Live

„Premier zrezygnował z organizacji szczytów, więc będzie to najważniejsze wydarzenie w czasie polskiej prezydencji”. Paprocka o szczycie Trójmorza

– Na razie przed Kancelarią Prezydenta, przed Polską bardzo istotne wydarzenie, czyli szczyt Trójmorza. Tak naprawdę – i to jest zła wiadomość dla Polski – w okresie naszej prezydencji to jest najważniejsze międzynarodowe wydarzenie – powiedziała Małgorzata Paprocka w rozmowie z Grzegorzem Kępką w „Gościu Wydarzeń” Polsat News.

Jak oceniła: – W obliczu tego, że premier zrezygnował z organizacji jakiegokolwiek szczytu Rady Europejskiej w czasie prezydencji, to właśnie szczyt Trójmorza jest najważniejszym wydarzeniem międzynarodowym.

– Na szczycie Trójmorza będzie najwyższa od 6 lat reprezentacja Stanów Zjednoczonych. Przyjedzie minister odpowiedzialny za sprawy energii […]. Czy to jest ostatnie słowo administracji amerykańskiej? Trudno na ten moment powiedzieć. To, że jest otwarte zaproszenie dla prezydenta Trumpa do odwiedzenia Polski, to sprawa oczywista – dodała.

„Zła i budząca poważne wątpliwości ustawa”. Paprocka o decyzji Dudy ws. ustawy o mowie nienawiści

– To zła ustawa [ws. mowy nienawiści], budząca bardzo poważne wątpliwości co do zgodności z konstytucją. Prezydent niespecjalnie miał wybór. Jeżeli się źle pisze ustawy i próbuje się ideologie narzucać ustawami karnymi, jeżeli się to źle formułuje, nieprecyzyjnie, w taki sposób, że narusza się bardzo istotną wolność, jaką jest wolność wypowiedzi, to prezydent nie miał wyjścia. Wysłał ustawę i nie wiemy, jakie będą jej losy. Nie wiem, co zdecyduje Trybunał Konstytucyjny – powiedziała Małgorzata Paprocka w „Gościu Wydarzeń” Polsat News.

– Co znaczy dyskryminacja ze względu na wiek? To jest kategoria biologiczna, obiektywna. Każdy z nas ma jakiś wiek. To jak tutaj wyodrębnić tą mniejszość, tą grupę, […] która miałaby być z tego względu dyskryminowana? Ta ustawa jest w taki sposób sformułowana, że albo będzie każdą wypowiedź można było […] karać, albo te normy są nomami pustymi – oceniła.

– To jest ustawa dotycząca naprawdę bardzo wrażliwej materii, jaką jest wolność wypowiedzi […]. Tutaj w ocenie prezydenta ta ustawa idzie za daleko, jest nieprecyzyjna – dodała.

„Jeżeli zostanę prezydentem, zawetuję każdą ustawę ograniczającą wolność słowa”. Mentzen chwali decyzję Dudy

„To bardzo dobrze, że Prezydent Andrzej Duda nie podpisał ustawy o cenzurze, nazywanej ustawą o mowie nienawiści. Jeżeli zostanę prezydentem, zawetuję każdą ustawę próbującą ograniczyć wolność słowa!” – napisał na X Sławomir Mentzen.

Gliński: Szantaż dot. KPO spowodował zmianę rządu w Polsce

– Byliśmy w sposób nikczemny szantażowani np. dostępem do funduszy europejskich przez naszych oponentów politycznych […]. Szantaż dotyczący KPO spowodował zmianę rządu w Polsce – powiedział Piotr Gliński w RMF FM.

– Próbowaliśmy zreformować system sądownictwa w Polsce i to nie do końca się udało, to prawda. Główny powód porażki w tych wyborach to najprawdopodobniej był złożony, zmęczenie władzą ośmioletnią, to jest zrozumiały czynnik, który w polityce zawsze odgrywa rolę, ale szantaż europejski też tu odgrywał bardzo dużą rolę – kontynuował.

Gliński: Celem Tuska jest zdelegalizowanie PiS-u, powsadzanie nas do więzień

– Donald Tusk postawił na monopol w polityce. W związku z tym jego celem jest pewnie zdelegalizowanie w ogóle Prawa i Sprawiedliwości, odebranie prawa do funkcjonowania polskiej opozycji, bo tak to wszystko wygląda, także powsadzanie nas do więzień, to jest to, co Tusk chce zrobić. A jednocześnie zjada swoje przystawki i traci większość w Sejmie – powiedział Piotr Gliński w RMF FM.

Gliński: Kampania jest także plebiscytem dotyczącym oceny rządu Tuska

– To jest kampania, która jest także plebiscytem dotyczącym oceny rządu Tuska. Rząd, który już ma w tej chwili więcej negatywnych ocen, niż pozytywnych, to jest rząd, który nie spełnia oczekiwań. To jest rząd, który zresztą nie spełnił swoich bardzo szerokich obietnic wyborczych – powiedział Piotr Gliński w RMF FM.

Gliński: Tusk przez ostatnie 1,5 roku zablokował demokrację

– Na pewno się ożywiła, ale nie tylko kampania, myślę, że polska demokracja się ożywiła, bo Donald Tusk przez ostatnie 1,5 roku zablokował demokrację. Odebrał finansowanie głównej partii opozycyjnej, przejął media publiczne, przejął prokuraturę, sądy, nawet w mediach blokował reklamodawców. Jednym słowem demokracja w Polsce dobrze nie funkcjonowała – powiedział Piotr Gliński w „Popołudniowej rozmowie” RMF FM.

Trzaskowski: Tamta władza próbowała ukryć swoje draństwa w cieniu ołtarza, nie pozwolimy na to

Tamta władza próbowała przede wszystkim ukryć wszystkie swoje draństwa w cieniu ołtarza. Wydawać setki milionów na księdza Rydzyka i na jego biznesy, bo myśleli, że w ten sposób kupią sobie przychylność kościoła i, że w ten sposób będą mogli budować swój autorytet. Nie tędy droga, my na to nie pozwolimy. Żaden uczciwy człowiek nie musi się wspierać autorytetem w taki sposób budowanym – stwierdził Rafał Trzaskowski w Kielcach.

Trzaskowski: Trzeba rozmawiać z Trumpem językiem, który rozumie

Trzeba rozmawiać z Trumpem językiem, który on rozumie, a tu naprawdę mamy mnóstwo argumentów, które Amerykanów przekonują. Dzisiaj spotkałem się z kongresmenami i z partii Republikańskiej i z partii Demokratycznej i jeżeli wie się jakim językiem z nimi rozmawiać, wie jakich argumentów używać, ma się plan, to właśnie wtedy można wzmacniać nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi w sposób z jednej strony trwały, a z drugiej strony partnerski – powiedział Rafał Trzaskowski w Kielcach.

Trzaskowski: Potrzebna nam jest „demokracja zaangażowana”

Bardzo nie lubię takiego terminu „demokracja walcząca”, dlatego że ona bardzo często sugeruje to, że demokracja jest od tego, żeby walczyć. Udało się wygrać wybory w 2023 roku, dzisiaj potrzebna nam jest „demokracja zaangażowana”, demokracja dialogu, rozmowy, która nikogo nie wyklucza, w której nikt nie będzie sobie wyrywał symboli narodowych – stwierdził Rafał Trzaskowski w Kielcach.

Trzaskowski: To nie są tylko wybory o konkretnych osobach, ale wybór pomiędzy dwoma zupełnie innymi wizjami Polski

Wybory prezydenckie to nie są wybory, tylko i wyłącznie na osobę, która najbardziej nam się podoba, to nie jest casting, to nie są wybory, w których decydujemy nie tylko o konkretnych osobach, ale to są wybory, w których decydujemy pomiędzy dwoma zupełnie innymi wizjami Polski – stwierdził Rafał Trzaskowski w Kielcach.

To jest pytanie o to czy dzisiaj postawimy na Polskę, która przedstawia nam nadzieję i która napełnia nas nadzieją, czy na Polskę, która karmi się gniewem – dodał.

Trzaskowski: Musimy doprowadzić do tego, żeby społeczeństwo całe się bogaciło

Dzisiaj nie możemy tworzyć muru pomiędzy obywatelami, a nową elitą, którą chciał wytworzyć poprzedni układ rządzący. Tylko dzisiaj musimy doprowadzić do tego, żeby społeczeństwo całe się bogaciło i musimy doprowadzić do tego, żebyśmy wszyscy byli w stanie efektywnie rozwijać swoje pomysły – stwierdził Rafał Trzaskowski w Kielcach.