Radosław Sikorski na tradycyjnym briefingu prasowym przed pierwszym w tym miesiącu posiedzeniem Sejmu skomentował niewpuszczenie Bogdana Borusewicza do Moskwy. Marszałek poinformował też, iż od 1 marca będą obowiązywać nowe zasady rozliczania zagranicznych wyjazdów poselskich (posłowie będą mogli od tej pory pojechać samochodem nie dalej niż 1350 km od granicy Polski, a po powrocie są zobligowani przedstawić szczegółowe rozliczenie). Sikorski w ostrych słowach skomentował ostatnie wypowiedzi Adama Jarubasa ws. polskiej polityki zagranicznej. Oto kluczowe punkty tej konferencji.

— O ADAMIE JARUBASIE:

  • Ja nie znałem pana Jarubasa od tej strony, jako eksperta od polityki zagranicznej. Ale faktycznie kolejne jego wypowiedzi nasuwają mi wątpliwość, czy on reprezentuje partię koalicyjną, czy opozycyjną.

— O ZABÓJSTWIE BORYSA NIEMCOWA:

  • Jestem osobiście wstrząśnięty tym morderstwem. Mam nadzieję, że Sejm zaakceptuje jednomyślnie uchwałę oddającą hołd Borysowi Niemcowowi. Ewolucja polityczna Rosji napawa mnie coraz większym niepokojem, bo przecież to nie pierwsze tego typu morderstwo. Nie sposób się nie zgodzić z Kowaljowem, który obwinia [za morderstwo] atmosferę wrogości, nienawiści, jaka panuje w rosyjskich mediach. To jest bardzo niepokojące, zwłaszcza, że dotyczy sąsiada.

— O NIEWPUSZCZENIU BOGDANA BORUSEWICZA DO MOSKWY:

  • To nieprzyjemny zgrzyt, że nie wpuszczono marszałka Senatu, b. opozycjonisty wobec władzy totalitarnej. Nawet jak Rosja przyjęła jakąś listę [osób z krajów europejskich objętych sankcjami], to na czas pogrzebu można było ją zawiesić (…). Pamiętajmy, że w sensie protokolarnym nie jest to pogrzeb państwowy. Ale wg mojego osobistego zdania jako sąsiedzi Rosji jesteśmy bardziej wyczuleni aby Rosja i wartości demokratyczne, o które walczył Borys Niemcow, nie ginęły. Stąd ta fala sympatii do wszystkich rosyjskich demokratów. Każdy podejmuje takie decyzje zgodnie z własnym poczuciem chwili, smaku, zmysłu politycznego. Polska jest reprezentowana na b. wysokich szczeblach.

— O EW. KOMISJI ŚLEDCZEJ WS. AFERY PODSŁUCHOWEJ:

  • Ta kwestia była poruszana na dzisiejszym Konwencie Seniorów. Jestem osobą, która chciałaby jak najszybszego wyjaśnienia tych przestępstw i postawienia zarzutów osobom, które dopuściły się nielegalnego nagrywania, niezależnie, kogo to mogłoby dotyczyć. W sprawie afery podsłuchowej liczę na prokuraturę, komisje śledcze powołujemy, gdy mechanizmy państwa sobie nie radzą. Mam wrażenie, że sprawa jest wykorzystywana politycznie. Jeśli chodzi o przestępstwa popełnianie wokół tej sprawy, to głównym organem badającym jest prokuratura. Mam wątpliwości co do komisji śledczej, czy ona nie epatowała by nielegalnymi materiałami.

— O BRONISŁAWIE KOMOROWSKIM:

  • Uważam, że on jako jedyny jest zdolny udźwignąć funkcję zwierzchnika sił zbrojnych, godnie reprezentuje nasz kraj za granicą. Jest dobrym prezydentem i będę na niego głosował.

— O GROŹBACH POD SWOIM ADRESEM I LISTY WPŁYWAJĄCE DO JEGO BIURA:

  • Jeśli chodzi o te nienawistne groźby, które wpływają do mojego biura, to pamiętajmy, że w Polsce też dochodziło do morderstw politycznych, a przynajmniej jednego, w biurze PiS. Musimy każdą taką groźbę traktować poważnie. Widzimy, jak spiralę nienawiści można nakręcić w Rosji.

Fot. 300POLITYKA