Live

„Wymagana kontrasygnata premiera”. Prezydent Duda ogłasza żałobę narodową w dniu pogrzebu papieża

– W pogrzebie papieża Franciszka weźmie udział prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą – poinformował Wojciech Kolarski na konferencji prasowej.

Jak wskazał szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta: – W związku ze śmiercią Ojca Świętego prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, aby dzień pogrzebu – 26 kwietnia – ogłosić dniem żałoby narodowej. […] To rozporządzenie prezydenckie wymaga kontrasygnaty premiera i taki dokument zaraz zostanie przez szefa Kancelarii, minister Małgorzatę Paprocką, przekazany do KPRM.

– Żałoba narodowa, która będzie trwała dokładnie jeden dzień od północy do północy 26 kwietnia, nie wprowadza żadnych ograniczeń w przygotowywanych wydarzeniach związanych z obchodami 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego – dodał.

Kolarski: Mamy informację, że uroczystości związane z 1000-leciem koronacji Bolesława Chrobrego odbędą się dzień wcześniej

– Mamy informację, że wiadomość o odbywających się 26 kwietnia uroczystościach w Watykanie spowoduje również zmiany w zaplanowanych wydarzeniach rocznicowych, że uroczystości, które miały się odbywać w Gnieźnie [1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego], odbędą się dzień wcześniej – poinformował Wojciech Kolarski na konferencji prasowej.

– W związku z tym prezydent zmienia również swój kalendarz, tak żeby tego dnia razem z władzami RP, z przedstawicielami Kościoła, stowarzyszeń, z Polakami obchodzić ten dzień razem – dodał.

„Tego chce olbrzymia większość”. Trzaskowski o wizji prezydentury

Jestem przekonany, że w Polsce olbrzymia większość z nas właśnie takiego prezydenta chce. Który nie będzie tylko i wyłącznie grał na emocjach, nikogo straszył, tylko będzie się starał myśleć o tym, jak łączyć ludzi – stwierdził Rafał Trzaskowski w Czeladzi.

Trzaskowski: Będę walczył o to, żebyśmy odzyskali podstawową zdolność do dialogu i do tego, żeby odbudowywać wspólnotę

Do tego potrzebne jest to podstawowe porozumienie w sprawach najważniejszych. I ja wam to obiecuję i gwarantuję, że właśnie będę walczył o to, żebyśmy odzyskali podstawową zdolność do dialogu i do tego, żeby odbudowywać wspólnotę – stwierdził Rafał Trzaskowski w Czeladzi.

Trzaskowski: Nie ma zgody na to, żeby nas przez cały czas dzielić i atakować

Przez te ostatnie ja stałem na barykadzie, broniąc właśnie tych, którzy byli atakowali i robiliśmy to wszyscy, razem z przyjaciółmi, którzy dziś tutaj też mnie tutaj witali i warto o tym pamiętać, bo kiedy czasy są trudne, trzeba dawać świadectwo właśnie swoim działaniem. My to robiliśmy, kiedy byli atakowani nauczyciele, staliśmy w obronie nauczycieli. Kiedy byli atakowani lekarze rezydenci, broniliśmy lekarzy rezydentów, kiedy były atakowane mniejszości seksualne, broniliśmy mniejszości dlatego, że nie ma zgody na to, żeby nas przez cały czas dzielić i atakować – stwierdził Rafał Trzaskowski w Czeladzi.

Trzaskowski: Polityka bez wartości, solidarności i empatii często staje się pustą ideologią


Papież Franciszek zawsze uczył nas przede wszystkim o solidarności i empatii, a to rzeczy, bez których trudno wyobrazić sobie nie tylko wiarę, ale również politykę. Dlatego że polityka bez wartości, bez solidarności, bez empatii często staje się pustą ideologią i tego właśnie uczy nas nasze działanie na co dzień – stwierdził Rafał Trzaskowski w Czeladzi.

„Należy być w niej twardym i dbać o nasz interes”. Trzaskowski o UE


Dzisiaj trudno sobie wyobrazić z jednej strony bezpieczeństwo, a z drugiej pomyślność naszego kraju i dobrobyt bez UE. Jest wielu takich, którzy przede wszystkim krytykują UE, należy być w niej twardym i dbać o nasz interes, ale też musimy jasno sobie zdać z tego sprawę, że to właśnie gwarancja naszego bezpieczeństwa i dobrobytu – stwierdził Rafał Trzaskowski w Czeladzi.

„Żebyśmy byli bezpieczni, musimy wzmacniać patriotyzm gospodarczy”. Trzaskowski zapowiada wystąpienie na kongresie

Jutro na kongresie gospodarczym w Katowicach będę mówił o tym, co bardzo istotne dla nas wszystkich, a mianowicie o programie gospodarczym. Wszystkim co możemy razem zrobić, dlatego że koncentrujemy się na rozmowie przede wszystkim o bezpieczeństwie, ale dzisiaj żebyśmy byli bezpieczni, musimy wzmacniać patriotyzm gospodarczy, inwestować zarówno w nasz przemysł, jak i pomagać naszym przedsiębiorcom się rozwijać – stwierdził Rafał Trzaskowski w Czeladzi.

„Przez lata firmował działania tego środowiska, dziwię się, że jest zaskoczony”. Dworczyk o Kamińskim i oskarżeniach dot. szpiegowania

– To jest dosyć żenująca dyskusja [między Michałem Kamińskim a Małgorzatą Kidawą-Błońską] – powiedział Michał Dworczyk w Polsat News, pytany o oskarżenia Michała Kamińskiego dot. tego, że miał być szpiegowany.

– Jeśli rzeczywiście takie działania były podejmowane, to świadczy to o specyficznej mentalności osób, które kierują Kancelarią Senatu, aczkolwiek też dziwię się panu senatorowi czy panu marszałkowi Kamińskiemu, dlatego, że przez lata przecież firmował działania tego środowiska, więc ja dziwię się, że jest zaskoczony tym sposobem działania – kontynuował.

„Nie mamy żadnych gwarancji”. Dworczyk o konieczności zaangażowania rządu w to, by programy dot. zbrojeń tworzone w UE były korzystne dla Polski

– Bardzo chciałbym, żeby było tak, jak mówi pan minister Sikorski i też chciałbym, żebyśmy wspierali rząd, jeśli będzie podejmował faktyczne działania zmierzające do zwiększenia bezpieczeństwa państwa polskiego – powiedział Michał Dworczyk w Polsat News, pytany o słowa Radosława Sikorskiego, z których wynika, że europejska polisa ubezpieczeniowa może być dodatkową do amerykańskiej, a wzmacniając europejski przemysł zbrojeniowy, wzmocnimy NATO, a nie osłabimy.

– W moim przekonaniu te inicjatywy, które są dzisiaj podejmowane, one są ważne, dlatego, że w perspektywie zapewne będą tworzyły duże fundusze, które mogą być wykorzystywane na rozwój przemysłu zbrojeniowego na przykład, ale nie mamy żadnej gwarancji, że ramy prawne, które są w tej chwili budowane, w pozyskiwaniu tych funduszy, będą korzystne dla Polski – kontynuował.

– Z tych funduszy, które będą zgodnie z pomysłem autorów pochodziły m.in. z długu wspólnotowego […] nie będziemy mieli gwarancji, że skorzystają polscy przedsiębiorcy. […] Ja apeluję o to, żebyśmy dbali o interesy polskie […] a diabeł tkwi w szczegółach, te szczegóły są bardzo ważne i obecny rząd powinien naprawdę dobrze przyjrzeć się i zaangażować w to, żeby programy, które są dzisiaj tworzone w Unii Europejskiej, korzystne były z punktu widzenia państwa polskiego i polskich przedsiębiorców – mówił dalej.

Współpraca polskiego i ukraińskiego przemysłu obronnego. Dworczyk: Ta sprawa została zaniedbana przez obecny rząd

– Nie, nie ma tego typu ułatwień – powiedział Michał Dworczyk w Polsat News, pytany o słowa Radosława Sikorskiego dot. tego, że trzeba bardziej intensywnie współpracować z Ukrainą np. w kwestii produkcji dronów, a na stole są konkrety, ułatwienia w procesach inwestycyjnych, które pozwolą na zbudowanie kilku dolin dronowych.

– Została przyjęta przez Radę Ministrów, więc mamy pierwszy etap prac legislacyjnych nad ustawą, która ma inwestycje związane z obronnością realizować i to bardzo dobrze, to jest dobry projekt i on powinien być przyjęty jak najszybciej […] ale na razie żadnego przełomu nie ma – kontynuował.

– Jeśli chodzi o współpracę przemysłu obronnego, to ta sprawa również została zaniedbana przez obecny rząd, dlatego, że na Ukrainie dzisiaj wchodzi naprawdę dużo firm z Europy Zachodniej, a my nie wykorzystujemy tej szansy – mówił dalej.

– Sam przygotowywałem porozumienie i listy intencyjne związane ze współpracą przemysłu obronnego polskiego i ukraińskiego, które były w drugiej połowie 2022 roku podpisane. Do dzisiaj ten potencjał, który został wtedy stworzony, możliwości, nie został wykorzystany. Więc namawiam kolegów i koleżanki z rządu Platformy Obywatelskiej, żeby od czynów [słów] przejść do działań – dodał.

Dworczyk: W ciągu ostatniego 1,5 roku w relacjach polsko-ukraińskich niewiele się wydarzyło

– Zobaczmy, co się wydarzyło w ciągu ostatniego 1,5 roku w relacjach polsko-ukraińskich. Powiem wprost, niewiele się wydarzyło, niewiele problemów zostało rozwiązanych […] to, że dzisiaj nie ma takich problemów na granicy, nie jest wynikiem działań obecnego rządu, a wynikiem, że została odblokowana droga morska, przez Morze Czarne może być dzisiaj prowadzony eksport zboża ukraińskiego – powiedział Michał Dworczyk w Polsat News.

– Nie ma żadnych konkretnych nowych umów gospodarczych ani nawet instrumentów gospodarczych – kontynuował.