
Nowa ustawa o TK autorstwa PiS: 13 sędziów w pełnym składzie, TK poza Warszawą i ślubowanie przed marszałkiem Sejmu
Projekt nowelizacji autorstwa PiS, który na stronie Sejmu pojawił się ok. 22:30, zakłada wprowadzenie zasady, że Trybunał Konstytucyjny podejmuje uchwały większością 2/3 głosów, w obecności co najmniej 13 sędziów Trybunału, w tym prezesa lub wiceprezesa TK.
Według projektu PiS, sędzia Trybunału wybrany przez Sejm będzie składać ślubowanie marszałkowi Sejmu, a nie – jak dotychczas – prezydentowi. W uzasadnieniu napisano, że skoro sędziów wybiera Sejm, to także marszałek jako organ i w jego imieniu odbierze ślubowanie, co będzie zgodne z zasadą, że ślubowanie odbiera instytucja powołująca.
Ponadto w projekcie zapisano, że „jeżeli postępowanie wszczęte przed wejściem w życie ustawy nie jest prowadzone przez skład sędziów określony w tej ustawie, postępowanie wszczyna się na nowo”.
PiS chce też przenieść siedzibę Trybunału Konstytucyjnego do innego miasta, uchylając w ten sposób jeden z przepisów. W uzsadnieniu napisano, że celem tego jest dowartościowanie innych ośrodków miejskich, w szczególności Polski wschodniej; poprawi to sytuację na rynku pracy, a także obniży koszty funkcjonowania takich urzędów.
Ponadto – według PiS – przeniesienie siedziby Trybunału Konstytucyjnego z Warszawy do innego miasta ma także ten dodatkowy walor, że zapewni większą izolację sędziów od ośrodków władzy politycznej, a przez to wzmocni ich apolityczność i bezstronność.
Vacatio legis zapisane w projekcie wynosi 30 dni – choć teoretycznie może być zmienione na etapie prac parlamentarnych.
Fot. trybunal.gov.pl
Więcej z: Wiejska

Polityczny plan tygodnia: Kaczyński z parlamentarzystami przed prokuraturą, rząd o obronności i wiatrakach, Tusk na szczycie UE, Duda na Węgrzech, Sejm o zasadach wyjścia Polski z UE, nowe formaty spotkań Trzaskowskiego

Polityczny plan tygodnia: specjalny szczyt UE, Duda w USA, Sejm o immunitetach Kaczyńskiego, Błaszczaka i Mateckiego, rząd o deregulacji i sieci kardiologicznej

Polityczny plan tygodnia: termin wyborów prezydenckich, noworoczne posiedzenia parlamentu i rządu, przesłuchania przed komisją śledczą
