–  W Polsce nie jest dokonywany żaden zamach stanu – stwierdził Leszek Miller w „Faktach po faktach” TVN24. Były premier mówił też o histerii niemieckich mediów, a także krytykował Andrzeja Rzeplińskiego, przypominając jego wypowiedzi nt. wyborów samorządowych. – Zachowywał się tak, jak klasyczny, rasowy polityk Platformy – ocenił szef SLD. Oto 7 najważniejszych cytatów.

— MILLER O HISTERII NIEMIECKICH MEDIÓW: „Nie, nie robiłbym tego [nie biłby na alarm w Brukseli, gdyby był liderem opozycji – red.], dlatego, że nie ma jeszcze takiego stanu rzeczy, które te słowa usprawiedliwiają. Ze strony zwłaszcza mediów – mniej polityków – zachodnich, zwłaszcza niemieckich, mamy do czynienia ze swojego rodzaju histerią, która powinna przechodzić bez echa, powinna napotykać się na zdecydowany opór ze strony Polski”

— O DEBACIE W PE: Ta debata, która ma rozpocząć się 13 stycznia, to dopiero debata wstępna. Rozpoznanie sytuacji i procedury, które przewidują dalszy ciąg, zakładając 3 kolejne etapy, i oczywiście nie ma mowy o tym, żeby Polska została wykluczona czy zostało zawieszone prawo głosu”

— MILLER O WPROWADZANIU RÓWNOWAGI PRZEZ PIS: „Mamy rozpoczęty proces deplatformizacji. To demontaż układu, który przejął państwo na okres 8 lat – mówię o PO i PSL. I to przejął praktycznie w całości. Przez te 8 lat budując pewną stabilizację i równowagę. Otóż PiS chce to zburzyć, wprowadzając własną równowagę i dostosowując zakres sprawowanej władzy w Polsce do wyniku wyborów. Tam jest takie przekonanie: mamy mocną legitymację, dotrzymana od wyborców i zdecydowanie mniejsze środki, które umożliwiają nam realizację tej legitymacji czy programu. I to wszystko”

— O PREZENCIE PLATFORMY DLA KACZYŃSKIEGO: „Sądzę, że sprawa Trybunału Konstytucyjnego wynikła z przypadku. Otóż ten przypadek dostarczyła Platforma, wybierając sędziów niezgodnie z obowiązującym prawem i to był prezent, który nieopacznie wylądował na biurku Jarosława Kaczyńskiego. Oczywiście można powiedzieć: gdyby nie to, byłoby co innego. Być może. Ale sprawa TK jest rozgrywana instrumentalnie zarówno przez jeden obóz, jak i drugi obóz. To już nawet nie chodzi o to, kto będzie sądził, tylko czyje będzie na wierzchu, czyja racje będzie na wierzchu”

— RZEPLIŃSKI ZACHOWYWAŁ SIĘ JAK KLASYCZNY, RASOWY POLITYK PO: „Wina jest podzielona. Jeżeli chodzi o sympatie prezesa Rzeplińskiego, sympatie polityczne, to nie ulegają żadne wątpliwości. Pamiętam, jak się zachowywał szef TK po wyborach samorządowych. Zdjął togę sędziego TK i założył garnitur polityka. Pamiętam, co mówił o protestach wyborczych, jak ganił tych, którzy mieli wątpliwości czy procedury zostały wypełnione. Zachowywał się tak, jak klasyczny, rasowy polityk Platformy”

— W POLSCE NIE JEST DOKONYWANY ŻADEN ZAMACH STANU: „Instytucje UE powinny zachować wstrzemięźliwość. W Polsce nie jest dokonywany żaden zamach stanu, bo zamach stanu jest dokonywany zwykle przeciwko legalnie wybranym władzom. PiS nie dokonuje zamachu stanu przeciwko sobie”

— NA PYTANIE, CZY SCHETYNA HISTERYZUJE: „Oczywiście, że tak”

Fot. TVN24