Nie ma żadnych wątpliwości, że media społecznościowe stały się w 2015 polem bitwy niemal tak ważnym, jak poranne programy polityczne i wieczorne serwisy. Oto 6 osób na pierwszej linii kampanijnego frontu – z różnych partii – które naszym zdaniem warto śledzić w najbliższych miesiącach. To w dużej mierze od ich wysiłku zależy, jak w internecie będą odbierani kluczowi kandydaci w tej kampanii. I to oni za kilka lat mogą nadawać ton krajowej polityce.

Kinga Gajewska (@gajewska_kinga) członkinią PO jest od 2008 r., przez dwie kadencje przewodniczyła w Warszawie „Młodym Demokratom”. Ostatnio dostała się do sejmiku woj. mazowieckiego. Dziś jest pełnomocnikiem kampanii prezydenta na Mazowszu. Od momentu ogłoszenia startu w wyborach przez Bronisława Komorowskiego, Gajewska mocno angażuje się w promowanie tych elementów kampanii prezydenta, które mogłyby być atrakcyjne dla mediów – i nie tylko.

gajewsk

To nadaje dynamiki w mediach społecznościowych nieco skostniałemu przekazowi sztabu prezydenta i ubarwia wizerunek Komorowskiego.  Zwłaszcza przy licznych potknięciach samej kancelarii – by wspomnieć o słynnych już wpadkach konta @prezydentpl.

11026780_10205515440232900_2082903594_n

Paweł Szefernaker (@szefernaker) – Przewodniczący Forum Młodych PiS, prawa ręka Joachima Brudzińskiego. Radny sejmiku zachodniopomorskiego. Bardzo aktywny w kampanii Andrzeja Dudy – to on grał jedne z pierwszych skrzypiec na ostatniej konwencji kandydata PiS. Rozdawał dziennikarzom gadżety, zagadywał. Podobnie było przy okazji sobotniego wystąpienia Dudy w Hali Expo.

szefernakerduda

Szefernaker jest aktywny na Twitterze, często odpowiada na zaczepki polityków PO oraz wytyka im błędy i odnotowuje wpadki. Wrzuca linki z niewygodnymi dla PBK artykułami. Retweetuje wpisy próbujące ośmieszyć urzędującego prezydenta.

szefer

W kampanii Andrzeja Dudy wspierają Szefernakera dawne, słynne już „aniołki Kaczyńskiego” z wyborów z 2011 r. – Magdalena Żuraw (@MagdalenaZuraw) i Sylwia Ługowska (@sylwia_lugowska). Zwłaszcza ta pierwsza jest szczególnie aktywna. Dzięki Żuraw znamy niemal każdy krok kandydata PiS z podróży „Dudabusem”.

Ługowska mocno aktywna była za to w sobotę, kiedy kandydat PiS na prezydenta przedstawiał w Hali Expo swój program.

Po drugiej stronie sceny politycznej zdecydowanie dominuje Michał Kabaciński (mkabacinski). To właśnie młody polityk Twojego Ruchu pełni de facto rolę rzecznika sztabu Janusza Palikota. Jeździ ze swoim protektorem po Polsce, codziennie relacjonując spotkania lidera TR z wyborcami. To w dużej mierze dzięki niemu Janusz Palikot jest tym politykiem, który najlepiej wykorzystuje w kampanii konto na Instagramie.

kabacinskifb

mkab

Janusza Korwin-Mikkego – który i tak bardzo dobrze radzi sobie w mediach społecznościowych, przede wszystkim na Facebooku – mocno wspiera Konrad Berkowicz (@KonradBerkowicz), ostatnio kandydat KNP na prezydenta Krakowa, a teraz rzecznik kampanii Korwina. Partia KORWiN aktywnie działa w internetowej „niszy”, a Berkowicz zdecydowanie nadaje tempa kampanii jej kandydata.

Fot. Facebook, Twitter.