Sejm w tym tygodniu przyjmie prezydencki projekt zakładający obniżenie wieku emerytalnego. Wypełnienie jednej z kluczowych obietnic PiS zbiegnie się – zapewne nieprzypadkowo – z pierwszą rocznicą rządu, która przypada na środę. Posłowie zajmą się także projektami dot. utrzymania stawek VAT i kwoty wolnej na niezmienionym poziomie, a także zawieszeniem podatku handlowego.

W najbliższych dniach jednym z ważnych tematów będzie także Trybunał Konstytucyjny. We wtorek ponownie zbierze się Zgromadzenie Ogólne, by przyjąć regulamin dot. wyboru nowego prezesa TK. To najprawdopodobniej, z powodu braku kworum, się nie uda. Ponadto Trybunał w tym tygodniu, tym razem w pięcioosobowym składzie, zbada tzw. ustawę o bestiach. Poznamy także nazwisko kandydata na nowego sędziego TK.

Ten tydzień to również m.in. ekshumacja Pary Prezydenckiej, decyzja Rada Miasta Lublina ws. mandatu prezydenta Żuka, kolejne przesłuchania przed komisją śledczą ds. Amber Gold, wybory nowego prezesa PSL oraz szefów okręgów w PiS, a także manifestacja ZNP.

*****

PONIEDZIAŁEK

Ekshumacja Pary Prezydenckiej. Ekshumacje Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu rozpoczną się w poniedziałek późnym popołudniem – tę informację podało kilka dni temu RMF FM. Po 18:00, gdy Wawel opuszczą ostatni turyści, wzgórze zamkowe zostanie zamknięte. Wydobycie trumien z grobowca planowane jest około 22:00. Ponowne złożenie do sarkofagu może odbyć się 18 listopada. W tym roku – wbrew wcześniejszym informacjom – ma dojść jeszcze do dziesięciu ekshumacji.

Rada Miasta Lublina o wygaśnięciu mandatu prezydenta. W poniedziałek o 17:00 na nadzwyczajnym posiedzeniu zbierze się Rada Miasta, by rozpatrzyć uchwałę w sprawie wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. Wniosek w tej sprawie CBA przekazało kilka dni temu. Biuro zarzuca prezydentowi Lublina złamanie ustawy antykorupcyjnej – chodzi o to, że Krzysztof Żuk rządził miastem, jednocześnie zasiadając w radzie nadzorczej spółki PZU Życie od stycznia 2014 do stycznia obecnego roku. Jeżeli rada – w której przewagę ma Platforma – nie wygasi mandatu, sprawa trafi do wojewody.

*****

WTOREK

Sejm o cofnięciu wieku emerytalnego. We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu, na którym zostanie przegłosowany prezydencki projekt zakładający powrót do poprzedniego wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Na wtorek na 13:45 – według wstępnego harmonogramu – zaplanowano II czytanie projektu. Następnie ponownie zbierze się komisja, by rozpatrzyć poprawki zgłoszone w trakcie II czytania. Do głosowania nad przyjęciem projektu może dojść we wtorek, między 19:30 a 20:00, lub w środę – między 16:00 a 18:00.

Sejm o utrzymaniu VAT, kwocie wolnej i podatku handlowym. Na wtorek zaplanowano II czytania projektów dot. utrzymania stawek 8 i 23% na kolejne 2 lata, kwoty wolnej na niezmienionym poziomie w przyszłym roku, a także utrzymania podatku handlowego. Tempo wskazuje na to, że PiS chce uchwalić te projekty w tym tygodniu. Na poniedziałek zaplanowano posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych w sprawie właśnie tych projektów.

Rząd o Konstytucji Biznesu. Na wtorkowym posiedzeniu rządu Mateusz Morawiecki przedstawi informację na temat planowanych rozwiązań do uregulowania w ramach “Pakietu Konstytucji Biznesu”. Także w tym tygodniu – w trakcie Kongresu 590, który odbędzie się 17-18 listopada w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Rzeszowie – minister rozwoju i finansów ma przedstawić właśnie Konstytucję dla biznesu.

ZO TK o regulaminie. We wtorek odbędzie się druga część obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, które ma przyjąć regulamin dot. wyboru kandydatów na nowego prezesa Trybunału. W praktyce ZO nie będzie w stanie podjąć żadnej uchwały, bo trzech sędziów TK, wybranych w tej kadencji, zbojkotuje obrady – tak, jak w ubiegłym tygodniu. By decyzje ZO były prawnie wiążące, musi wziąć w nim udział przynajmniej 10 sędziów.

TK o bestiach. We wtorek o 9:00 Trybunał Konstytucyjny zbada konstytucyjność tzw. ustawy o bestiach. To ustawa uchwalona jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu, a jej głównym celem jest umożliwienie izolacji najgroźniejszych przestępców w specjalnym ośrodku. Ustawa zostanie zbadana w składzie pięcioosobowym. Pierwotnie planowano rozpatrzenie w pełnym składzie. Rozprawa miała odbyć się w mijającym tygodniu, ale TK odwołał ją z powodu nieobecności kilku sędziów.

Senat o wyborze członka RPP. Na dwudniowym posiedzeniu, które rozpoczyna się we wtorek, Senat powoła nowego członka RPP. Zostanie nim najpewniej zgłoszony przez senatorów PiS Rafał Bogumił Sura. Drugim kandydatem – zgłoszony przez PO – jest Marek Andrzej Dąbrowski. We wtorek o 8:00 senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zaopiniuje kandydatów do RPP. Wybór nowego członka RPP jest konieczny po tym, jak Marek Chrzanowski został szefem KNF.

****

ŚRODA

Rocznica rządów PiS. W środę mija rocznica obecnego rządu. Rada Ministrów pod kierownictwem premier Beaty Szydło została powołana i zaprzysiężona przez prezydenta Dudę 16 listopada 2015 roku. Według “Faktu”, obchody pod hasłem Rok Dobrej Zmiany mają trwać trzy dni. Wielkiej fety nie należy się jednak spodziewać. Będą tylko konferencje, na której ministrowie mają chwalić się sukcesami rządu. Rocznica zbiegnie się akurat z uchwaleniem przez Sejmu projektu dot. obniżenia wieku emerytalnego.

Podkomisja o legalizacji leczniczej marihuany. W środę o 10:00 zbierze się sejmowa podkomisja, by kontynuować rozpatrywanie projektu Kukiz ’15 dot. zalegalizowania leczniczej marihuany. To kolejne podejście do projektu – posiedzenie komisji było przekładane już dwukrotnie. Podkomisja ma zakończyć prace do 30 listopada. Ustawa mogłaby wejść w życie od 2017 roku, jeżeli Sejm utrzyma tempo pracy. – Chcielibyśmy, żeby w marcu-kwietniu 2017 r. ruszyły pierwsze uprawy rządowe – mówił w RZ Piotr Liroy-Marzec.

*****

CZWARTEK

Gabinet cieni PO. W czwartek o 12:00 odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej PO, na której największa partia opozycyjna zaprezentuje swój gabinet cieni. Resortów ma być w sumie 21. – Będziemy wszystko przedstawiać co do nazwiska, będziemy proponować cienie i ich zastępców, czyli dwie osoby w każdym projekcie ministerialnym. Plus dwa nowe ministerstwa – ds. polityki senioralnej i samorządu i oczywiście odtworzenie ministerstwa finansów – mówił w “Sygnałach dnia” w radiowej Jedynce Grzegorz Schetyna.

Kolejne przesłuchania przed komisją śledczą ds. Amber Gold. W czwartek o 10:00 odbędą się przesłuchania Katarzyny Tomaszewskiej-Szyrajew, funkcjonariuszki Komendy Miejskiej w Gdańsku oraz Piotra Gronka, prokuratora Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz w Gdańsku przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold. Z kolei w piątek – także o 10:00 – odbędą się przesłuchania kolejnych trzech osób: Marka Siemczonka, prokuratora Prokuratury Krajowej, Dariusza Różyckiego, prokuratora Prokuratury Okręgowej w Gdańsku i Małgorzaty Syguły, Zastępcy Prokuratora Okręgowego w Gdańsku.

*****

SOBOTA

Manifestacja ZNP. Manifestacja organizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego ma być największą od lat demonstracją pracowników oświaty: nauczycieli, pracowników obsługi, pracowników administracji i kadry kierowniczej wszystkich typów szkół, a także środowisk edukacyjnych: organizacji pozarządowych, instytucji działających na rzecz oświaty, rodziców i przedstawicieli samorządów. Uczestnicy będą się domagać natychmiastowego wycofania projektu reformy edukacji i rozpoczęcia rzeczywistej debaty dotyczącej problemów edukacji. Początek o 12:00 na pl. Piłsudskiego.

Wybory w PiS. W weekend rozpoczynają się wybory w partii rządzącej. Działacze PiS w całej Polsce wybiorą swoich szefów w okręgach. Kolejne zjazdy odbędą się w kolejną sobotę i niedzielę. Poza liderami okręgów wybierani będą też członkowie zarządów oraz komisji rewizyjnych.

PSL wybierze nowego prezesa. W sobotę w Centrum Kongresowym Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się kongres PSL, na którym zostanie wybrany nowy prezes partii, a także przewodniczący Rady Naczelnej wraz z członkami. Uroczyste otwarcie kongresu nastąpi o 11:00, zakończenie obrad – o 22:00. Wybór prezesa PSL zaplanowano na 13:30.

Fot. Sejm