W Monitorze Polskim ukazał się wyrok TK stwierdzający zgodność tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej z Konstytucją. W praktyce oznacza to, że prezydent Duda powinien teraz ją podpisać. Publikację zaległych wyroków Trybunału, wydanych przed 20 lipca, przewiduje nowa ustawa o TK, która właśnie weszła w życie.
Wcześniej wydawało się, że wyrok w tej sprawie nie zostanie opublikowany. Na stronie Trybunału widniała informacja o ogłoszeniu wyroku ws. małej ustawy reprywatyzacyjnej z datą 27 lipca. Jednak sam wyrok został wydany 19 lipca, a więc – zgodnie z nową ustawą – może zostać opublikowany.
Tydzień temu, na briefingu w Kancelarii Prezydenta, Małgorzata Sadurska dała do zrozumienia, że prezydent podpisze ustawę po publikacji wyroku. Jak mówiła szefowa KPRP: – Na razie jest to tylko – z tego, co się orientuje – wyrok Trybunału i to dopiero pierwszy krok, który jest zrobiony. Kolejna rzecz to publikacja. Na razie jest tylko orzeczenie. Także Marek Magierowski mówił, że „PAD podejmie decyzję po opublikowaniu rozstrzygnięcia TK”.
Warszawski ratusz oczekuje, że ustawa zostanie podpisana.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie małej ustawy reprywatyzacyjnej opublikowany czekamy na podpis Prezydenta! https://t.co/C97rC8kDej
— Jarosław Jóźwiak (@jjozwiak2) August 16, 2016
Tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną zgłosił do zbadania w Trybunale – w trybie kontroli prewencyjnej – ówczesny prezydent Komorowski. Po wejściu w życie nowej ustawy o TK, nieopublikowane pozostają tylko dwa wyroki: z 9 marca, dot. listopadowej nowelizacji ustawy o TK i ten ostatni, z 11 sierpnia, dot. nowej ustawy o Trybunale.
Fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP