Krytyka pomysłów PiS i „dobrej zmiany” oraz zapowiedzi budowy i wzmocnienia struktur na bazie „Stowarzyszenia na rzecz Nowej Konstytucji KUKIZ`15” – to główne elementy przekazu Pawła Kukiza w Rzeszowie. „Ludzie dali się kupić za 500 zł. Za 500 zł sprzedali swoje życie i przyszłych pokoleń” – mówił w sobotę Kukiz, który od wielu tygodni systematycznie wzmacnia krytykę PiS i jego flagowych projektów. Na poziomie ogólnokrajowym ruch Kukiza – jak się dowiadujemy – ma w najbliższym czasie przedstawić systemowe rozwiązania sytuacji pielęgniarek. Jeszcze w czerwcu ma powstać – oparte na podobnym modelu jak „Endecja”, z mocnymi nazwiskami – stowarzyszenie osób o wolnościowych poglądach.

Sobotnia konwencja w Rzeszowie – z udziałem kilkunastu posłów ruchu Kukiz’15 – miała być kolejnym wydarzenia w ramach budowania i wzmacniania struktur Stowarzyszenia na rzecz Nowej Konstytucji KUKIZ`15. Ta organizacja które ma być zapleczem organizacyjnym ruchu i klubu parlamentarnego. Kukiz w najbliższych tygodniach i miesiącach – zwłaszcza w okresie wakacyjnym – ma być bardzo aktywny na terenie całego kraju. Cykl tego typu spotkań w terenie rozpoczął się w Radomiu w połowie kwietnia. Jak zapewniają jego współpracownicy, nie wszystkie wydarzenia mają mieć formę konwencji, ale w każdym mają brać udział posłowie Kukiz’15.

Kukiz mówił w Rzeszowie, że nie ma mowy o żadnej dobrej zmianie (cytaty za Rzeszów News):

„Nie ma żadnej zmiany, absolutnie żadnej. Po raz kolejny Polacy dali się złapać w pułapkę: „A teraz to będzie dobrze”. Już zdążyli w ogromnej rzeszy społeczeństwa stłumić tę wiarę, która była podczas wyborów prezydenckich i wyborów parlamentarnych. (…) Stopniowo mediom i przeróżnym grupom lobbystycznym, powiązanych z partyjniakami, agencjami sondażowymi, itp. udało się zgasić tego ducha ku chwale partyjniactwa, ku chwale wysokich podatków, ku chwale na dziś partii o nazwie Populizm i Socjalizm”.

Skrytykował też program 500+ i nowe projekt mieszkaniowy rządu:

„PiS szykuje bankstera [Mateusza Morawieckiego] na premiera. To jest przerażające. Ludzie dali się kupić za 500 zł. Za 500 zł sprzedali swoje życie i przyszłych pokoleń. (…) Nie zgodzę się na to, by te 500 zł kosztowało 700 zł, by zatrudniać dodatkowych urzędników do obsługi tej kwoty. Nie zgodzę się na to, by mówiono: „Wybudujemy mieszkania tanie na gruntach państwowych”. Jakich państwowych? Ja nie jestem państwo? Wy nie jesteście?”

Kukiz zapowiedział też na konferencji prasowej:

„Musimy sformalizować Ruch, który potem wejdzie w skład szerokiej płaszczyzny, porozumienia różnych ruchów reformatorskich – endecji, wolnościowców, stowarzyszenia rolników i konsumentów i wszelkie grupy społeczne, które kwestionują obecny stan prawny, obecny system i ustrój, wszystkie ruchy, które żądają jednomandatowych okręgów wyborczych, przede wszystkim obniżenia opodatkowania obywatela, zmiany systemu prezydenckiego”

W maju powstało Stowarzyszenie „Endecja”, założone m.in. z udziałem Rafała Ziemkiewicza i posłów klubu Kukiz’15. Kolejne tego typu stowarzyszenie ma skupiać ludzi o wolnościowych poglądach. Trwają intensywne prace nad jego powołaniem, które może nastąpić jeszcze w czerwcu. Kukiz kontynuuje też zbiorkę podpisów w referendum w sprawie imigrantów, ale tempo zbierania podpisów znacznie spadało. Jak przyznał w audycji POLITYKA W SAMO POŁUDNIE Piotr Apel, ruch Kukiz’15 zebrał do tej pory 300 tysięcy podpisów. Pod koniec marca Kukiz miał 200 tysięcy, a cały projekt rozpoczął się oficjalnie pod koniec stycznia tego roku. W połowie lutego Kukiz ogłosił, że ma już 100 tysięcy podpisów.

Problemem dla Kukiza i jego ruchu może być też niespójny przekaz. W dzień po konwencji w Rzeszowie Marek Jakubiak przyznał w TVP Info, że „projekt Mieszkanie 500+ ma ręce i nogi”. Kukiz – podobnie jak Stanisław Tyszka czy Piotr Apel – systematycznie mówi o „partyjniactwie” i dystansuje się wobec istniejących partii politycznych – zarówno w opozycji (Tyszka nazywa ją „opozycją histeryczną”) jak i projektów obecnej władzy. Jednak trudno stwierdzić, by cały jego klub krytykował pomysły PiS i opozycji równie systematycznie i z taką samą dyscypliną.

fot. Kukiz’15