Pierwsza dymisja w rządzie Beaty Szydło nie była zaskoczeniem. Opozycja miała czas, aby przygotować przekaz i interpretacje tego, co się wydarzyło. Nowoczesna jeszcze przed ogłoszeniem dymisji zaprezentowała listę kilkudziesięciu osób zatrudnionych w spółkach skarbu państwa przez PiS. Stanisław Tyszka z Kukiz’15 – który od wielu miesięcy buduje przekaz o „partiokracji” zawłaszczającej państwo – zapowiedział ustawę „antysitwową”. Zmiana w rządzie – poza ogromnym wzmocnieniem roli i znaczenia ministra Kowalczyka – sprawi, że temat Misiewicza i innych nominacji oraz działań spółek SP będzie w najbliższych dniach jednym z kluczowych dla opozycji. Oto podsumowanie czwartkowego przekazu wobec Jackiewicza.

Kukiz’15 zapowiada ustawę „antysitwową”. Na konferencji prasowej Stanisław Tyszka i Jakub Kulesza zapowiedzieli, że klub Kukiza złoży propozycje legislacyjne, które „między innymi będą dotyczyły ujawnienia powiązań o charakterze rodzinnym w ramach spółek skarbu państwa”. Tyszka mówił też: „Wydaje się, że ta dymisja jest efektem walk frakcyjnych wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości. Były tam intensywne głosy, że minister Jackiewicz w nie dość odpowiedni czy sprawiedliwy, w ich mniemaniu, sposób dzieli ten tort spółek skarbu państwa między poszczególne frakcje w ramach PiS. Frakcja nienajedzonych zwyciężyła z frakcją sytych, najedzonych kotów” Kukiz’15 już kilka miesięcy temu krytykował rząd za nominacje do spółek, a Tyszka niemal w każdej swojej wypowiedzi podkreśla, że państwo zostało zawłaszczone przez „partiokrację” – najpierw przez PO, teraz przez PiS. Tyszka rano w Trójce mówił: „Obserwujemy to od roku. PiS robi dokładnie to samo, co robiła Platforma”.

Nowoczesna o układzie PiS. Petru o 11:00 przedstawił w Sejmie listę 40 osób powiązanych z PiS z posadami w spółkach skarbu państwa. Jak mówił lider Nowoczesnej: „Polacy muszą mieć świadomość, że to nie jest tak, że nie wiedział o tym Jarosław Kaczyński, premier Szydło, posłowie PiS. To jest cały układ, który został celowo stworzony, by dać im pieniądze np. na otarcie łez po utracie mandatu posła. Nie dajmy się zwieść, że Kaczyński dowiedział się o tym co się dzieje wczoraj”. Nowoczesna w mediach społecznościowych rozpoczęła też akcję #Misiewicze:

Nowoczesna w kwietniu przedstawiła „Układ PiS” w spółkach skarbu państwa. Dziś Ryszard Petru mówił też: „Widocznie szykuje się jakaś afera i Kaczyński chce się od tego odciąć”.

Platforma o „wypełnionej misji Misiewicza”. Słowa Beaty Szydło z czwartkowej konferencji prasowej wykorzystał Cezary Tomczyk: „Ja nie mam wątpliwości, że pan minister Jackiewicz wykonał swoje zadanie bezbłędnie. Wszystkich swoich PiS-owskich kolegów umieścił w spółkach skarbu państwa. Spółki skarbu państwa od wielkiej czystki, dobrej zmiany straciły 7 miliardów złotych, a sama Giełda Papierów Wartościowych około 150 miliardów złotych”. Schetyna na konferencji prasowej w Kielcach: „Chciałbym zapytać, co z tymi nominacjami personalnymi, które się odbyły w ostatnich miesiącach? Co ze stratami Spółek Skarbu Państwa?”

Czwartkowa dymisja Jackiewicza ustawia temat politycznej dyskusji na najbliższe kilka dni. Dla opozycji to najlepsza okazja, by na własnych warunkach zdefiniować sytuację PiS i rządu na starcie nowego sezonu politycznego, który do tej pory stał pod znakiem warszawskiej afery reprywatyzacyjnej.