W polskich kręgach rządowych Czesi uchodzą za najbardziej przewidywalnych partnerów w ramach Grupy Wyszehradzkiej i jedynych, którzy w pełni podzielają twardą linię w sprawach wschodnich. Zdaniem naszych rozmówców, międzyrządowe konsultacje w Pradze służyły umocnieniu sojuszu, na kilka miesięcy przed objęciem przez Czechów przewodnictwa Grupy. Do bardzo dobrych relacji między krajami ma – zdaniem współpracowników PEK – znaczenie to, że czeski premier Bohuslav Sobotka należy do europejskich partnerów z którymi polska premier  ma mieć najlepszy osobisty kontakt.

Bezpieczeństwo europejskie zależy od naszej solidarności w sprawach energetycznych – mówiła Ewa Kopacz na briefingu po serii spotkań rządowych w Pradze. I to energetyka była jednym z wiodących tematów rozmów polskich ministrów na konsultacjach z czeskimi partnerami.

PEK mówiła też o strategicznym charakterze stosunków z Czechami. Dziękowała za osobiste wsparcie premiera Sobotki na posiedzaniach Rady Europejskiej.

Budowa połączenia gazowego z Czechami, która ma być sfinansowana ze środków unijnych, rozbudowa połączenia drogowego, zwłaszcza z myślą o transporcie z portu w Świnoujściu to najważniejsze tematy rozmów. Z kuluarowych rozmów wynika, że połączenie gazowe ma też być, wspólnie przez Polaków i Czechów proponowane Węgrom, jako próba osłabienia ich uzależnienia od Rosji.

Jak się dowiadujemy, Czesi mocno nalegają na to, żeby Polska uregulowała sprawę popularnych w leczeniu przeziębień, ale zbyt łatwo dostępnych leków z pseudoefedryną, które po znalezieniu się w nielegalnym obrocie służą do produkcji metamfetaminy. Szefowa polskiego MSW miała obiecać rozwiązanie tej sprawy do końca roku.

unnamed

unnamed-1

unnamed-2