– Staje się liderem polskiej opozycji. To widać na marszach [KOD]. Ewa Kopacz to człowiek wielkiej wartości. Na sali plenarnej Sejmu jest tylko dwóch byłych premierów – Ewa Kopacz i Jarosław Kaczyński. Premier Kopacz nie musi niczego już udowadniać. Ona chce. Za każdym razem, gdy zabiera głos, jest aktywna, to wypada bardzo dobrze. Widać, jaki jest w niej potencjał – mówił dziś w audycji 300POLITYKI w Polskim Radiu RDC były rzecznik rządu Ewy Kopacz.

Oto najważniejsze wypowiedzi z rozmowy z Cezarym Tomczykiem.

— O ODEJŚCIU MICHAŁA JAROSA Z PO: „Smutna wiadomość. Gdyby Michał mógł wcześniej ze mną o tym porozmawiać, na pewno bym od tego pomysłu odwodził. Wybrał własną drogę. Ale dzisiaj – jak cała PO – powinniśmy wyciągnąć z tego wnioski. Bo PO powinna przyciągać ludzi, nie odwrotnie”

— O MŁODYM POKOLENIU POLITYKÓW W PO I TRUDNEJ SYTUACJI PARTII: „Mamy Agnieszkę Pomaską, Sławomira Nitrasa, wielu innych polityków. Będziemy tę siłę pokazywać. Odejście Michała Jarosa to smutna wiadomość, bo każda para rąk jest potrzebna do pracy. Wierzę jednak, że PO nadal jest jedyną siłą, która może odebrać władzę PiS-owi (…) Mamy takie zasoby, jak samorządy, czy Donald Tusk. PO musi stać się platformą dla wszystkich, którym zależy na Polsce, a nie platformą ludzi chcących odchodzić z partii lub są z niej wypychani. PO faktycznie jest w trudnym momencie. Dziś potrzebna jest jedność w PO, w opozycji, to słyszymy na marszach KOD-u. Że musimy pamiętać, że mamy tylko jednego przeciwnika w polityce po jednej stronie, jest nim PiS. Dziś w PO jest siła, żeby odsunąć PiS od władzy”

— O WYRZUCENIU 700 DZIAŁACZY PO W ŁÓDZKIEM: „Przykład łódzki mnie lekko dziwi. Bo uważam, że ci, którzy chcą być w PO, powinni w niej być”

— „LUDZIE ŻYCZĄ POWODZENIA EWIE KOPACZ”: „Ludzie podchodzili do Ewy Kopacz, życzyli powodzenia, mówili, że trzymają kciuki. W drugim zdaniu mówili – nie kłóćcie się”

— „EWA KOPACZ STAJE SIĘ LIDEREM POLSKIEJ OPOZYCJI”: „Ewa Kopacz jest dziś bez wątpienia liderem Platformy. Staje się przywódcą i liderem polskiej opozycji. To widać na marszach [KOD]. Ewa Kopacz to człowiek wielkiej wartości. Na sali plenarnej Sejmu jest tylko dwóch byłych premierów – Ewa Kopacz i Jarosław Kaczyński. Premier Kopacz nie musi niczego już udowadniać. Ona chce. Za każdym razem, gdy zabiera głos, jest aktywna, to wypada bardzo dobrze. Widać, jaki jest w niej potencjał. Chciałbym, by PO stwarzała jej możliwości, żeby była aktywna. Im więcej Ewy Kopacz w polskiej polityce i PO, tym lepiej”

— „TUSK DRUGI PO PAPIEŻU”: „Donald Tusk jest wielką wartością dla PO, wygrywał dla tej partii 8 wyborów z rzędu. Tusk zajmuje drugą po papieżu tak ważną, historyczną funkcję jako Polak na świecie. Jestem bardzo dumny, że dziś Donald Tusk jest w UE, ale przyjdzie taki moment, że wróci do Polski”

— „TUSK OSIĄGNĄŁ W POLSKIEJ POLITYCE NAJWIĘCEJ PO WAŁĘSIE”: „Nie wiem, czy jest moment, by o tym rozmawiać. Chciałbym, żeby to była potrzeba serca u ludzi, że to dobry moment. Musimy jeszcze poczekać na wyklarowanie się jasnej sytuacji politycznej. To jemu – oprócz Wałęsy – udało się osiągnąć politycznie najwięcej w wolnej Polsce”

— „CZAS PRAWDZIWEJ KONFRONTACJI DOPIERO NADEJDZIE”: „Czas prawdziwej konfrontacji dopiero nadejdzie. To nie jest jeszcze ten moment. Wkrótce PO znajdzie swoje zasłużone miejsce na 2 lub 1 . Powinniśmy być lustrzanym odbiciem dla PiS. Alter ego. Prawdziwy spór jest między PiS a PO. To dwie różne wizje świata”

— O PROGRAMIE PO: „[W kampanii] Został trochę źle pokazany”