Kwota wolna, reforma edukacji i Trybunał Konstytucyjny – to trzy tematy, które zdominują zapewne najbliższy polityczny tydzień. Już w poniedziałek i wtorek parlament w błyskawicznym tempie dokona korekty ustawy dot. kwoty wolnej tak, by ta wzrosła dla najmniej zarabiających. Sejm zajmie się też trzema projektami dot. TK.

Zgromadzenie Ogólne TK podejmie próbę wyłonienia kandydatów na nowego prezesa Trybunału. To najpewniej się nie uda z powodu braku wymaganej liczby sędziów, a wybór nastąpi dopiero po 19 grudnia, czyli po odejściu Andrzeja Rzeplińskiego. Nawet gdyby ZO wskazało kandydatów – niezgodnie z ustawą – to prezydent i tak nie wybierze żadnego z nich.

We wtorek w Sejmie odbędzie się debata – w ramach pierwszych czytań – nad dwoma projektami dot. reformy edukacji. Możliwe, że już dzień później rządowa propozycja trafi do prac w podkomisji. Ten tydzień to także aktualizacja ratingu Polski przez S&P, wizyta prezydenta Poroszenki w Polsce oraz rozpatrzenie przez Sejm projektów ustaw dotyczących reprywatyzacji, a także zmian w Prawie o zgromadzeniach.

*****

Polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe Premier Beata Szydło i członkowie jej rządu udadzą się w poniedziałek do Londynu na polsko-brytyjskie konsultacje – informuje MSZ. Wśród tematów będzie realizacja postanowień NATO i sprawy Polaków na Wyspach. Premier Szydło i szefowa brytyjskiego rządu Theresa May spotkają się też z Polonią.

Kwota wolna. W poniedziałek Senat wprowadzi poprawki do ustawy dot. kwoty wolnej – tak, by we wtorek mógł nimi zająć się Sejm. O 8:15 sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrzy uchwałę Senatu, o 12:00 poprawkami zajmą się posłowie na sali plenarnej, a o 12:45 – na tę godzinę zaplanowano 15-minutowy blok głosowań – dojdzie do ich przyjęcia. Kwota wolna od podatku ma wzrosnąć do 6,6 tys. zł, ale tylko dla najbiedniejszych. W praktyce dla większości Polaków kwota wolna pozostanie bez zmian.

Reforma edukacji. We wtorek o 13:00 rozpoczną się pierwsze czytania dwóch rządowych projektów dot. reformy edukacji: Prawa oświatowego wraz z przepisami wprowadzającymi. Dyskusja w tej sprawie ma potrwać 5 godzin, do 17:00. Dzień później, w środę o 11:30 dwie sejmowe komisje rozpatrzą wniosek o powołanie nadzwyczajnej podkomisji. Zgodnie z harmonogramem MEN, prace parlamentarne mają zakończyć się w grudniu. Albo więc posłowie zdążą zakończyć prace do 16 grudnia, albo marszałek Kuchciński będzie zmuszony zwołać dodatkowe posiedzenie.

Rząd o ułatwieniach dla przedsiębiorców. Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu – które rozpocznie się o 12:00 – zajmie się projektami stanowiącymi część przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju pakietu “100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców”. Chodzi o projekt zmian niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności, a także zmiany Kodeksu postępowania administracyjnego. Rząd zajmie się też projektem zmian w ustawie o rzecznikach patentowych, zakładającym przeredagowanie i całkowite zniesienie stawek minimalnych dla rzeczników patentowych w relacjach umownych.

Trzy ustawy o TK. Na tegotygodniowym posiedzeniu Sejm zajmie się trzema projektami ustaw o Trybunale. W tej chwili najważniejszym z nich jest propozycja PiS-u z ubiegłego tygodnia – chodzi o wprowadzenie specjalnego trybu wyboru nowego prezesa TK. Pierwsze czytanie projektu zaplanowano na czwartek, na 19:30. Z kolei we wtorek o 17:00 odbędzie się II czytanie projektu o organizacji i trybie postępowania przed TK. Sejm na tym posiedzeniu – najprawdopodobniej w środę – przegłosuje też poprawki Senatu do ustawy o statusie sędziów TK.

Zgromadzenie Ogólne TK. W środę ma zebrać się Zgromadzenie Ogólne TK, by wybrać kandydatów na nowego prezesa Trybunału. Bez trójki orzekających sędziów, wybranych już w tej kadencji, ZO nie będzie jednak w stanie podjąć uchwały z powodu braku kworum, które wynosi 10 sędziów. Nawet gdyby ZO dokonało wyboru kandydatów, to prezydent i tak nie wskaże żadnego z nich.

Przesłuchania przed komisją śledczą. We wtorek o 10:00 na posiedzeniu komisji śledczej ds. Amber Gold odbędą się przesłuchania Hanny Borkowskiej, prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku oraz Ireneusza Tomaszewskiego, byłego prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, a w środę – Piotra Wesołowskiego, prokuratora Prokuratury Regionalnej w Gdańsku oraz Ryszarda Tłuczkiewicza, zastępcy dyrektora Biura Prezydialnego w Prokuraturze Krajowej.

PAD wręczy nominacje generalskie. We wtorek o 14:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczy nominacje generalskie 14 oficerom. W czasie uroczystości planowane jest wystąpienie PAD. Z kolei w poniedziałek Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie prezydent Duda spotka się z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem, który przebywać będzie z wizytą w Polsce. PAD w tym tygodniu ma planowaną wizytę w Szwecji, weźmie też udział w obchodach 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP.

Spotkanie szefów MSZ 16 krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej i Mogherini. Jak informuje MSZ na stronie internetowej, we wtorek w Warszawie odbędzie się spotkanie szefów MSZ 16 krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej oraz szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini. Tematem rozmów mają być m.in. stojące przed UE wyzwania.

Przegląd ratingu Polski przez S&P. W piątek nad polskim ratingiem ma pochylić się Standard & Poor’s. To właśnie ta agencja na początku tego roku obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu BBB+ z A-.

Sejm o reprywatyzacji. W piątek o 13:00 – tuż po 4-godzinnym bloku głosowań – odbędą się I czytania złożonego przez PO projektu tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej oraz rządowego projektu zakładającego utworzenie tzw. komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Debata nad tymi projektami planowo dwie godziny, do 15:00.

Poroszenko w Polsce. W piątek i sobotę oficjalną wizytę w Polsce złoży Petro Poroszenko z małżonką. Prezydent Ukrainy spotka się z najważniejszymi osobami w państwie, m.in. z prezydentem Dudą.

Fot. Senat