Wykluczeni z PO, kojarzeni z Grzegorzem Schetyną działacze z Dolnego Śląska bronią się – wystosowali wspólne stanowisko oraz zapowiadają odwołanie się od decyzji Zarządu Krajowego tej partii. Sprawa sięga jeszcze wyborów samorządowych, ale jej konsekwencje mają wpływ na relacje Bronisława Komorowskiego z Platformą: wyrzuceni są członkami Komitetu Wsparcia urzędującego prezydenta. To może być kolejny istotny zgrzyt w tej kampanii w szeregach PO – wczoraj „Fakt” pisał, jakoby PBK był „wściekły” na panią premier za jej postawę wobec związkowców oraz gorliwość w forsowaniu ustaw światopoglądowych.

Lokalne media podały we wtorek informację o czystkach w dolnośląskiej Platformie Obywatelskiej. Zarząd krajowy wykluczył z ugrupowania m.in. wiceprezydenta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka – kojarzonego z Grzegorzem Schetyną – oraz jego syna, radnego Wojciecha Łużniaka. Legitymacja partyjna została odebrana również kilku innym działaczom. Teraz się bronią: wiceprezydent Jeleniej Góry, młodszy z Łużniaków, a także Jerzy Wojtas, Jerzy Kasztelan oraz Michał Guz przedstawili wspólne stanowisko. Zapowiadają w nim odwołanie się od decyzji Zarządu Krajowego. Jak piszą: „Ze zdziwieniem i niedowierzaniem przyjęliśmy decyzję o wykluczeniu nas z Platformy Obywatelskiej argumentowaną tym, że wspieraliśmy kandydaturę Marcina Zawiły, członka PO, na Prezydenta Jeleniej Góry„.

To jego popierał Grzegorz Schetyna. Sprawa była bezprecedensowa: podczas gdy szef MSZ wspierał Zawiłę i widniał z nim na wspólnych billboardach, na innych premier Ewa Kopacz popierała Marka Obrębalskiego – także działacza PO, rekomendowanego przez partię i Rafała Dutkiewicza. Wybory w Jeleniej Górze wygrał ten pierwszy.

10806286_887476434611021_2503939104944249120_n-1

Wyrzuceni działacze piszą: „Przewodniczący Regionu Dolnośląskiego PO Jacek Protasiewicz celowo wprowadził w błąd Zarząd Krajowy PO.  Kandydowanie członków PO z komitetu Prezydenta Marcina Zawiły, poprzedzone było zgodą Rady Regionu PO na powołanie Komitetu Wyborczego Marcina Zawiły„. Jak twierdzą, „Jacek Protasiewicz złamał decyzje Rady Regionu Dolnośląskiego PO z dnia 15.09.2014 roku, w którym to Rada i osobiście Przewodniczący Jacek Protasiewicz, wyrazili zgodę na kandydowanie Prezydenta Marcina Zawiły z własnego komitetu bez konsekwencji politycznych„. Działacze tłumaczą, że Rada Regionalna godząc się wówczas na kandydowanie Marcina Zawiły, zaakceptowała jednoznacznie także fakt powołania Komitetu Wyborczego Wyborców Marcina Zawiły z udziałem członków PO.

Jerzy i Wojciech Łużniakowie, Wojtas, Kasztelan oraz Guz swoje wykluczenie łączą z kampanią prezydencką: „Osoby wykluczone z PO są członkami Komitetu Wsparcia Pana Bronisława Komorowskiego w wyborach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Nie można więc akceptować tak arbitralnych i nierozważnych decyzji, które w konsekwencji godzą w autorytet i spójność Platformy Obywatelskiej, nie tylko na Dolnym Śląsku„. Najprawdopodobniej cała sprawa przełoży się na dodatkowe napięcia między Komorowskim a zarządem partii.

PO

O wykluczenie piątki jeleniogórskich działaczy wnioskował szef jej lokalnych struktur i człowiek Jacka Proatsiewicza Hubert Papaj. Cała sprawa jest odpryskiem wojny, jaka od miesięcy toczy się na Dolnym Śląsku między ludźmi Grzegorza Schetyny i Protasiewicza oraz Rafała Dutkiewicza.

Fot. FB Marcina Zawiły