Prezydent Komorowski rozpoczął swój dzień na GPW. W przemówieniu omówił najważniejsze punkty ustawy pro-innowacyjnej, nad którą prace w środę zaczyna parlament. Jak stwierdził, z deklaracji marszałka Sikorskiego wynika, że będzie to jeden z priorytetów dla Sejmu, a on „bardzo liczy” na współpracę z parlamentem. Prezydent na początku swojego przemówienia dostrzegł też obecnego na sali Grzegorza Napieralskiego. Prezydent powitał byłego lidera SLD i  przypomniał o jego działalności na sejmowej komisji ds. innowacyjności.

Wystąpienie był częścią debaty „Innowacyjność fundamentem konkurencyjnej gospodarki” pod patronatem Prezydenta RP. Wcześniej Komorowski uderzył w dzwon na GPW.

Przekaz prezydenta był zgodny z tym, co słyszeliśmy od niego wielokrotnie: Polska gospodarka musi stawiać na innowacyjność, bo wygasa prosty mechanizm rozwoju oparty o niskie koszty pracy. Innowacyjność – obok przekazu skierowanego do młodych ludzi – to jeden z głównych elementów przekazu prezydenta w ostatnich tygodniach, chociaż poranne wydarzenie było organizowane w formacie „prezydenckim”, przez Kancelarię. O innowacyjności, a przede wszystkim o swojej ustawie prezydent będzie mówił na pewno o 15:00, gdy spotka się z młodymi przedsiębiorcami w siedzibie Google Polska w Warszawie. To będzie kolejne w ostatnich dniach spotkanie prezydenta o innowacyjności i przedsiebiorczości.

Zapewne ponownie usłyszymy tam o tym, co jest strategicznym celem Polski: awans w ciągu 10 lat na 10 miejsce w rankingu najbardziej innowacyjnych krajów UE. Prezydent często podkreśla, że Polska jest obecnie na 25. miejscu, a jego ustawa – nad którą Sejm o 14:15 zacznie prace – ma pomóc to zmienić. Plan prezydenta zakłada m.in. zwolnienie z CIT przedsiębiorstw inwestujących wyłącznie w innowacyjne przedsięwzięcia czy wprowadzenie nowej ulgi podatkowej dla firm inwestujących w badania i rozwój.

Fot. TVP Info