Tomasz Siemoniak w nowym liście do członków PO – który 300POLITYKA publikuje jako pierwsza – podkreśla, że Platforma wspólnie z innymi partiami i środowiskiem obywatelskim powinna bronić podstawowych wartości, które są zagrożone w wyniku działań PiS i Jarosława Kaczyńskiego. Jednocześnie zapewnia, że partii potrzebny jest nowy styl zarządzania i „zmiana generacyjna”. Oto całość listu:

Drodzy Przyjaciele,
serdecznie dziękuję za ciepłe słowa, które miałem okazję przeczytać i usłyszeć po publikacji mojego pierwszego listu. Cieszę się, że podobnie rozumiemy wyzwania, przed jakimi stoi Platforma Obywatelska.
Wydarzenia z weekendu uświadamiają, że sytuacja jest dramatyczna. W sobotę razem z wieloma z Was maszerowałem ulicami Warszawy w obronie Konstytucji i państwa prawa. Na odpowiedź rządzących nie musieliśmy długo czekać. Już dzień później Jarosław Kaczyński brutalnie zaatakował nie tylko instytucje demokratycznego państwa, ale także tę część polskiego społeczeństwa, która chce bronić dorobku polskiej demokracji. Obraźliwe słowa o „najgorszym sorcie Polaków” i zapowiedzi rozpędzenia „bandy kolesi” brzmią złowieszczo.

Siemoniak podkreśla też znaczenie wspólnej walki o obronie demokracji. Zapewnia też, że PO nie da się zepchnąć do defensywy

Jest już oczywiste, że naszym pierwszym zadaniem będzie skuteczna obrona podstawowych wartości. Zrobimy to razem, umiejętnie współpracując z innymi formacjami opozycyjnymi i społeczeństwem obywatelskim. Gwarantuję Wam, że pod moim przywództwem – z nowym, młodym zespołem wokół mnie – Platforma Obywatelska stanie się liderem zjednoczonej opozycji. Wiem, jak do tego celu doprowadzić. Ostatnio spotykałem się z przedstawicielami innych ugrupowań i ruchów społecznych. Możemy się porozumieć, w obliczu zagrożenia dla Polski różnice między nami schodzą na dalszy plan.
W budowaniu nowej siły Platformy będę umiał wykorzystać Wasze zaangażowanie, doświadczenie i wiedzę. Jednocześnie będę bronił Was i Waszego dorobku przed wściekłymi atakami. Nie damy się zepchnąć do defensywy, nie będziemy chłopcem do bicia. Jarosław Kaczyński nie będzie nami pomiatał, nie pozwolimy mu zniszczyć Polski!

Jak pisze, PO jest jedyną alternatywą dla PiS, ale partia potrzebuje nowego stylu działania:

Platforma Obywatelska jest po to, by wszystkim Polakom – bez względu na dzielące ich różnice – dać poczucie bezpieczeństwa. To my jesteśmy alternatywą wobec PiS-u, który próbuje podzielić społeczeństwo w każdym możliwym wymiarze. Potrzebujemy nowego stylu działania. Musimy ponownie otworzyć się na nowe środowiska i poglądy. Najlepszym sposobem odbudowy zaufania jest bezpośrednia rozmowa z Polakami. Na początku nie będzie to łatwe – mamy wiele do nadrobienia. Straciliśmy kontakt szczególnie z młodymi. Chcę ich odzyskać, wykorzystując każdą sposobność, także coraz ważniejsze internetowe media społecznościowe.

Siemoniak pisze też o koniecznej zmianie pokoleniowej w PO:

Mamy w Platformie wielu wspaniałych ludzi, wielkich patriotów. Są wśród nas legendy pierwszej „Solidarności”, są twórcy demokratycznych zmian w Polsce. Są wreszcie tysiące oddanych i sprawdzonych członków i sympatyków. Wasza mądrość, wiedza i doświadczenie to nasz unikalny kapitał. Czuję jednak, że w naturalny sposób nadchodzi czas, w którym odpowiedzialność za Platformę – tak samo jak za Polskę – musi wziąć kolejne pokolenie. Zmiana generacyjna i płynąca z niej nowa energia są potrzebne. Jestem gotowy stać się liderem tej zmiany. Dokonajmy jej wspólnie!