Udostępnienie przez IPN dokumentów dotyczących TW Bolka oraz podsumowanie 100 dni pracy gabinetu premier Beaty Szydło będzie zapewne dominującymi tematami najbliższych kilku dni. W tym tygodniu także zbierze się Rada Krajowa PO, by wybrać nowego sekretarza generalnego. Ponadto w środę rozpocznie się 3-dniowe posiedzenie Sejmu, w sobotę odbędzie się kolejny marsz KOD, a Ryszard Petru uda się do Pragi.

100 dni rządu. W tym tygodniu minie 100 dni pracy gabinetu premier Szydło. Podsumowanie studniówki to już tradycja – tak będzie i tym razem. Co prawda opozycja uprzedziła ekipę rządzącą i sama zorganizowała podsumowanie pierwszych 100 dni rządu, ale Jarosław Kaczyński już w weekend zapowiedział przeprowadzenie wielkiego audytu, połączonego z podsumowaniem 100 dni. Lider PiS zapowiedział, że audyt pokaże “co się działo” w instytucjach i ministerstwach za rządów PO.

IPN udostępni teczkę Bolka. Zgodnie z zapowiedzią prezesa IPN Łukasza Kamińskiego, w poniedziałek o 12:00 zostanie udostępniona pierwsza część dokumentów dotycząca TW Bolka, zajęta wcześniej w domu generała Kiszczaka.

Rada Krajowa PO wybierze sekretarza generalnego. W najbliższy piątek odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej PO, na której zostanie wybrany nowy sekretarz generalny partii. Najczęściej wymienianym kandydatem na to stanowisko jest Stanisław Gawłowski. Będzie to pierwsze posiedzenie Rady Krajowej po wyborze nowego przewodniczącego Platformy.

27 lutego marsz KOD. W sobotę o 13:00 spod Stadionu Narodowego w Warszawie wyruszy kolejny marsz Komitetu Obrony Demokracji – tym razem pod hasłem “My, Naród”. Jan Hartman na blogu zapowiada, że w marszu weźmie udział 100 tys. osób. Dla KOD to szansa pokazania, że inicjatywa cały czas potrafi mobilizować Polaków. Po poprzednim evencie KOD pojawiły się opinie, że projekt już się wypala. Dlatego marsz nabiera dużego znaczenia.

Petru w Pradze. W poniedziałek – na zaproszenie wicepremiera i ministra finansów Republiki Czeskiej Andreja Babisa – z wizytą w Pradze będzie przebywać Ryszard Petru. O 11:30 spotka się z burmistrzem Pragi Adrianą Krnacovą. Na 12:45 zaplanowano roboczy lunch z wicepremierem i ministrem finansów Andrejem Babisem, a na 14:20 – spotkanie z polskimi i czeskimi mediami.

Sejm zakończy prace na budżetem państwa. W środę rozpoczyna się 3-dniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. projektami trzema Nowoczesnej – dot. ograniczenia przywilejów związków zawodowych, zmiany finansowania partii z budżetu oraz zniesienia ciszy wyborczej. Sejm przyjmie także uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej, zajmie się też nową wersją projektu Prawa łowieckiego. Najprawdopodobniej Sejm zakończy też prace nad projektem budżetu państwa na 2016 rok, przegłosowując poprawki Senatu.

W środę o 14:00, na posiedzeniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, przedstawiciel MSWiA przedstawi informację na temat przyczyn złożenia dymisji przez Komendanta Głównego Policji insp. Zbigniewa Maja.

Rząd o ustawie wstrzymującej sprzedaż ziemi z zasobów Skarbu Państwa. Na wtorkowym posiedzeniu ministrowie zajmą się projektem ustawy o wstrzymaniu sprzedaży ziemi z zasobów Skarbu Państwa. Propozycja resortu rolnictwa wprowadza 5-letni zakaz sprzedaży ziemi. Rolnicy w tym czasie będą mogli tylko dzierżawić nowe grunty od Agencji Nieruchomości Rolnych. Ponadto rząd zajmie się projektami: ustawy o efektywności energetycznej, nowelizacją ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Polski oraz ustawy o publicznej służbie krwi.

Fot. KPRM