89 proc. Polaków w badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” opowiada się za ratyfikacją tzw. konwencji antyprzemocowej. W ten sposób Platforma w tygodniu, w którym Sejm ma zakończyć prace nad wnioskiem ratyfikującym, zyskuje mocny polityczny argument przemawiający za jej przegłosowaniem. Co więcej, 78 proc. wyborców PiS chce ratyfikacji dokumentu jeszcze w tej kadencji.

Sondaż pokazuje także, że większość Polaków – oprócz konwencji – chce uregulowania kwestii in vitro (62 proc. za), ale już nie związków partnerskich (35 proc. za) i ustawy o zmianie płci (21 proc. za). Dane te są zbieżne z polityką obecnego rządu. W tej kadencji bowiem prawdopodobnie nie uda się uchwalić ustawy o związkach partnerskich. Projekt co najwyżej wyląduje w sejmowej komisji, o czym pisała GW.

Za to konwencją antyprzemocową już w czwartek zajmą się sejmowe komisje. Rozpatrzą poprawki zgłoszone w drugim czytaniu, więc głosowanie, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, odbędzie się w piątek rano, przed Radą Krajową PO. Z kolei ustawa o in vitro nie wyszła jeszcze z rządu, ale projektem w najbliższy czwartek, 5 lutego, zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów. Możliwe więc, że za tydzień we wtorek trafi pod obrady RM.

Fot. Sejm