– Szkoda by było, gdyby ludzie, którzy mają talenty, je marnowali. Tusk jest bardzo dobrym politykiem, jeśli będzie miał ochotę, to po tych czterech latach – bo ja wierzę, że będzie szefem RE kolejną kadencję – wróci do Polski. Na pewno znajdzie tutaj dla siebie miejsce – mówiła dziś o Donaldzie Tusku w audycji 300POLITYKI w Polskim Radiu RDC Małgorzata Kidawa-Błońska.

Oto kluczowe wypowiedzi z rozmowy.

— „MAMY KILKA PROBLEMÓW, Z KTÓRYMI MUSIMY SOBIE PORADZIĆ” – O SYTUACJI W PO: „PO jest w kondycji dobrej, ale jak każde ugrupowanie opozycji ma kilka problemów, z którymi musi sobie poradzić. Wiemy, jaki jest cel, jakie wartości są dla nas ważne. PO jest moim zdaniem cały czas jedyną, merytoryczną opozycją z doświadczeniem. To jest nasz wielki atut. Wolność, tolerancja – to nosimy na sztandarach”

— „Z TUSKIEM PRACOWAŁO MI SIĘ BARDZO DOBRZE”: „Bardzo dobrze się z nim pracowało, to była bardzo silna osobowość. To był – i jest, bo doceniła go Europa – polityk na trudne czasy. Kryzys światowy, Smoleńsk, teraz sytuacja w Europie – musi radzić sobie z najtrudniejszymi problemami”

— „TUSK W POLSCE NA PEWNO ZNAJDZIE DLA SIEBIE MIEJSCE”: „Szkoda by było, gdyby ludzie, którzy mają talenty, je marnowali. Tusk jest bardzo dobrym politykiem, jeśli będzie miał ochotę, to po tych czterech latach – bo ja wierzę, że będzie szefem RE kolejną kadencję – wróci do Polski. Na pewno znajdzie tutaj dla siebie bardzo mocny obszar do działania”

— ” DO WYBORÓW OPOZYCJA MUSI SIĘ ZJEDNOCZYĆ”: „Mam nadzieję, że do kolejnych wyborów opozycja się zjednoczy, że zjednoczenie nastąpi wcześniej. Chcę, by opozycja razem pracowała. Wszystkie ręce na podkład. Zbyt dużo dzieje się złych rzeczy, by myśleć wyłącznie o interesie poszczególnych partii (…) Wspólne listy? Na razie gdybamy, ale nie wyobrażam sobie, byśmy nie podjęli tej walki przeciwko PiS”

— „NA RAZIE PRZECHODZI OKRES OCHRONNY” – KIDAWA O SCHETYNIE: „Przechodzi okres ochronny, jest bardzo krótko szefem Platformy. Na pewno wiele rzeczy można było zrobić inaczej, ale udało nam się zrobić wiele rzeczy dobrych, np. zakończyć proces powstania Klubów Obywatelskich”

— „NIE WIDZĘ, ŻEBY PO PRÓBOWAŁA ZAWŁASZCZYĆ KOD”: „Chodzę na marsze KOD-u w Warszawie, wiem, jacy tam są różni ludzie, ale łączą ich pewne świętości, jak obrona demokratycznych wartości. Pokazujemy razem to, że nie zgadzamy się na to, co dzieje się dziś w naszym kraju. Ważne, byśmy byli razem i pokazywali, że osób myślących inaczej niż PiS, jest w Polsce bardzo dużo. Ja mam świetne relacje z KOD-em i nie widzę, żeby ktoś komuś coś zawłaszczał”

— „NIE BYŁO CIENIA POMYSŁU ZE STRONY PO, BY ZAWŁASZCZAĆ MEDIA PUBLICZNE”: „Nie mam satysfakcji z tego, co działo się z mediami publicznymi w ciągu ostatnich 8 lat, ale nie mieliśmy ani cienia pomysłu, by media publiczne zawłaszczać. Ustawa o mediach, którą przygotowaliśmy, nie przeszła z różnych powodów, ale nie było zawłaszczania”

— „NIE BYŁO ŻADNYCH POMYSŁÓW PO, BY JAKIŚ DZIENNIKARZ MIAŁ TRACIĆ PRACĘ”: „Nie było żadnych pomysłów, żeby jakiś dziennikarz miał nie pracować w mediach. Ja nie pamiętam, by takie sytuacje były za rządów PO”