Prawie 2 tys. internautów zadeklarowało udział w środowym proteście „Ręce precz od Trybunału”, który – jak wiele na to wskazuje – odbędzie się w czasie, gdy posłowie będą wybierać 5 nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Protest zapowiedziano także na czwartek, gdy Trybunał będzie badać nowelizację ustawy o TK.

Jak piszą na Facebooku organizatorzy protestu pod Sejmem:

„Jesteśmy za przejrzystym i zrozumiałym państwem. Jesteśmy przeciwni trybowi, w jakim Sejm podejmuje decyzje o jego ustroju. Jesteśmy rozczarowani Sejmem: partia rządząca się spieszy, opozycja wychodzi. Dlatego, jako obywatele tu jesteśmy. Posłowie, nie znaleźliście czasu, by obronić swoje racje – być może słuszne, ale na razie niejawne dla nas”

Swoją akcję zapowiada także Komitet Obrony Demokracji – na 8:30 w czwartek. O 9:00 TK zbada, czy nowelizacja ustawy o Trybunale autorstwa PO jest zgodna z Konstytucją. Udział w proteście na razie zadeklarowało na FB nieco ponad 300 osób.

W ostatnich godzinach przeciwnicy „zamachu na Trybunał” otrzymali – choć nie wprost – wsparcie od Leszka Balcerowicza. Były wicepremier i minister finansów w rozmowie z „Newsweekiem” powiedział o konieczności działań w obronie wolności i państwa:

„My, którzy czujemy się obywatelami, a nie wyznawcami jednej, pseudonarodowej doktryny, mamy wystarczające powody, aby przestać narzekać i zacząć działać w obronie wolności i państwa prawa. Najlepsza obroną jest ofensywa. Przed nami wielki sprawdzian, który pokaże, ile jest społeczeństwa obywatelskiego w polskim społeczeństwie”

Fot. 300POLITYKA