Przewodniczący SLD na konferencji prasowej w Sejmie był pytany m.in. o przekaz PiS ws. euro. Jak stwierdził Miller, „każdy, kto twierdzi, że Polska może być w UE, ale nie musi wchodzić do euro, nie wie, co mówi”. Szef Sojuszu dodał, iż decyzyjnymi państwami w UE będą niebawem tylko te, które przynależą do strefy euro.

Skomentował także wyrok ws. Mariusza Kamińskiego. – Nie uważam za poprawną tezę, iż wyroków sądów się nie komentuje. Wyrok dotyczący pana Kamińskiego jest surowy, ale proszę pamiętać, że chodzi o prowokację wymierzoną przeciwko ministrowi i wicepremierowi rządu polskiego. Służby nie są od prowokacji – mówił Miller. Jak podkreślił: CBA zostało stworzone wspólną decyzją PO i PiS. Przypomniał, że premier Tusk długo nie odwoływał Kamińskiego z funkcji szefa CBA i tym samym, jak stwierdził Miller – były szef rządu akceptował działania wiceprezesa PiS, któremu dziś grozi kara 3 lat bezwzględnego pozbawienia wolności.

O Grzegorzu Napieralskim zaś Leszek Miller mówił: – Chodzi po studiach telewizyjnych, radiowych. Nie sprawia wrażenia, że ma zakneblowane usta. Wręcz przeciwnie. Dla nas sprawa Napieralskiego jest na tym etapie skończona. I nie zamierzam się już nią zajmować.

Oto kluczowe punkty konferencji.

— O RAPORCIE NIK WS. KRAJOWEGO BIURA WYBORCZEGO

  • To jest kolejny sygnał pokazujący, że w PKW i KBW dzieją się rzeczy, które nie mogą stać się obojętne dla opinii publicznej. Wskazywaliśmy już na rzucające się w oczy błędy [w przypadku wyborów samorządowych], mówiliśmy o błędach w konstrukcji kart wyborczych, o niepokojącej skali głosów nieważnych – niedawno mogliśmy usłyszeć o tym, iż w niektórych obwodach liczba głosów nieważnych była większa niż głosów ważnych – mówiliśmy o błędach w bazie PKW, przez co mogło dochodzić do różnych ataków, mówiliśmy wreszcie o niekompetencji PKW.
  • Uczciwe wybory to kręgosłup demokracji. Każda odpowiedzialna siła polityczna nie może przechodzić nad tym wszystkim do porządku dziennego.
  • Mamy kolejny sygnał pokazujący, iż nie dzieje się dobrze. Mówiłem o tym na spotkaniu z prezydentem, kiedy przedstawiałem nasze propozycje zmian Kodeksu wyborczego. Nasz projekt jest przedmiotem debaty w Sejmie. Mam nadzieję na energiczną procedurę. By można dokonać niezbędnych zmian  w ordynacji jeśli nie w wyborach prezydenckich, to w wyborach parlamentarnych. Wszystko uczynimy, żeby tak się stało. Żeby te bolesne lekcje z wyborów samorządowych nie zostały zaprzepaszczone, tylko właściwie wykorzystane.

— O PÓŁROCZU RZĄDU EWY KOPACZ I REALIZACJI 50 PROC. ZAPOWIEDZI Z EXPOSE:

  • 50 proc. młodych Polaków nie stać na własne mieszkanie. 50 proc. polskich rodzin nie wysyła dzieci na zajęcia dodatkowe z powodu braku funduszy. 50 proc. Polaków nie stać na wakacyjny wypoczynek.
  • Pół miliona obywateli w wieku 50+ nie ma pracy, ta liczba się zwiększa.
  • Od nowego roku rachunki za prąd rosną o ok. 2 proc.
  • Górnictwo nie stało się rentowne.
  • Pakiet onkologiczny przyczynia się do wzrostu biurokracji, nie poprawy diagnostyki.

Miller stwierdził, iż nie chce kontynuować mówienia o liście niespełnionych obietnic rządu, sugerując, że jest ona zbyt długa.

Fot. TVP Info