Spraw polskich przewodniczącemu Tuskowi tłumaczyć nie muszę – mówił prezydent Duda na wspólnej konferencji z przewodniczącym RE. – Chociaż nie wszystko rozumiem oczywiście – odpowiedział Donald Tusk, na co prezydent zareagował śmiechem. – To godna pochwały skromność, panie przewodniczący – stwierdził PAD.

Na konferencji polskiej głowy państwa i szefa Rady Europejskiej nie zabrakło drobnych złośliwości, ale przekaz generalnie był wspólny: należy wyciszyć emocje w debacie wokół sytuacji w Polsce. Oto kluczowe wypowiedzi obu polityków.

*****

— TUSK: NIE MAM W AGENDZIE RADY EUROPEJSKIEJ PUNKTU “SYTUACJA W POLSCE”: “Nie przewiduję i nie mam w agendzie na Radę Europejską ani lutową, ani następne RE punktu “sytuacja w Polsce””.

— TUSK DO DUDY: ZAWSZE JEST CZAS, ABY PRZEJŚĆ NA JASNĄ STRONĘ MOCY: “Wiem, że bardzo pan lubi literaturę fantastyczno-naukową i kino science fiction. Obaj pewnie byliśmy na tych samych filmach też niedawno. Chcę panu powiedzieć w tym kontekście, że naprawdę zawsze jest czas, żeby przejść na jasną stronę mocy. I taka była historia w ostatnich dziesięcioleciach”.

— TUSK: OBNIŻENIE RATINGU PRZEZ S&P NIESPRAWIEDLIWE: “Ten ostatni rating – moim zdaniem przesadzony i niesprawiedliwy – agencji S&P pokazuje, że od czasu do czasu ktoś może uwierzyć w tego typu negatywny obraz Polski. Cieszę się, że pierwszymi, którzy prostowali ten obraz, byli urzędnicy nowego polskiego rządu. Te miłe słowa, jakie powiedzieli o stanie polskiej gospodarki były także dla mnie osobistą satysfakcją. Nawet chyba nie byłbym w stanie użyć aż tak intensywnych i mocnych komplementów pod adresem polskiej gospodarki, jak wicepremier w rządzie premier Beaty Szydło”.

— TUSK: W NOCY PRACUJE SIĘ W DZIEŃ, NIE W NOCY, I TO NIE SPRZYJA SPISKOM: “Chcę także sprostować – jak rozumiem, na użytek propagandy – formułowane tezy o spiskach, które tu, w Brukseli przeciwko Polsce ktoś kreuje. Generalnie w Brukseli pracuje się w dzień, nie w nocy, i to nie sprzyja spiskom”.

— DUDA: POLSKA JEST BENEFICJENTEM JEDNOŚCI EUROPEJSKIEJ: „Polska jako państwo przeszła na jasną stronę mocy już dawno, ale myślę, że przede wszystkim dlatego, że w Polsce są ludzie, którzy są po prostu po tej jasnej stronie mocy. Którzy uważali i uważają, że jesteśmy członkami cywilizacji Zachodu. Uważali tylko, że w pewnym momencie został popełniony wielki błąd w polityce międzynarodowej, sprzedając Polskę w strefę sowieckich wpływów po II wojnie światowej. Pokolenie mojego ojca walczyło o to, by się z tego wyrwać i wyrwaliśmy się. Dziś, gdy jesteśmy członkiem UE, każdy trzeźwo myślący nie ma wątpliwości, że Polska na przestrzeni ostatnich lat jest beneficjentem jedności europejskiej. Chcemy, by ta wspólnota była jak najbardziej ze sobą związana, ale z jednoczesnym zachowaniem suwerenności. Żeby to była Europa państw narodowych”.

— DUDA: DZIAŁANIA KE ODBIERAM JAKO WYRAZ DOBREJ WOLI, ALE W POLSCE NIE DZIEJE SIĘ NIC NADZWYCZAJNEGO: „Apeluję o stonowanie dyskusji. Chcę, by była to prawdziwa debata. Chcę, by ten dialog był chłodny, w oparciu o fakty rzeczywiste, a nie wykreowane medialnie. A niestety, wiele faktów o charakterze wyłącznie medialnym, bez oparcia w rzeczywistości, było wypowiadanych i w przestrzeni medialnej, i politycznej, europejskiej. Zaznaczam jednak, że działania Komisji Europejskiej przyjmuję jako oznakę dobrej woli. Zmierzającej do dialogu. Apeluję o ten uczciwy dialog. Do tego dialogu już dochodzi. Wierzę, że niepotrzebne emocje, gasną. I zostaną zastąpione spokojną dyskusją. W Polsce nie dzieje się nic nadzwyczajnego”.

— DUDA: TO, ŻE TOCZY SIĘ W POLSCE OSTRY SPÓR, ZNACZY, ŻE POLSKA DEMOKRACJA MA SIĘ DOBRZE, WOLNOŚĆ SŁOWA FUNKCJONUJE: „Zmiana władzy zawsze niesie za sobą pewne konsekwencje, nie wszyscy się z tymi konsekwencjami zgadzają. Ja rozumiem, że jest to trudne, ale zmiana władzy w demokratycznym kraju nie jest niczym wyjątkowym. Gorzej, gdyby władza się nie zmieniała. Bo wtedy zawsze zachodzi pytanie, czy to faktycznie jest kraj demokratyczny. To, że w Polsce toczy się tak żywa, ostra dyskusja polityczna, świadczy o tym, że demokracja w Polsce ma się dobrze, że wolność słowa funkcjonuje”.

Fot. Twitter Donalda Tuska