Kukiz po świętach wielkanocnych będzie prowadzić kampanię na Wyspach Brytyjskich. W najbliższy piątek muzyk spotka się z Polakami w Irlandii – w Limerick i Cork – a do większych miast, tj. Dublina i Belfastu, Kukiz uda się w sobotę. W niedzielę natomiast ruszy do Anglii: najpierw z polskimi emigrantami spotka się w Birmingham – o 11:00 w Polish Millenium House – a wieczorem uda się do Londynu. O 19:00 muzyk organizuje spotkanie z wyborcami w hotelu The Belvedere. W poniedziałek, 13 kwietnia, Kukiz jedzie do Manchesteru i Leeds. We wtorek wieczorem: spotkania w Szkocji, w Glasgow i Edynburgu.

Żaden z kandydatów w wyborach prezydenckich nie prowadził dotąd tak intensywnej kampanii na Wyspach. Kukiz nie zaskoczy niczym nowym – jak słyszymy, jego przekaz do emigrantów nie ma się nadto różnić od tego, o czym muzyk mówi prowadząc kampanię w kraju – ale sam fakt kilkudniowego przebywania z Polakami za granicą może wzbudzić zainteresowanie dziennikarzy, nie tylko miejscowych – zwłaszcza, że kampania Kukiza po zebraniu wymaganej do rejestracji liczbie podpisów wyraźnie przyspiesza.

Duda, Palikot, Korwin-Mikke – ci kandydaci odwiedzili już Wyspy Brytyjskie, ale ich spotkania z emigrantami nie spotkały się ze szczególną uwagą największych mediów w Polsce. Były to wizyty krótkie, tak jak w przypadku Dudy – jednodniowe. Kukiz na Wyspy leci na 4 dni i spotka się z wyborcami w aż 3 krajach. To świadoma strategia, mająca na celu przekonanie do siebie ludzi sfrustrowanych m.in brakiem perspektyw związanych z niemożnością pracy w Polsce.

– Podczas, gdy kwiat naszej młodzieży jest za granicą, tu mamy koniunkturalistów, łupieżców, których jedynym celem jest korzystanie z dogodnego dla nich systemu ustrojowego – mówił Kukiz ogłaszając swój start w wyborach. W “Piaskiem po Oczach” 20 marca muzyk przyznał z kolei: – Chciałbym doprowadzić do takiego systemu, dzięki któremu moje dzieci zostaną w Polsce, a nie będą musiały szukać chleba za granicą jako robotnik najemny.

Podobnego typu przekazy Kukiz ma formułować na Wyspach. Mając świadomość niedostatecznego “wykorzystania” wizyt w Londynie przez swoich konkurentów, muzyk może swoją podróż “rozegrać” politycznie w bardziej przemyślany i skupiający uwagę sposób.

Kukiz wciąż prowadzi intensywną kampanię w internecie – także w czasie okresu świątecznego. Do swoich followersów na Twitterze muzyk wysyła takie – niepozbawione aluzji politycznych – życzenia:

kuk

Fot. FB Pawła Kukiza