremba) to „wyłącznie medialne spekulacje”.

for. PO