Trzy obywatelskie projekty – poszerzenie granic obrony koniecznej, przywrócenie kary śmierci dla morderców i poszerzenie prawa do posiadania broni – to rdzeń nowej kampanii partii KORWIN, która jutro o 10:33 zostanie zaprezentowana w Sejmie przez liderów partii. Start projektu zbiega się w czasie z kłopotami konkurencji na prawicy, przede wszystkim u Kukiza. Kampania być też wejściem w tematykę PiS dotyczącą bezpieczeństwa i wykorzystanie tego, że sprawa uchodźców przestała emocjonować opinię publiczną tak bardzo, jak kilka miesięcy temu. Mają o tym świadczyć m.in. wyniki zbiórki podpisów pod referendum ws. uchodźców (ok 200 tys. wg ostatnich informacji).

KORWIN podbija w ten sposób stawkę w rywalizacji na prawicy „pozaPiS-owskiej” kampanią, która poza działalnością w terenie ma obejmować spoty, specjalnie przygotowaną stronę internetową i działania w internecie. Nazwa projektu to „KORWiN dla bezpieczeństwa”. . KORWIN chce za pomocą kampanii zbierania podpisów pod trzema obywatelskim projektami z zakresu bezpieczeństwa zrealizować trzy cele.

Pierwszy z nich to promocja liderów. Konrad Berkowicz, Dawid Lewicki i Andrzej Turczyn (który ma odpowiadać za ustawę o dostępie do broni palnej) mają pokazać dobre przygotowanie partii i kreować jej wizerunek jako dobrze zorganizowanej, merytorycznej siły na prawicy – w kontraście z chaosem u konkurencji. Każdy lider ma odpowiadać za jedną ustawę.

Po zakończeniu objazdu struktur – w którym uczestniczyli Janusz Korwin-Mikke i Przemysław Wipler – teraz politycy KORWiNA mają spotykać się z wyborcami prezentując konkretne projekty i ich uzasadnienia.

Po drugie – jak podkreślają politycy KORWiNA – temat został tak wybrany, by ustawić PiS w niewygodnej pozycji, tak jak ruch pro-life w sprawie aborcji. Projekt przywracający karę śmierci jest wzorowany na projekcie PiS z 2004, którego głównym orędownikiem był wtedy Zbigniew Ziobro. To obecny minister sprawiedliwości przedstawiał ten projekt w Sejmie. Ustawa o dostępie do broni to ukłon w stronę środowisk klubów strzeleckich i organizacji obrony terytorialnej.

Po trzecie – zaangażowanie działaczy i aktywistów KORWiNA jak zwykle w takich sytuacjach ma też aspekt wewnętrzny. Jesienią odbędzie się pierwszy kongres partii. Wtedy też zostaną wybrane pełne władze partii, a aktywność i zaangażowanie w zbieranie podpisów pod projektami obywatelskimi będą liczyć się w wewnętrznych wyborach.

Projekty dotyczące bezpieczeństwa to pierwszy z serii podobnych działań KORWiNA w tym roku i kolejnych.