Według nowego sondażu GfK Polonia, Platforma Obywatelska może liczyć na największe poparcie wśród Polaków. 38,5 proc. – taki odsetek wyborców jest dziś zdecydowanych poprzeć partię rządzącą. W porównaniu z ostatnim badaniem w grudniu to wzrost o 0,2 pp. Na Prawo i Sprawiedliwość jest skłonnych oddać w styczniu głos 37,7 proc respondentów. To spadek w porównaniu z grudniowym badaniem. Miesiąc temu PiS mogło liczyć na 40 proc. poparcia – wyprzedzało tym samym PO. W styczniu Platforma znów powróciła na pozycję lidera.

Poparcie dla PSL wg GfK wynosi 8,3 proc. (wzrost o 0,6 pp. w porównaniu z grudniem). Na SLD skłonnych zagłosować jest 6,3 proc. respondentów. Sojusz również zaliczył spadek w ciągu miesiąca – o 0,7 pp. Wzrosło poparcie dla Nowej Prawicy Janusza Korwina-Mikke – wynosi ono 2,2 proc., w porównaniu z grudniem więcej o 1,2 pp. Należy jednak nadmienić, iż w tym czasie Korwin założył nową partię – w najbliższych wyborach parlamentarnych jego ludzie będą startować do Sejmu i Senatu pod szyldem ugrupowania KORWiN.

Poparcie dla Twojego Ruchu w porównaniu z grudniem jest niezmienne: partia Janusza Palikota może liczyć na 1,5 proc. poparcia. Na Partię Kobiet jest skłonnych oddać głos więcej wyborców niż na koalicję Sprawiedliwa Polska Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobro. PK może liczyć na 1,2 proc. poparcia, SPJGiZZ – 0,9 proc.

Wg GfK Polonia, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w styczniu, wzięłoby w nich udział 58 proc. dorosłych Polaków. W badaniu nie uwzględniono wyborców niezdecydowanych. Sondaż przeprowadzono w dniach 15-18 stycznia na grupie 1020 dorosłych Polaków.

Fot. Sejm