Senatorowie PiS zgłosili szereg poprawek do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, które zmieniają w istotny sposób projekt, który został przyjęty przez Sejm. Michał Seweryński przedstawił na czwartkowym posiedzeniu połączonych senackich komisji 9 poprawek.
Poprawki senatorów PiS do ustawy o TK. @hfhrpl @marcinszwed89 pic.twitter.com/ja7YWkLOEJ
— Marcin Wolny (@wolny_m) 14 lipca 2016
Jedna z nich zakłada modyfikację art 12 ustawy. Skreśla się ustęp 2 artykułu, który zakładał, że zgoda prezydenta RP jest konieczna, by stwierdzić wygaśnięcie mandatu sędziego. Przedstawiciele opozycji bardzo często zarzucali PiS, że ten tryb jest niezgodny z zasadą trójpodziału władzy.
Kolejna poprawka usuwa też słowa „co najmniej” przy zgłaszaniu kandydatów na Prezesa TK – art 16. Nowe brzmienie artykułu: „Prezesa i wiceprezesa Trybunału powołuje Prezydent Rzeczypospolitej spośród trzech kandydatów przedstawionych na każde stanowisko przez Zgromadzenie Ogólne”. Wobec tego zapisu też bardzo głośno protestowali przedstawiciele opozycji w Sejmie.
Zgłoszona przez PiS poprawka zakłada też modyfikację „kolejkowania”, czyli rozpatrywania spraw zgodnie z kolejnością wpływu. Nowe brzmienie kluczowego art 38 ust 5: „Prezes TK może wyznaczyć termin rozprawy z pominięciem wymogów w ustępie 3 jeśli jest to uzasadnione wymogami obrony wolności i praw obywatela”
Zaproponowana przez PiS poprawka dotyczy też rozszerzenia roli RPO (art. 28 pkt 9 skreśla się słowa „skargi konstytucyjnej”). PiS proponuje też nowe brzmienie przepisu dotyczącego publikacji orzeczeń TK (art 91). Jak powiedział Seweryński:
„Skreśla się art. 91, a w jego miejsce wprowadza się nowy o następującej treści: W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy, ogłasza się orzeczenia trybunału wydane przed dniem 20 lipca 2016, z naruszeniem ustawy z dn. 25 czerwca 2015 o TK, za wyjątkiem rozstrzygnięć dotyczących aktów normatywnych, które utraciły moc obowiązującą”
To oznacza, że wyrok TK z marca nie będzie jednak publikowany, podobnie jak w wersji Sejmu. Poprawki – zwł. modyfikacja „kolejkowania” będą argumentem PiS, że partia rządząca proponuje dalej idący kompromis niż w Sejmie. Komisje rozpatrzą poprawki we wtorek o 12:30