W środę w Sejmie odbędzie się debata nad projektem budżetu państwa na 2017 rok. W imieniu rząd jego założenia zaprezentuje minister rozwoju i finansów. Ten tydzień na Wiejskiej to także I czytanie projektu dot. zalegalizowania leczniczej marihuany oraz dalsze prace nad obniżeniem wieku emerytalnego i projektem ustawy o statusie sędziów TK. Ponadto na sejmowej komisji prezydent Warszawy przedstawi informację nt. działań podjętych w celu wyjaśnienia afery reprywatyzacyjnej.

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy zakładającym zawieszenie obowiązywania podatku handlowego do 1 stycznia 2018 roku, a dzień później zbierze się sejmowa komisja śledcza ds. afery Amber Gold, by podjąć decyzje dot. ustalenia listy i harmonogramu przesłuchiwanych osób. Polityczny tydzień zakończy posiedzenie Rady Europejskiej, a także głosowanie nad wnioskami o uchylenie immunitetu prezesa NIK.

*****

NIEDZIELA

Obchody 30-lecia TK. W niedzielę w Gdańsku rozpoczynają się dwudniowe obchody 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego. Głównym punktem programu jest zaplanowana na poniedziałek konferencja “Trybunał Konstytucyjny na straży wartości konstytucyjnych”, którą zainicjował Andrzej Rzepliński, spotykając się z deklaracją gotowości jej zorganizowania ze strony Pawła Adamowicza. Do udziału w konferencji zaproszeni zostali również m.in. prezydent, marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, premier czy minister sprawiedliwości-prokurator generalny.

*****

PONIEDZIAŁEK

Komisja o ustawie o statusie sędziów TK. W poniedziałek o 14:00 sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka rozpatrzy projekt ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z propozycją PiS, sędzia TK będzie mógł być ukarany dyscyplinarnie na wniosek sędziów TK, prezydenta i prokuratora generalnego. Inny zapis mówi o automatycznym wejściu do orzekania sędziów zaprzysiężonych przez prezydenta.

*****

WTOREK

Rząd o zawieszeniu podatku handlowego. Na wtorkowym posiedzeniu o 13:00 rząd zajmie się projektem zmian w ustawie o podatku od sprzedaży detalicznej. Jak poinformowało 300POLITYKĘ Ministerstwo Finansów, propozycja zakłada zawieszenie obowiązywania podatku handlowego do 1 stycznia 2018 roku. Ponadto ministrowie wysłuchają sprawozdania z działalności zespołu do spraw przygotowania wizyty papieża w Polsce oraz wsparcia organizacji ŚDM.

Senat wznowi obrady po przerwie Borusewicza. We wtorek o 14:00 izba wyższa wznowi obrady. Jedyny zaplanowany punkt na to posiedzenie to kontynuacja informacji o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa TK w 2015 roku. Senat miał wznowić posiedzenie dopiero 20 października – wicemarszałek Borusewicz do tego dnia ogłosił przerwę – ale marszałek Karczewski zmienił jego decyzję. Już dzień później, w środę rozpocznie się kolejne, dwudniowe posiedzenie Senatu.

Komisja o obniżeniu wieku emerytalnego. We wtorek o 16:00 sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny rozpatrzy sprawozdanie nadzwyczajnej podkomisji o prezydenckim projekcie dot. obniżenia wieku emerytalnego. W praktyce jest to dalszy ciąg prac na projektem Andrzeja Dudy. Uchwalenie ustawy – jak zapowiedziała w ubiegłym tygodniu premier Szydło – ma nastąpić jeszcze w tym roku.

*****

ŚRODA

Sejm o budżecie na 2017 rok. W środę na 9:30 – według wstępnego harmonogramu – zaplanowano pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na 2017 rok, którą w imieniu rządu przedstawi minister rozwoju i finansów. Debata w tej sprawie planowo ma zakończyć się o 17:30. Prace w komisjach rozpoczną się dzień później. W środę najprawdopodobniej obędzie się także I czytanie projektu nowelizacji tegorocznego budżetu – na wieczór zaplanowano rozpatrzenie projektu przez Komisję Finansów Publicznych.

Zgromadzenie Ogólne TK. W najbliższą środę zbierze się Zgromadzenie Ogólne sędziów Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowego regulaminu dot. wyboru kandydatów na prezesa TK. Przyjęcie nowego regulaminu jest niezbędne – 19 grudnia kończy się bowiem kadencja Andrzeja Rzeplińskiego, a niedawno zmieniły się przepisy dot. wyboru kandydatów na prezesa Trybunału. O posiedzeniu ZO TK pisaliśmy kilka dni temu na 300POLITYCE.

Komisja śledcza ds. Amber Gold. W środę o 12:00 zbierze się sejmowa komisja śledcza ds. afery Amber Gold. Posłowie na zamkniętym posiedzeniu zajmą się dwoma punktami: 1) zapoznanie się z protokołami z posiedzeń Komisji do Spraw Służb Specjalnych VII kadencji Sejmu, związanych z tzw. “aferą podsłuchową”, 2) ustalenie listy i harmonogramu przesłuchiwania osób wezwanych w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład grupy Amber Gold.

HGW o aferze reprywatyzacyjnej. W środę o 18:00 na posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej prezydent Warszawy przedstawi informację na temat decyzji reprywatyzacyjnych oraz działań podjętych w celu wyjaśnienia sprawy afery reprywatyzacyjnej. Ponadto informację nt. działań prokuratury mających na celu wyjaśnienie tzw. “afery reprywatyzacyjnej w Warszawie” przedstawi prokurator generalny – bądź jego przedstawiciel.

*****

CZWARTEK

Sejm o ustawach frankowych. W czwartek o 17:30 Sejm zajmie się – w ramach pierwszego czytania – prezydenckim projektem ustawy o zasadach zwrotu niektórych należności wynikających z umów kredytu i pożyczki, zakładającym zwrot spreadów frankowiczom, także przedsiębiorcom i samozatrudnionym. Projekt dotyczy co prawda osób, które zaciągnęły kredyt w walucie obcej, ale głównie skorzystają z niego frankowicze. Ponadto posłowie rozpatrzą dwa poselskie projekty dot. frankowiczów: Platformy oraz Kukiz ‘15.

Komisja o leczniczej marihuanie. W tym tygodniu Sejm rozpocznie prace nad ustawą o leczniczej marihuanie. W czwartek o 18:00 na posiedzeniu Komisji Zdrowia odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii autorstwa Kukiz ‘15. Następnie projekt trafi najprawdopodobniej do podkomisji.

Rada Europejska. W trakcie dwudniowego posiedzenia – które rozpocznie się w czwartek po południu – Rada Europejska omówi ostatnie wydarzenia i postępy poczynione w zakresie kompleksowego podejścia do migracji, przedstawi też niezbędne wytyczne. Przywódcy wymienią poglądy na kwestie związane z handlem. Przyjrzą się kluczowym dossier i skupią na przyszłości unijnej polityki handlowej. RE przeprowadzi także debatę orientacyjną na temat stosunków z Rosją. Jak podał „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”, kanclerz Merkel chce na tym szczycie nakłonić UE do zaostrzenia sankcji wobec Rosji.

*****

PIĄTEK

Głosowania nad immunitetem Kwiatkowskiego. Najprawdopodobniej w piątek – w trakcie porannego bloku między 9:00 a 11:00 – dojdzie do głosowań nad wnioskami o uchylenie immunitetu prezesowi NIK-u Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. Pierwotnie posłowie decyzję w tej sprawie mieli podjąć już dwa tygodnie temu, ale z powodu zmian w harmonogramie – spowodowanych projektem ustawy dot. aborcji – do II czytań doszło już po głosowaniach.

Fot. Sejm