Premier Beata Szydło w swoim wystąpieniu dotyczącym polityki zagranicznej powtórzyła przekaz z orędzia i wtorkowego spotkania w KPRM z liderami opozycji. Debata w Sejmie była kolejnym wydarzeniem, które miało podkreślić, że KPRM przejąła inicjatywę w sprawach unijnych i międzynarodowych. Oto 5 kluczowych cytatów z tego przemówienia i z odpowiedzi premier na zarzuty opozycji.

O szkalowaniu Polski: „Polska nie zasłużyła na to, by być tak szkalowaną, jak jest w tej chwili. (…) Polska została niesłusznie oskarżona i pomówiona o coś czego nie ma miejsca w naszym kraju. Została Polska niesłusznie pomówiona o to, że łamane są w naszym kraju zasady demokratycznego państwa prawa. To jest nieprawda! To jest pomówienie! Demokracja w Polsce ma się dobrze!”

O „łamaniu demokracji”: „Przypomnę krótko – mówicie o łamaniu demokracji? Przypomnijcie sobie Jastrzębie, protest górników i policję, która do nich strzelała. Przypomnijcie, jak służby wchodziły do tygodnika, jak aresztowany był młody chłopak za to, że wyrażał nieprzychylne opinie na temat ówczesnego prezydenta. Przypomnijcie sobie, dlaczego śledczy byli zainteresowani dziennikarzami i ich rodzinami – to fakty z Waszych rządów”.

O błędach: „Nie twierdzę, że robimy wszystko najlepiej i nie popełniamy błędów – realizujemy program, do którego się zobowiązaliśmy i który wybrali Polacy. Demokratyczny wybór Polaków musimy uszanować – wierzę, ze w tej Izbie wszyscy politycy szanują ten wybór”.

O ponadpartyjnej zgodzie na spotkaniu w KPRM: „Zgodziliśmy się co do jednego i za to serdecznie dziękuję – że sprawy polskie na arenie międzynarodowej mają wymiar ponadpartyjny. I bardzo dziękuję wszystkim szefom klubów za to, że uczestniczyli w tym spotkaniu (…) Polska to nasza wspólna odpowiedzialność”.

O Europie: „Europa ma dużo poważniejsze problemy – zmaga się ze sprawami, z którymi sobie nie radzi. (…) Wydarzenia w Niemczech są ostrzeżeniem dla całej Europy. Dzisiaj KE, PE muszą koncentrować się na tych sprawach, bo rzecz dotyczy bezpieczeństwa Europejczyków, Polaków. Dla nas – przede wszystkim Polaków.

Fot. P. Tracz/KPRM