Drugie czerwcowe posiedzenie może być jednym z ciekawszych posiedzeń ostatnich tygodni, albo nawet miesięcy. Posłowie wybiorą nowego marszałka, podejmą decyzję ws. skrócenia kadencji parlamentu oraz przyjmą dwie ważne ustawy.
In vitro. Prace nad projektem zostały zakończone, więc Sejm już w tym tygodniu mógł przyjąć ustawę o in vitro. Głosowanie jednak, na wniosek PO, zostało przełożone na następne posiedzenie. Powód jest oczywisty – nieobecność Ewy Kopacz, która w Watykanie spotkała się z papieżem Franciszkiem.
Ustawa zostanie więc przegłosowana za 2 tygodnie, na posiedzeniu 23-25 czerwca. Temat in vitro nie budzi tak wielkich kontrowersji, jak związki partnerskie, dlatego nie powinno być problemów z przyjęciem ustawy. Być może wyłamie się kilku konserwatystów, jak np. Marek Biernacki, który dawał do zrozumienia, że może nie poprzeć projektu. Tak czy inaczej wydaje się, że ta kwestia zostanie załatwiona przed wyborami.
Wybór nowego marszałka Sejmu. Zgodnie z zapowiedziami polityków PO, na posiedzeniu 23-25 czerwca ma zostać wybrany następca Radosława Sikorskiego. Ostatnio na giełdzie nazwisk pojawia się Małgorzata Kidawa-Błońska, ale także Józef Zych. „Rz” pisała, że PSL chce zgłosić jego kandydaturę.
Przyjęło się, że marszałkiem Sejmu zostaje przedstawiciel największego klubu. W tej kadencji Radosław Sikorski i Ewa Kopacz, w zeszłej Grzegorz Schetyna i Bronisław Komorowski. W takim wypadku wynik głosowania nie musiałby być jednak oczywisty. Zycha bowiem poparłaby zapewne zdecydowana większość opozycji oraz PSL.
Skrócenie kadencji. Jak pisaliśmy na 300, za 2 tygodnie pod głosowanie zostanie poddany zgłoszony przez SLD wniosek o skrócenie kadencji Sejmu. Politycy Sojuszu przypominają, że w 2007 roku parlament skrócił kadencję poprzez przegłosowanie ich uchwały, ale wszystko wskazuje na tym, że tym razem tak nie będzie. PiS wstrzyma się od głosu, a PO zagłosuje przeciw.
Darmowa pomoc prawna. Za 2 tygodnie Sejm prawdopodobnie przyjmie także ustawę o darmowej pomocy prawnej. To zapowiedź Ewy Kopacz z expose i – przynajmniej w ostatnim czasie – jeden z priorytetów Ministerstwa Sprawiedliwości. Darmowa pomoc prawna – dzięki poprawce Platformy – obejmie także młodzież – do 26 lat.
Jest duża szansa, że na drugim czerwcowym posiedzeniu posłowie przyjmą projekt. W czwartek prace nad nim zakończyła podkomisja. Teraz sprawozdaniem musi zająć się komisja. Jeżeli nie zdarzy się nic nadzwyczajnego, to na następnym posiedzeniu odbędzie się II czytanie, a potem głosowanie.
Fot. Sejm