SMS do parlamentarzystów PO może zostać odebrany jako lekceważenie KOD i innych partnerów. Od polityków PO, z obozu nieprzychylnego obecnemu kierownictwu partii słyszymy o tym, że PO popełnia błąd, dystansując się od KOD i reszty opozycji. Politycy z kierownictwa partii natomiast zapewniają nas, że sms jest tylko cytatem z konferencji prasowej rzecznika klubu PO i nie należy się w nim doszukiwać dodatkowych kontekstów. Faktem jednak jest, że PO coraz dalej do KOD i reszty opozycji, a samej organizacji obywatelskiej nie podobało się silne eksponowanie przez Platformę partyjnego szyldu przy okazji wspólnego marszu.

„Jest to inicjatywa łącząca działalność mniejszych partii opozycyjnych i partii pozaparlamentarnych. Ta inicjatywa KOD może stanowić ważne wsparcie dla PO w działaniach, których celem jest zatrzymanie PiS-u przed destrukcją instytucji polskiego państwa” – tak brzmi SMS z oficjalnym przekazem partii, jaki otrzymali dziś wszyscy parlamentarzyści PO, do wykorzystania w występach medialnych.

„Wolność, Równość, Demokracja” – koalicję o takiej nazwie zawiązali dziś oficjalnie liderzy KOD, a także głównych sił opozycyjnych, również pozaparlamentarnych, jak SLD, Inicjatywa Polska czy Zieloni. Do koalicji nie przystąpiła Platforma Obywatelska – jak przekonywał Mateusz Kijowski – „z powodów formalnych”. PO ma jednak dołączyć do tego grona, jak stwierdził lider KOD.

Jednak wewnętrzny przekaz PO jest inny, niż ten zaprezentowany przez Kijowskiego. PO idzie własną drogą, w komunikacji do własnych polityków pokazuje dość lekceważący stosunek do reszty opozycyjnych ugrupowań i przedmiotowy wobec KOD.

Politycy PO, którzy kontaktowali się z nami po publikacji tekstu zwracają uwagę, że SMS jest identyczny z tym, co rzecznik partii Jan Grabiec mówił na konferencji prasowej, podając komunikat PAP: 

„Podczas briefingu w Sejmie rzecznik PO Jan Grabiec stwierdził, że inicjatywa KOD jest nowa inicjatywa i PO będzie się jej z uwagą przyglądać. „Jest to inicjatywa łącząca, integrująca działalność mniejszych partii opozycyjnych, partii głównie pozaparlamentarnych i jako taka, ta inicjatywa może stanowić ważnego partnera dla Platformy Obywatelskiej w działaniach, których celem jest zatrzymanie PiS przed destrukcją instytucji polskiego państwa”.

Tymczasem, jednak wymowa słów „ważnego partnera dla Platformy Obywatelskiej” jest inna niż dość lekceważące i wyrażone „z góry” określenie inicjatywy „ważnym wsparciem dla PO”.

Oto cały dwuczęściowy SMS, rozesłany do parlamentarzystów PO:

„Platforma Obywatelska wspolnie z partiami opozycyjnymi i KOD-em organizuje marsz 7 maja. Będziemy manifestować przeciwko ograniczaniu demokracji w Polsce i wyprowadzaniu Polski z UE, przeciwko odwracaniu nas plecami do Europy. Jest pełne porozumienie pomiędzy partami opozycyjnymi. Zaprezentowana dzisiaj inicjatywa KOD-u jest nowa, z całą pewnością będziemy sie jej przyglądać z uwagą. Jest to inicjatywa łącząca działalność mniejszych partii opozycyjnych i partii pozaparlamentarnych. Ta inicjatywa KOD może stanowić ważne wsparcie dla PO w działaniach, których celem jest zatrzymanie PiS-u przed destrukcja instytucji polskiego państwa”

Fot. Facebook Grzegorza Schetyny