Live

„Na wniosek Hołowni”. Czarzasty podaje nowy termin rekonstrukcji rządu

Motywował to koniecznością uporządkowania różnych spraw, które ma w swoim środowisku. Termin ogłoszenia tego [rekonstrukcji rządu] o tydzień zostanie przesunięty. Jasno mówię, na wniosek marszałka Hołowni. Oczywiście ten wniosek został przez nas zaakceptowany. Raczej tak [22 lipca] – stwierdził Włodzimierz Czarzasty w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Zawisza: Jak nie widzą, że koalicja powołana 13 grudnia będzie robić rekonstrukcję 22 lipca, to im żaden rzecznik nie pomoże

Włodzimierz Czarzasty podał nowy termin rekonstrukcji rządu. To 22 lipca 2025 roku.

„Jak oni nie widzą, że koalicja powołana do życia 13 grudnia będzie robić rekonstrukcję 22 lipca, to im żaden rzecznik nie pomoże” – skomentowała na X Marcelina Zawisza.

„Dobra współpraca to gwarancja bezpiecznej przyszłości”. Prezydent-elekt po rozmowie z prezydentem Finlandii

Bardzo dziękuję Prezydentowi Finlandii Alexandrowi Stubbowi za złożone mi gratulacje z okazji wyboru na urząd prezydenta RP i dobrą rozmowę – napisał Karol Nawrocki w social media.

Architektura bezpieczeństwa, współpraca sojusznicza w ramach struktur NATO, polityka wschodnia i relacje transatlantyckie, a także współdziałanie w regionie Morza Bałtyckiego to główne tematy naszej rzeczowej rozmowy. Warto podkreślić, że niedawne dołączenie Finlandii do NATO zwiększa nasze wspólne bezpieczeństwo – podkreślił prezydent-elekt.

Jak napisał Nawrocki: – Na marginesie spraw bieżących rozmawialiśmy także o historii – między innymi o wojnie zimowej, w trakcie której dzielna armia fińska skutecznie stawiła opór przeważającym siłom agresora, Związku Sowieckiego. Pan Prezydent zaprosił mnie do złożenia wizyty w Finlandii. Mam nadzieję, że Alexander Stubb odwiedzi Polskę w najbliższym czasie.

Dobra współpraca to gwarancja bezpiecznej przyszłości! – dodał.

Błaszczak na konferencji o Obławie Augustowskiej o podważaniu wyniku wyborów, „metodach stosowanych wobec Żołnierzy Wyklętych” i niepodległości

– Mówię o tej nadziei związanej z tym, że Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej został dr Karol Nawrocki, mimo tego, że przecież obecnie rządzący próbowali już nawet po wyborach unieważnić wolę narodu, próbowali podważyć wybór, jakiego nasi rodacy dokonali – powiedział Mariusz Błaszczak podczas otwarcia konferencji „Prawda i Pamięć o Obławie Augustowskiej”.

– Mówię o tym, żeby też pokazać metody, to są te same metody, może mniej drastyczne, do tych, jakie zostały zastosowane w ’45 roku i jakie później były stosowane wobec Żołnierzy Wyklętych, wobec polskich patriotów, wobec polskich bohaterów – kontynuował.

– Można powiedzieć w ten sposób, że dziś doświadczamy znowu tego samego sporu. Tego samego sporu dot. naszej przyszłości, czy Polska będzie niepodległa, czy Polska będzie suwerenna, czy decyzje na temat naszej przyszłości będą tu podejmowane, w tym gmachu, czy też w Berlinie, a może w Brukseli – mówił dalej.

– To jest ten wybór, przed którym stajemy codziennie, przed którym stanęliśmy 1 czerwca i ja jestem dumny z tego, że 1 czerwca wybraliśmy tak właśnie, że prezes Instytutu Pamięci Narodowej będzie Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej – dodał.

„Będą kumulowały sprawy porozrzucane w 4 czy 5 resortach”. Czarzasty o silnych resortach

Raczej idzie w tym kierunku, że to będą silne resorty i to nawet nie chodzi o to, że one będą super. Chodzi o to, że one będą kumulowały sprawy porozrzucane w tej chwili w 4 czy 5 resortach. Będzie to bardziej przejrzyste – stwierdził Włodzimierz Czarzasty w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Czarzasty: Nie ma dyskusji nt. zmiany umowy koalicyjnej i nie będzie


Nie ma w tej chwili dyskusji na temat zmiany umowy koalicyjnej i nie będzie – stwierdził Włodzimierz Czarzasty w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

„Gdybym miał jeszcze raz się zastanawiać nad tą decyzją, byłaby ona taka sama”. Błaszczak o ujawnieniu planu obrony Polski

– Właśnie dowiedziałem się, że znów prokuratura wojskowa, takie wzmożenie dzisiaj nastąpiło odnośnie linii Wisły. Że pewnie się przygotowują do przekazania tych materiałów do sądu. Ja usłyszałem zarzuty za to, że odtajniłem właśnie te materiały archiwalne dot. obrony Polski dopiero na Wiśle i upubliczniłem […] zrobiłem to dlatego, żeby obecna władza nie mogła powrócić do swojego rozwiązania, do swojego pomysłu z 2011 roku – powiedział Mariusz Błaszczak podczas otwarcia konferencji „Prawda i Pamięć o Obławie Augustowskiej”.

– Kiedy prokurator wojskowy stawiał mi zarzuty, to wiecie państwo, jak ten zarzut brzmiał, że ja miałem korzyść polityczną z tego […]. Jeżeli ktoś miał z tego korzyść, to państwo, mieszkańcy tej części naszej ojczyzny, która jest położona na wschód od Wisły – kontynuował.

– Ja z godnością i dumą będę stawał, kiedy mnie będą wzywać i będę mówił, że gdybym miał jeszcze raz zastanawiać się nad podjęciem decyzji, to ta decyzja byłaby taka sama – mówił dalej.

Szefernaker: Mam przekonanie, że ta prezydentura budzi wielkie nadzieje wśród Polaków i Nawrocki spełni te oczekiwania

– Mam przekonanie, że ta prezydentura budzi wielkie nadzieje także wśród Polaków i jestem przekonany, że prezydent Nawrocki spełni te oczekiwania. Polacy chcą, żeby rząd, także dziś, we współpracy z prezydentem, realizował różne projekty, choćby takie, jak ten o CPK – powiedział Paweł Szefernaker w programie „Poranny Ring” Super Expressu.

Szefernaker: Jeżeli rząd nie będzie się liczył z mandatem Nawrockiego, to nie będzie mógł realizować swoich postulatów

– Jestem przekonany, że w sprawach fundamentalnych to porozumienie jest potrzebne i rozmowy dotyczące bezpieczeństwa, polskiej polityki zagranicznej, ale jednak muszą one być respektowane, jeśli chodzi o to, co założył pan prezydent. Prezydent szedł z konkretnym programem, ma konkretne przekonania. Polacy dali wsparcie dla tego programu – powiedział Paweł Szefernaker w programie „Poranny Ring” Super Expressu.

– Wiele osób mówi o tym, że prezydent nie ma prerogatyw związanych z różnymi kwestiami, że prezydent nie ma narzędzi. Otóż ma bardzo mocne narzędzie. Pan prezydent w rekordowej w III RP frekwencji, ponad 70%, otrzymał poparcie takie, które jest bardzo mocnym mandatem na najbliższe lata – stwierdził przyszły szef gabinetu prezydenta Nawrockiego.

– To nie jest sytuacja, w której jest to koniec prezydentury, […] ma bardzo mocne wsparcie polityczne i z tym wsparciem politycznym rząd musi się liczyć. Jeżeli nie będzie się liczył, to wtedy nie będzie dobrej współpracy i nie będzie mógł rząd także realizować swoich postulatów – wskazał.

– Jeżeli rząd chce współpracować z prezydentem, musi brać pod uwagę bardzo mocno zdanie prezydenta. Tych ambasadorów w skali świata polskich jest wielu, w związku z tym myślę, że to jest kwestia współpracy i chęci współpracy. Rząd musi brać pod uwagę, że jednak kandydat na prezydenta szedł z jasnym przesłaniem i to przesłanie zdobyło poparcie większości Polaków, którzy poszli do wyborów – kontynuował.

„Tak słaby, że nawet sami nie mieli odwagi go poprzeć”. Koalicja przegrała głosowanie ws. planu finansowego NFZ

PO nie miała siły, by dać swoje poparcie dla własnego projektu… przegrała głosowanie. Sejmowa komisja zdrowia odrzuciła plan finansowy NFZ na 2026 rok: dziurawy, niewystarczający na potrzeby chorych już na starcie – napisała w social media posłanka PiS Katarzyna Sójka.

Nawet własnej większości nie potrafią zorganizować, a chcą „ratować” służbę zdrowia. Cyrk bez scenariusza. Plan finansowy NFZ przygotowany przez kierownictwo MZ – tak słaby, że nawet sami nie mieli odwagi go poprzeć – zaznaczyła.

Komisja Zdrowia negatywnie zaopiniowała plan finansowy NFZ na 2026 rok. Rozkład koalicji już pełny, a uśmiech niektórych koalicjantów po wynikach głosowania – bardzo szeroki – napisał z kolei poseł PiS Janusz Cieszyński.

„Jak tylko Nawrocki wróci z urlopu, będzie prowadził rozmowy”. Szefernaker o szefie kancelarii

– Prezydent Nawrocki mówił o tym, że jest czterech kandydatów na szefa kancelarii i jestem przekonany, że w najbliższych dniach, najpóźniej tygodniu, tygodniach będzie przedstawiona ta informacja – powiedział Paweł Szefernaker w programie „Poranny Ring” Super Expressu.

– Minister Czarnek był, jest bardzo dobrym kandydatem na szefa kancelarii, ale tak jak powiedział pan prezydent – tych kandydatów jest czterech i oni są rozważani, są rozmowy – mówił dalej.

– Prezydent Nawrocki, o czym zresztą informowały media, bo został wychwycony na zdjęciach, jest obecnie jeszcze parę dni na urlopie. Jak tylko wróci z urlopu, będzie rozmawiał z kolejnymi osobami, kandydatami, ale także ze współpracownikami i te decyzje zapadną – stwierdził.

Błaszczak: Projekt zakładający penalizację propagowania banderowskich symboli utknął w komisji

– Przypominamy także o naszej inicjatywie zmiany ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości taką zmianę przygotował wiele miesięcy temu, niestety ten projekt utknął w komisji sprawiedliwości i praw człowieka, ten projekt zakłada zrównanie banderyzmu z narodowym socjalizmem niemieckim i z rosyjskim komunizmem, zakłada także penalizację w sytuacji, w której wykorzystywane są, propagowane są banderowskie symbole – powiedział Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej.