– Atrakcyjny i dla młodych ludzi, i dla pracodawców – tak Bronisław Komorowski określił nowy program promowany przez jego Kancelarię: „Pierwsza praca”.

Program ten jest jednym z elementów zapowiadanej przez Bronisława Komorowskiego strategii „Dobry start dla młodych”, od wielu tygodni mocno promowanej w kampanii reelekcyjnej PBK.

Jak mówił w piątek prezydent w Centrum Przedsiębiorczości na Smolnej, program „jest świetną propozycją na zmniejszenie zjawiska umów śmieciowych, bo umożliwia przechodzenie na umowy stałe na dwa lata”. Komorowski stwierdził, iż Polska jest wiceliderem w zakresie obniżenia poziomu bezrobocia wśród młodych. A program „Pierwsza praca” tylko te pozytywne zjawisko przyspieszy.

Prezydent przyznał, iż program ten jest „strategicznym celem władz”. Podziękował za bardzo dobrą współpracę z rządem w tym obszarze. Prezydentowi wtórował obecny na konferencji Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak mówił minister pracy: – To kolejny element dobrej współpracy rządu z prezydentem, pod patronatem głowy państwa.

I dodawał: – Idziemy jeszcze bardziej innowacyjniej niż Europa. Warto inwestować w osoby młode. To wielka inwestycja. Ponosimy pełne koszty, ale zachęcamy pracodawców, aby dali troszkę od siebie, aby podnosili wynagrodzenie.

Następnie Kosiniak-Kamysz przedstawił bardziej szczegółowe założenia programu.

Zakłada on gwarancję dwuletniego zatrudnienia dla ponad 100 tys. młodych osób już w 2016 r. Program jest skierowany do absolwentów szkół zawodowych, ponadgimnazjalnych i wyższych, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat i bezskutecznie szukają zatrudnienia. Program „Pierwsza praca” będzie finansowany z Funduszu Pracy i środków europejskich.

To niewątpliwie ważny element strategii prezydenta, wpisujący się w kampanię. Po pierwsze: umacnia on przekaz o aktywnym działaniu głowy państwa na rzecz młodych i podkreśla znaczenie jego flagowego programu w tej kampanii: „Dobry Start dla Młodych”. Po drugie, umacnia wrażenie o dobrej współpracy rządu z prezydentem. Wspólne wystąpienie z ministrem Kosiniakiem-Kamyszem pokazuje też, że czołowi politycy PSL mocno zaangażują się w kampanię PBK na jej ostatniej prostej.

Według naszych informacji Bronisław Komorowski ma w sobotę zaplanowane wystąpienie z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim.

Fot. 300POLITYKA