W nadchodzącym tygodniu, tuż po 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej, na nowo rozgrzeje spór o Trybunał Konstytucyjny. W środę Parlament Europejski przyjmie rezolucję ws. Polski – w której najprawdopodobniej znajdzie się apel o respektowanie opinii Komisji Weneckiej. Możliwe, że tego samego dnia Sejm wybierze nowego członka TK – we wtorek rozpoczyna się procedura jego wyboru na sejmowej komisji. W końcu w piątek w Poznaniu zbierze się Zgromadzenie Narodowe z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Sejm o wyborze nowego sędziego TK. Na Wiejskiej w tym tygodniu rozpocznie się procedura wyboru nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. We wtorek o 9:30 Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniuje wniosek ws. wyboru Zbigniewa Jędrzejewskiego na to stanowisko. To jedyny – zgłoszony przez PiS – kandydat. Co więcej, niewykluczone, że już na tym posiedzeniu Sejmu odbędzie się głosowanie. 27 kwietnia upływa bowiem kadencja sędziego TK prof. Mirosława Granata, a następne posiedzenie Sejmu zaplanowano dopiero na 27-29 kwietnia. Blok głosowań odbędzie się w środę wieczorem.

Rezolucja PE ws. Polski. W środę Parlament Europejski przegłosuje rezolucję, w której – według medialnych odniesień – ma zaapelować do Polski o respektowanie opinii Komisji Weneckiej i opublikowanie wyroku TK. Ostatecznie dokument ma być zawężony tylko do opinii KW i sprawy Trybunału. PiS zapowiedziało co prawda własny projekt rezolucji, ale wiadomo, że nie ma większych szans na jego przegłosowanie.

12 kwietnia istotny w politycznym sporze o TK. Już teraz Nowoczesna i Ryszard Petru zapowiedzieli, że jeśli PiS nie ustąpi, to oznacza koniec negocjacji i rozmów. Zapewne będzie to też symboliczny koniec strategii “światełka w tunelu” stosowane przez Petru.

Nowy pomysł PSL ws. TK. We wtorek PSL zaprezentuje nowy projekt “konsensualnej” ustawy, który ma być kompromisowym wyjściem z całego konfliktu, akceptowalnym dla wszystkich stron. Jak mówi nam Piotr Zgorzelski z PSL o projekcie i jego politycznym efekcie: “Nie ma wygranych i przegranych, a konflikt jest rozwiązany”.

Duża ustawa medialna. W najbliższych dniach do Sejmu ma trafić projekt tzw. dużej ustawy medialnej. Propozycja PiS zakłada m.in. utworzenie Rady Mediów Narodowych, która zajmie się personaliami w tzw. mediach narodowych. Publiczne media nie będą już spółkami prawa handlowego, ale państwowymi osobami prawnymi. Ustawa wprowadzi też opłatę medialną – czyli de facto nowy podatek – która ma być połączona z rachunkiem za energię. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, będzie to projekt poselski – by ominąć konsultacje i uzgodnienia – a nie rządowy.

Nowoczesna z własnym przekazem przed ZN. W czwartek w Poznaniu Nowoczesna organizuje kolejną demonstrację. Tym razem ma wyprzedzić uroczyste obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski i Zgromadzenie Narodowe z własnym przekazem dotyczącym wartości narodowych i patriotyzmu.

Zgromadzenie Narodowe w Poznaniu. W piątek w Poznaniu odbędzie się Uroczyste Zgromadzenie Narodowe z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i początków Państwa Polskiego. Z tego też powodu, tego tygodniowe posiedzenie Sejmu – pierwotnie zaplanowane na 3 dni – zostały skrócone o jeden dzień. W posiedzeniu ZN – po raz pierwszy organizowanym poza Warszawą – obok parlamentarzystów wezmą udział: prezydent, rząd, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

Fot. 300POLITYKA