185 tysięcy – tyle jest już wniosków elektronicznych w programie Rodzina 500 Plus – mówiła w audycji „Polityka w samo południe” minister Elżbieta Rafalska. Wszystkich wniosków może być już około 300 tysięcy na 2,7 miliona uprawnionych.

— 185 TYSIĘCY TO WIĘCEJ NIŻ MOGLIŚMY SIĘ SPODZIEWAĆ: „Drogą elektroniczną złożono już 185 tys. wniosków, przybywa ich z godziny na godzinę i tak już po prostu będzie. To bardzo dużo, to zdecydowanie więcej, niż mogliśmy się spodziewać. To dotyczy tylko wniosków elektronicznych. Raportowanie z samorządów będziemy mieli każdego dnia, ale nie chcieliśmy pierwszego dnia angażować gmin w liczenie. Ale skoro zakładamy, że wnioski online będą stanowiły 30-40%, to na dziś tych jest zdecydowanie więcej, myślę że około 300 tysięcy. To jest bardzo dobry rezultat. Na tą ilość wniosków pracowały tysiące ludzi”

— BĘDZIE POWYŻEJ 3 MLN WNIOSKÓW: „Szacujemy, że uprawnionych do skorzystania z programu będzie około 2 mln 700 tys. rodzin. Ale trzeba pamiętać, że ilość wniosków może się różnić – po pierwsze nie wszyscy złożą wniosek. Dodatkowo, przy pierwszym dziecku obowiązuje kryterium dochodowe, więc spodziewam się znacznie powyżej 3 mln złożonych wniosków”.

— O TYM KIEDY RZĄD SPODZIEWA SIĘ EFEKTU DEMOGRAFICZNEGO: „Nasze dane i nasze prognozy mówią o perspektywie wzrostu w liczbie 270 tysięcy. Ta demografia nie poprawi się 1 czerwca. Ten rok, dwa lata musimy zobaczyć czy powstał efekt, że rodziny pod wpływem programu przyspieszą swoją decyzję o drugim dziecku. My tworzymy przyjazny rodzinom klimat. Ja jestem optymistką, wierzę, że ten impuls jest”

— O MODYFIKACJACH PROGRAMU RODZINA 500+: „Czas na ocenę przyjdzie po pewnym okresie funkcjonowania tego programu. Dopiero 1 kwietnia program wystartował. Będziemy go oceniać. Ustawa jest weryfikowana trochę w życiu. Nie wchodzi w grę żadna zmiana warunków finansowych. Wszyscy tak się martwią, a zgłaszają pomysły, które tylko zwiększają koszty”.

— O FINANSOWANIU Z FUNDUSZU REZERWY DEMOGRAFICZNEJ: NIC TAKIEGO NIE MA MIEJSCA: „To medialne sensacje, nie było żadnych prac, żadnego zamiaru. Fundusz może być wykorzystany na inne cele, aktualny stan prawny nie pozwala na jego wykorzystanie w programie 500+. Nic takiego kompletnie nie ma ma miejsca”

— O PROPOZYCJI PSL – ONI WSPÓŁRZĄDZILI 8 LAT, NIE WPROWADZILI TAKIEJ ZASADY: „PSL było koalicjantem, który współrządził 8 lat. W żadnym roku nie wprowadziło zasady złotówka za złotówką. Ten projekt został przyjęty w okresie kampanii wyborczej, ale to rząd PiS zasadę realizuje”.

— O REFORMIE EMERYTALNEJ i „ZAMROŻENIU” WIEKU EMERYTALNEGO: „Trwają prace, związki zawodowe mówią o stażu pracy. My mówimy o przywróceniu wieku 60/65. Pojawia się wśród wariantów, który jest omawiany, wariant zamrożenia. To co, było deklarowane w kampanii wyborczej nie było rozwiązaniem takim, że jedynym kryterium będzie wyłącznie staż pracy, jak dziś mówią związki. To wszystko musi być powiązane z możliwościami budżetowymi. Cały czas musimy pamiętać, że ZUS potrzebuje na taki cel 9 miesięcy – na przystosowanie systemu informatycznego”.

fot. 300POLITYKA