Pierwsze dwa dni najbliższego tygodnia zdominuje temat Trybunału Konstytucyjnego – TK zbada art. 16 ustawy o TK, który mówi o sposobie wyboru nowego prezesa Trybunału, a ZO zajmie się nowy regulaminem – oraz reformy edukacji, którą ma przyjąć rząd.

W środę i czwartek media będą żyć wynikami wyborów prezydenckich w USA, ale już w piątek odbędą się obchody Święta Niepodległości – ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości, a także marsz KOD – które przykryją zapewne wszystkie inne wydarzenia.

Najbliższe kilka dni to także posiedzenie TK, który zbada tzw. ustawę o bestiach oraz rolna konwencja PiS w Wierzchosławicach. Sejm co prawda nie zbiera się w tym tygodniu, ale podkomisja powróci do prac nad projektem dot. zalegalizowania leczniczej marihuany.

*****

TK o art. 16 ustawy o TK. W poniedziałek o 9:00 Trybunał Konstytucyjny na wniosek grupy posłów opozycji zbada art. 16 ustawy o TK, który mówi o sposobie wyboru nowego prezesa sądu konstytucyjnego. TK rozpozna wniosek w pełnym składzie. Rozprawie będzie przewodniczyć prezes TK Andrzej Rzepliński, sędzią-sprawozdawcą będzie sędzia TK Stanisław Rymar. Nawet jeżeli ten zapis zostanie zakwestionowany na niekorzyść PiS, to partia rządząca i tak ma już ustawę, która na nowo reguluje sposób wyboru następcy Andrzeja Rzeplińskiego.

Zgromadzenie Ogólne TK. Dzień później – jak napisał na Twitterze Kamil Zaradkiewicz – o 15:00 ma odbyć się Zgromadzenie Ogólne TK. Sędziowie wrócą prawdopodobnie do prac nad regulaminem dot. wyboru kandydatów na prezesa Trybunału. Kluczowe pytanie brzmi: czy trzech sędziów TK, wybranych w tej kadencji Sejmu, zbojkotuje ZO? Aby zgromadzenie było ważne, musi w nim uczestniczyć 10 sędziów. ZO to aktualnie 12 sędziów, a więc wspomniana trójka może zablokować prace ZO. Zwłaszcza, że PiS złożyło projekt ustawy, który zmienia sposób wyboru prezesa TK – ma się on odbyć dopiero po zakończeniu kadencji Andrzeja Rzeplińskiego.

Rząd o reformie edukacji. Rada Ministrów w tym tygodniu ma przyjąć projekt zmian w prawie oświatowym wraz z przepisami wprowadzającymi. W aktualnym porządku wtorkowej obrad RM nie ma co prawda punktu dot. reformy edukacji, ale zapewne zostanie on dopisany przed posiedzeniem. Premier Szydło kilka dni temu zapewniała, że w najbliższym tygodniu rząd zajmie się projektem. Zgodnie z harmonogramem MEN, prace w parlamencie zaplanowano na listopad i grudzień – tak, by do końca roku prezydent mógł podpisać ustawę. Możliwe, że I czytanie odbędzie się już na najbliższym posiedzeniu Sejmu 15/16 listopada.

Przesłuchania przed komisją śledczą ds. Amber Gold. We wtorek 10:00 odbędzie się przesłuchanie Barbary Kijanko, Prokurator Prokuratury Rejonowej w Gdańsku-Wrzeszczu, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład grupy Amber Gold. Dzień później, w środę o 10:00 odbędą się przesłuchania Witolda Niesiołowskiego, Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, a także Marzanny Majstrowicz, Prokurator Prokuratury Rejonowej w Gdańsku-Wrzeszczu. Posiedzenia będą otwarte dla mediów. W porządku obrad komisji znalazły się także “sprawy bieżące”.

Podkomisja o legalizacji leczniczej marihuany. W środę o 13:15 zbierze się sejmowa podkomisja, by kontynuować rozpatrywanie projektu Kukiz ’15 dot. zalegalizowania leczniczej marihuany. Pierwotnie posiedzenie było zwołane na poprzedni tydzień, ale zostało odwołane. Podkomisja ma zakończyć prace do 30 listopada. Ustawa mogłaby wejść w życie od 2017 roku, jeżeli Sejm utrzyma tempo pracy. – Chcielibyśmy, żeby w marcu-kwietniu 2017 r. ruszyły pierwsze uprawy rządowe – mówił w RZ Piotr Liroy-Marzec.

TK o ustawie o bestiach. W czwartek o 9:00 TK zbada konstytucyjność tzw. ustawy o bestiach. To ustawa uchwalona jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu, a jej głównym celem jest umożliwienie izolacji najgroźniejszych przestępców w specjalnym ośrodku. Podmiot inicjujący postępowanie to Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Rzecznik Praw Obywatelskich, Sąd Okręgowy w Lublinie I Wydział Cywilny oraz Sąd Apelacyjny we Wrocławiu Wydział I Cywilny. Trybunał rozpozna połączone wnioski i pytania prawne w pełnym składzie. Rozprawie będzie przewodniczyć wiceprezes TK Stanisław Biernat, sędzią-sprawozdawcą będzie prezes TK Andrzej Rzepliński.

Obchody 11 listopada. “Polska bastionem Europy” to hasło tegorocznego Marszu Niepodległości, który przejdzie ulicami Warszawy. Swoją manifestację zapowiedział także KOD, a PiS organizuje obchody w Krakowie – mają się tam pojawić najważniejsze osoby w państwie, m.in. premier Szydło, ministrowie, a także marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Z kolei w przededniu Narodowego Święta Niepodległości odbędą się stołeczne obchody z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS-u wystąpi dwukrotnie: przed Pałacem Prezydenckim, a następnie na Placu Piłsudskiego.

Konwencja rolna PiS. 13 listopada w Wierzchosławicach – gdzie urodził się patron PSL Wincenty Witos – PiS organizuje konwencję rolną, w której mają wziąć udział ważni politycy tej partii, na czele z Jarosławem Kaczyńskim i Beatą Szydło. Według nieoficjalnych informacji, ugrupowanie rządzące przedstawi nowe propozycje dla rolników. O konwencji – jak relacjonowała GW – miał mówić na ostatnim posiedzeniu klubu Jarosław Kaczyński. – Prezes wyraźnie podkreślił, że musimy walczyć o polską wieś, że tego dnia musimy tam opowiedzieć, ile dla niej zrobiliśmy, bo PSL nas ciągle atakuje i musimy im dać odpór – relacjonował gazecie polityk PiS.

Fot. TK