W tym tygodniu nie zbiera się Sejm, ale wcale nie oznacza to, że w polskiej polityce będzie nudno. Mateusz Morawiecki przedstawi program „śmiałych reform gospodarczych”, rząd będzie rozmawiać nt. podatku od marketów, a prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej lata dzień podpisze ustawę wprowadzającą program Rodzina 500+.

Decyzja PAD ws. 500+. Andrzej Duda najprawdopodobniej już w tym tygodniu podpisze uchwaloną w ubiegłym tygodniu ustawę wprowadzającą program „500 zł na dziecko”. Pośpiech w tym przypadku jest wskazany, ponieważ jeden z artykułów ustawy – dot. wsparcia samorządów – wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. W chwili opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw, wojewoda będzie zobowiązany w ciągu tygodnia przekazać samorządom pieniądze na uruchomienie programu.

Plan Morawieckiego i zmiany w Karcie Nauczyciela. Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjmie tzw. plan Morawieckiego, czyli tak naprawdę „Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. Według Jarosława Gowina, będzie to „program bardzo śmiałych reform gospodarczych”, którego on sam jest wielkim zwolennikiem. We wtorek rząd przyjmie także projekt zmian w Karcie Nauczyciela, zakładający przede wszystkim likwidację tzw. godzin karcianych.

Nowy projekt tzw. podatku od marketów. W najbliższy czwartek ma odbyć się posiedzenie Rady Dialogu Społecznego, poświęcone m.in. podatku od sprzedaży detalicznej, częściej nazywanym podatkiem od marketów. Dopiero po posiedzeniu RDS – zgodnie z zapowiedzią ministra Kowalczyka – ma zostać zaprezentowany projekt, który następnie trafi do rządowych prac legislacyjnych. Wiadomo już, że podatek za handel w sobotę będzie taki, jak w dni powszednie. Niewykluczone, że stawka podatku będzie nie progresywna, ale liniowa – co wiązałoby się z podwyższeniem kwoty wolnej.

Projekt dot. karania za „polskie obozy śmierci”. W poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki przedstawi projekt przewidujący możliwość karania za stosowanie określenia „polskie obozy śmierci”. Konferencja „Ochrona dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej – działania Ministerstwa Sprawiedliwości” odbędzie się w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości o 12:00.

Dyskusja nt. udziału F16 w wojnie w Syrii. Zaangażowanie się Polski w działania wojskowe w Syrii będzie jednym z tematów najbliższego tygodnia. Już w ubiegłym tygodniu Antoni Macierewicz mówił o możliwym zaangażowaniu polskiej armii w Syrii, a w weekend także prezydent Andrzej Duda na konferencji w Monachium nie wykluczył udziału Polski w działaniach przeciwko islamistom. W tym kontekście wspominał właśnie o F16.

Fot. KPRM