Live

Błaszczak: Ostatnio byliśmy świadkami wydarzeń kompromitujących rząd. Zastanawialiśmy się, czy polskie państwo istnieje

– Przez ostatnie dni byliśmy świadkami wydarzeń kompromitujących dla rządu, tak to trzeba powiedzieć, zastanawialiśmy się, czy polskie państwo istnieje, czy instytucje państwowe stoją na straży bezpieczeństwa Polaków, bezpieczeństwa naszej ojczyzny – powiedział Mariusz Błaszczak podczas konferencji „Bezpieczeństwo Polski w obliczu kryzysów” w Sejmie.

– Te kompromitujące zdarzenia to kryzys migracyjny na granicy zachodniej, te kompromitujące zdarzenia to również cała seria podpaleń, w tym infrastruktury krytycznej – kontynuował.

– Te kompromitujące wydarzenia to też zachowanie tych, którzy zarządzają zbiornikami retencyjnymi, bo prognozy wskazywały na kryzys związany z nawałnicami, tymczasem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej jeszcze w poniedziałek ogłaszał, że zbiorniki retencyjne są uzupełniane, gromadzą wodę, a nie pozbywają się tej wody przed grożącym niebezpieczeństwem związanym właśnie z nawałnicami – mówił dalej.

– To są te podstawowe sprawy, które pokazują, jaki jest stan instytucji państwowych powołanych do tego, żeby chronić bezpieczeństwo Polski i Polaków, ale powiem może jeszcze bardziej dosadnie, otóż, jakie są kompetencje rządzących, żeby mogli wykorzystać potencjał, duży potencjał instytucji państwowych […] do obrony naszej ojczyzny – dodał.

„Będę oczekiwał takich decyzji”. Tusk przed rozmową z Zełenskim


Przede mną jeszcze rozmowa z prezydentem Zełenskim, oczywiście. Będę oczekiwał jednak takich decyzji, które spowodują, że polskie przedsiębiorstwa, które będą chciały robić wspólne interesy z Ukraińcami, tam na Ukrainie, będą miały łatwiej, a nie trudniej – stwierdził premier Donald Tusk na briefingu prasowym.

– Jest, jak wiecie, bardzo prawdopodobne, że jedną z konkluzji tego spotkania będzie przyznanie Polsce zorganizowania kolejnej międzynarodowej konferencji, a my to robimy tak, że naprawdę świat zobaczy, gdzie jest centrum organizowania nie tylko pomocy Ukrainie, ale też organizowania przedsiębiorców i dużych pieniędzy na wspólne biznesy – kontynuował.

„Jeśli to kolejne podkreślenie dystansu do koalicji, to jest to niemądre”. Tusk o Polsce 2050 i jej głosowaniu z PiS-em i Konfederacją

– Jeśli to był kolejny taki moment podkreślenia dystansu do własnej koalicji ze strony Polski 2050, to powiedziałbym, że to jest niemądre – powiedział premier Donald Tusk na briefingu prasowym, pytany, jak ocenia środowe głosowania w Sejmie nad poprawkami do ustawy dot. mieszkalnictwa, w których Polska 2050 zagłosowała tak samo, jak PiS i Konfederacja.

„Realne, nie pozorne” kontrole na granicy i modernizacja służb. Błaszczak o postulatach kierowanych do rządu

– Mam nadzieję, a nawet mam pewność co do tego, że nasza konferencja zakończy się konkretnymi wnioskami, które będziemy składać jako parlamentarzyści do rządu i będę zobowiązany, jeżeli panowie eksperci przedstawią właśnie konkretne postulaty – powiedział Mariusz Błaszczak podczas konferencji „Bezpieczeństwo Polski w obliczu kryzysów” w Sejmie.

– Niewątpliwie wśród tych postulatów musi się znaleźć przywrócenie realnej kontroli na granicy, realnej, nie pozornej, tylko realnej kontroli na granicy, sądzę, że też postulatem, który należy złożyć do władzy, do rządu, jest powrót do programów modernizacji służb – kontynuował.

Błaszczak: To Niemcy decydują, kto może wjechać na terytorium RP, a nie Polacy

– Oceniając to, co dzieje się na zachodniej granicy, Polska stała się krajem podporządkowanym. Polska wykonuje to, takie decyzje, jakie są podejmowane w Berlinie, a nie w Warszawie. Dlaczego tak jest? Dlatego, że mamy taki rząd w Warszawie, który jest uległy wobec Niemców. To Niemcy decydują, kto może wjechać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a nie Polacy, a nie polskie służby – powiedział Mariusz Błaszczak podczas konferencji „Bezpieczeństwo Polski w obliczu kryzysów” w Sejmie.

„Apeluję do całego świata demokratycznego”. Tusk podczas konferencji w Rzymie


Z Rzymu, jednej z kolebek naszej cywilizacji, apeluję do całego świata demokratycznego. Nasze sumienia nie mogą spocząć, kiedy Putin atakuje cywilów, noc za nocą. Koniec tej wojny musi być naszym wspólnym celem. Teraz jest czas, żeby otworzyć nowy rozdział – rozdział odbudowy Ukrainy w pokoju [tłumaczenie symultaniczne TVP Info] – stwierdził premier Donald Tusk w Rzymie, podczas konferencji na rzecz odbudowy Ukrainy.

„To nie jest wojna, która toczy się tylko o Ukrainę”. Tusk podczas konferencji w Rzymie

Głęboko wierzę, że wszyscy teraz rozumiemy, że nie jest to wojna, która toczy się tylko o Ukrainę. Ta wojna toczy się o Europę i za Europę, a być może nawet za świat i dla świata takim, jakiego go znamy. Bo na całym świecie pojawiają się pęknięcia. To wojna pomiędzy cywilizacją a barbarzyństwem [tłumaczenie symultaniczne TVP Info] – stwierdził premier Donald Tusk w Rzymie, podczas konferencji na rzecz odbudowy Ukrainy.

„Nie ma odbudowy bez zwycięstwa”. Tusk podczas konferencji w Rzymie

Nie ma odbudowy bez zwycięstwa. Spotykamy się tutaj dzisiaj, aby omówić, w jaki sposób pomóc Ukrainie nie tylko żeby przetrwać, ale żeby wygrać i żeby powstała na nowo. Nie tylko w sensie materialnym, ale również w sensie duchowym i społecznym. Zwycięstwo Ukrainy to kwestia bezpieczeństwa dla całej Europy, a zwycięstwo oznacza jednolitość terytorium, suwerenność i mówiąc krótko, sprawiedliwy i trwały pokój [tłumaczenie symultaniczne TVP Info] – stwierdził premier Donald Tusk w Rzymie, podczas konferencji na rzecz odbudowy Ukrainy.

„Wychodzimy ponad chorą, plemienną mentalność”. Hołownia o wspólnym głosowaniu Polski 2050, PiS-u i Konfederacji

W środę Sejm przegłosował projekt zwiększający limit wydatków z budżetu na budownictwo społeczne. Głosami Polski 2050, PiS-u i Konfederacji została przyjęta poprawka, zgodnie z którą w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców najemca mieszkania z zasobu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych będzie mógł dojść do własności lokalu. Przeciwko takiemu rozwiązaniu były m.in. KO i Lewica.

– My 99% spraw głosujemy zgodnie z linią rządu, ta ustawa też przecież jest ustawą rządową, natomiast nie jest to pierwszy przypadek, kiedy różne partykularne, drobne sprawy przegłosowywane są w tej kadencji różnymi większościami. Ja na tej sali widziałem bardzo różne większości – powiedział Szymon Hołownia w rozmowie z dziennikarzami, pytany, po co koalicja, skoro można się w różnych sprawach dogadywać z różnymi siłami politycznymi.

– Moment jest specyficzny, ale ustawa jest ustawą i bardzo jasno i wyraźnie chcemy też pokazać, że wychodzimy ponad tę chorą, plemienną mentalność, że jeżeli jeden obóz coś mówi, to drugi musi protestować, a ten mówi tak, to w takim razie tamci muszą krzyczeć. Sejm jest po to, żeby załatwiać sprawy ludzi, a nie poczucie satysfakcji polityków, że są tożsamościowo, plemiennie związani z jedną stroną sceny – kontynuował.

– Te poprawki były dobre. Ja akurat na mieszkalnictwie dobrze się nie znam, skoro klub tak zarekomendował i twardo stoi przy tej decyzji… – mówił dalej.

Wcześniej do sprawy na X odniosła się Anna Maria Żukowska, która napisała: „To zdumiewa, że Polska 2050 razem z PiS-em i Konfederacją są za prywatyzacją mieszkań, które będą budowane z pieniędzy publicznych”.

Sawicki: Premiera wzmocnić się już nie da. Tusk powinien poszukać innego kandydata

W mojej ocenie premiera wzmocnić się już nie da. Mówię to w otwarty sposób, że Donald Tusk, powinien poszukać w Platformie Obywatelskiej innego kandydata na premiera. Jest szefem tej partii, największej partii koalicyjnej, ale sam po przegranych wyborach prezydenckich powinien zwyczajnie zająć się partią KO czy PO, natomiast do rządzenia wysłać młode, że tak powiem, rezerwy – stwierdził Marek Sawicki w Radiu Zet.

Sawicki: Jeżeli nie będzie zmiany premiera, to będzie ciężko dotrwać do końca kadencji

Uważam, że jeżeli nie będzie zmiany premiera, to będzie ciężko dotrwać do końca kadencji. Poza tym co to jest dotrwać do końca kadencji? Rozwiązywać problem, a nie trwać. Jeżeli ta koalicja ma tylko trwać, to po co ta koalicja? – stwierdził Marek Sawicki w rozmowie z Beatą Lubecką w Radiu Zet.

„Są inne kandydatury, za którymi bardziej bym optował”. Petru o funkcji wicepremiera dla Pełczyńskiej-Nałęcz

Uważam że to jest najważniejsze – jak najszybciej przejść do tej ofensywy programowej, a jak najmniej rozmawiać o tym, kto ma kim być, bo to już taka, ja się z panem zgadzam, że ta saga, czy ten serial brazylijski za długo trwa. Miało być fantastycznie szybko, a zrobiło się długo i nudno. Że ona [rekonstrukcja] zbyt długo jest dyskutowana – stwierdził Ryszard Petru w rozmowie z Marcinem Fijołkiem w „Graffiti” Polsat News.

Kluczem jest agenda do realizacji, bo Polacy mają do nas pretensje, że zbyt wolno ją realizujemy – mówił dalej.

Tutaj w tej sprawie są różne głosy. Są też inne kandydatury, za którymi ja oczywiście bardziej bym optował. Nie chcę zdradzać nazwisk, będziemy o tym rozmawiali na klubie. Ta decyzja jeszcze przed nami – zaznaczył.