Od rolniczych blokad po nowego rzecznika rządu – to będzie jeden z najciekawszych politycznie tygodni w tym roku. Formalnie rozpocznie się kampania prezydencka. Oto pięć tematów, które będą najważniejsze w najbliższych dniach i godzinach.

Adam Jarubas. Od soboty – gdy Adam Jarubas oficjalnie został kandydatem PSL na prezydenta – trwa jego tournee po mediach. Marszałek województwa świętokrzyskiego był co prawda szefem eurokampanii ludowców, ale stosunkowo rzadko pojawiał się w głównych programach politycznych. Więcej mówiło się o nim – jako przedstawicielu młodego pokolenia PSL, niż on mówił o sobie i swoich poglądach.

Teraz oczywiście się to zmieni. Ale aktywność kandydata PSL w tym tygodniu nie ograniczy się tylko do mediów warszawskich. Jak się dowiadujemy, już pod koniec tygodnia odbędą się pierwsze spotkania Jarubasa w terenie. Analizy decyzji PSL o wystawieniu własnego kandydata oraz komentarze dotyczące jego poglądów będą jednym z wiodących wątków w mediach – przynajmniej do konwencji dwóch głównych partii.

Zmartwychwstanie Palikota. Główna teza wywiadu Janusza Palikota w “Newsweeku” wiąże się z przekonaniem lidera TR, że jego objazd po kraju i dziesiątki spotkań z ludźmi – głównie na targowiskach, ale nie tylko – za kilka tygodni przyniosą sondażowe odbicie. Palikot zapowiada, że już za miesiąc nastąpi wręcz “nokaut”, jeśli chodzi o badania poparcia. Kandydat TR zaprezentował także jeden z głównych elementów swojej wizji prezydentury: stały kontakt z obywatelami, konsultowanie najważniejszych spraw i ustaw. Palikot zaczął tydzień od twitterowej rozmowy z wyborcami – kolejnego przypomnienia, że jego kampania działa i ma się dobrze.

Według rozmówców 300POLITYKI, nowym rzecznikiem prasowym rządu prawie na pewno zostanie Małgorzata Kidawa-Błońska. Minister w KPRM początkowo zaprzeczała, by później w FpF przyznać, że premierowi się nie odmawia. Jak pisaliśmy, oficjalne ogłoszenie ma nastąpić najprawdopodobniej we wtorek, po posiedzeniu rządu. Premier w ubiegłym tygodniu mówiła w Paryżu, że nastąpi to “dość szybko”, na początku tygodnia.

Kidawa-Błońska krótko, przez 8 miesięcy, była rzecznikiem rządu Donalda Tuska. Część reporterów politycznych zarzucało jej, że w przeciwieństwie do Pawła Grasia – poprzedniego rzecznika – nie ma stałego dostępu do ucha Donalda Tuska, więc jej wypowiedzi były bardzo ogólnikowe. Z drugiej strony, zawsze odbierała telefony i chętnie udzielała wypowiedzi. Wydaje się zresztą, że teraz, kiedy Ewa Kopacz nie ma żadnego politycznego zaplecza, ten kontakt będzie dużo lepszy.

Rolnicy. Zgodnie z zapowiedziami, w poniedziałek o 10:00 rolnicy zablokowali odcinek  A2 w miejscowości Zdany. Sławomir Izdebski – lider OPZZ – mówił w poniedziałek, że premier Kopacz wypowiedziała rolnikom wojnę, a on i jego organizacja planują walkę aż do ostatecznego zwycięstwa. Blokady organizowane przez OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych mają pojawiać się w najbliższych dniach cyklicznie na kolejnych odcinkach dróg w całym kraju. Obie strony zarzucają sobie ignorowanie zaproszeń na spotkania i rozmowy, a rolnicy twierdzą też, że Sawicki zamiast rozmawiać o polskich problemach, pojechał do Paryża dyskutować o Ukrainie. O 13.00 rolnicy mają zaprezentować szczegółowy plan protestów w całym kraju. Izdebski już w poniedziałek zapowiedział, że może dojść do paraliżu kraju „jakiego nie było od czasu Leppera”.

Start PBK. W czwartek, na dzień przed Radą Krajową PO, obecnie urzędujący prezydent ma oficjalnie ogłosić, że ubiega się o reelekcję. Jego deklaracja rozpocznie de facto nowy etap kampanii. Bronisław Komorowski nieprzypadkowo czeka do ostatniej chwili. W jego interesie jest jak najkrótsza kampania. Choć Komorowski będzie próbował przedstawić się jako ponadpartyjny kandydat, to jednak Platforma wyłoży kilkanaście milionów złotych na jego kampanię, a opozycja z pewnością będzie chciała skleić go z jego macierzystą partią.

W piątek Platforma na Stadionie Narodowym udzieli mu oficjalnego poparcia. Konwencja partii rządzącej – jak powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska – ma być rozpoczęciem kampanii wyborczej.

Fot. Bartłomiej Graczak https://twitter.com/bgraczak