We wtorek, 29 listopada w Sejmie odbędą się pierwsze czytania dwóch projektów dot. reformy edukacji: Prawa oświatowego wraz z przepisami wprowadzającymi. Początek 4-godzinnej dyskusji zaplanowano – według wstępnego harmonogramu – na 17:00. Najprawdopodobniej z tego powodu posiedzenie rozpocznie się we wtorek, a nie środę, jak planowano wcześniej.

Już dzień później rano, w trakcie 2-godzinnego bloku głosowań, dojdzie do głosowania wniosków o odrzucenie obu projektów w pierwszym czytaniu. Dzięki temu sejmowe komisje od razu będą mogły przystąpić do rozpatrywania rządowych ustaw. Czasu nie ma zbyt wiele – zgodnie z harmonogramem MEN, prace parlamentarne mają zakończyć się jeszcze w grudniu.

W praktyce oznacza to, że Sejm będzie mieć tylko dwa posiedzenia na rozpatrzenie tych ustaw, a do głosowania nad przyjęciem projektów dojdzie najprawdopodobniej na ostatnim w tym roku 4-dniowym posiedzeniu 13-16 grudnia – chyba, że marszałek Sejmu zwoła dodatkowe posiedzenie. Senat ostatni raz w 2017 roku zbierze się 20-21 grudnia.

Możliwe, że Sejm za dwa tygodnie przyjmie także projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Porządek obrad może być uzupełniony o ten punkt, jeżeli komisja zdąży rozpatrzyć projekt – a prawie na pewno tak będzie, bo posiedzenie zostało zwołane akurat na ten tydzień.

Fot. Sejm