Live

Sikorski: Nasze starania nie ustaną dopóki nie zostanie osiągnięty sprawiedliwy pokój

Dziś w Madrycie kontynuacja formatu zapoczątkowanego w Warszawie – Wielkiej Piątki Unii Europejskiej, rozszerzonej o Wielką Brytanię, Ukrainę oraz Wysoką Przedstawiciel UE i Komisarza ds. Obrony – napisał

Europa dostarcza 60% pomocy wojskowej Ukrainie. Nasze starania nie ustaną dopóki nie zostanie osiągnięty sprawiedliwy pokój – podkreślił szef MSZ.

Płatne studia? Bosak: Żadnego tematu już nie można dotknąć, bo jest zaraz histeria. Nie bądźmy płatkami śniegu

– Często jest tak, że młodsi wyborcy, którzy są z biedniejszych rodzin, muszą pracować na swoje utrzymanie na studiach i przez to studiują np. w trybie wieczorowym czy zaocznym, za które płacą. Statystycznie, jak się popatrzy na badania socjologiczne, często jest tak, że ludzie z lepiej sytuowanych rodzin studiują na najlepszych uniwersytetach, na studiach dziennych, a ci, co pracują i płacą za studia, to są często ci ze słabiej sytuowanych rodzin – powiedział Krzysztof Bosak w Rozmowie Polskiego Radia 24.

– Po co ktoś dobrze sytuowany miałby jednocześnie pracować i studiować? On ma czas na studia dzienne, ma czas na studia za granicą, na dobrych uniwersytetach, bo mu rodzice za to zapłacą – przekonywał.

„Dla niektórych jest to może trochę kontrowersyjne, ale moim zdaniem dotknął poważnego problemu”
– To, co powiedział Sławomir Mentzen, dla niektórych jest to może trochę kontrowersyjne. Natomiast moim zdaniem dotknął poważnego problemu. To znaczy, że biedni dopłacają do bogatych. Druga sprawa – z najdroższych studiów, np. medycznych, ludzie zaraz po wykształceniu uciekają za granicę i my wszyscy płacimy za to w podatkach – mówił dalej.

Jak kontynuował: – Trzecia sprawa – fundujemy za darmo studia na kierunkach, których rynek pracy nie potrzebuje. Ludzie dla papieru robią te studia przez kilka lat, podatnik za to płaci, ale na rynku pracy brakuje inżynierów, informatyków, ludzi od technicznych rzeczy, a nie tak wielu, jak kształcimy na kierunkach humanistycznych. Więc chyba wymaga to wszystko przemyślenia.

„Żadnego tematu już nie można dotknąć, bo jest zaraz histeria”
– Sławomir Mentzen nie powiedział: „jak będę prezydentem, to wprowadzę studia płatne”. On nic takiego nie powiedział – wskazał.

– Tylko my mamy problem polegający na tym, że żadnego tematu już nie można dotknąć, bo zaraz histeria jest wokół wszystkiego. No nie bądźmy takimi płatkami śniegu – ocenił.

Bosak: Zdajemy sobie sprawę, że aby wygrywać wybory, musimy przekonać do siebie ludzi 50+

– Dzięki Bogu mamy bardzo wielu wyborców w pokoleniu średnim, ludzi w wieku […] moim, 40-, 30-latków. Oni są też istotną bazą wyborczą Konfederacji. Natomiast zdajemy sobie sprawę, że żeby te wybory – i każde kolejne – wygrać, musimy przekonać do siebie ludzi 50+, 60+, bo ich jest demograficznie najwięcej – powiedział Krzysztof Bosak w Rozmowie Polskiego Radia 24.

Bosak: Obawiam się, że młodzi wyborcy nie pójdą na wybory. Apeluję do wszystkich, żeby poszli głosować

– Nie obawia się pan, że ci młodzi wyborcy, którzy pojawiają się tłumnie na wiecach Sławomira Mentzena, jeśli przyjdzie co do czego, do wyborów 18 maja, to nie pójdą, nie zagłosują, zostaną w domach? Są chwiejni, niestabilni, jak to młodzi wyborcy – spytał Kamil Szewczyk w Rozmowie Polskiego Radia 24.

– Może pana redaktora zaskoczę, ale obawiam się tego. Dlatego apeluję do wszystkich, żeby poszli głosować. I tak przeciwko nam gra to, że młodych wyborców jest kilka razy mniej niż starszego pokolenia – odpowiedział Krzysztof Bosak.

Bosak: Mentzen ma pogląd za życiem i nie wypiera się tego

– Ma [Sławomir Mentzen] pogląd za życiem i nie będzie się tego wypierał. Moim zdaniem wyborcy powinni gardzić politykami, którzy wypierają się swoich poglądów po to, żeby wygrać wybory – stwierdził.

„Nie użyłbym tych słów, zabrzmiały niedelikatnie”. Bosak o wypowiedzi Mentzena nt. aborcji w przypadku gwałtu

– Nie użyłbym tych słów. Niezależnie już [od tego], co dokładnie Sławomir Mentzen miał na myśli, zabrzmiały niedelikatnie wobec ofiar gwałtów. Uważamy, że gwałty trzeba zwalczać z całą mocą – powiedział Krzysztof Bosak w Rozmowie Polskiego Radia 24, pytany, czy podpisuje się pod słowami Sławomira Mentzena: „Nie wolno zabijać niewinnych dzieci, nawet jeżeli to dziecko wiąże się z jakąś nieprzyjemnością”.

Bosak: Nie czujemy, by słowa Mentzena o aborcji zrobiły wrażenie na kimkolwiek poza naszymi przeciwnikami

– Nie czujemy, żeby to zrobiło wrażenie na kimkolwiek poza naszymi przeciwnikami, którzy nieudolnie próbują wykorzystać poglądy Sławomira Mentzena [nt. aborcji] przeciwko niemu – powiedział Krzysztof Bosak w Rozmowie Polskiego Radia 24.

– Sławomir Mentzen nie powiedział nic nowego niż rzeczy, które mówi od kilkunastu lat, kiedy jest obecny w życiu publicznym. I naprawdę myślę, że chyba już powinniśmy mieć za sobą ten etap, że mamy do kogoś pretensje, np. że ma konserwatywne poglądy – stwierdził.

Jak ocenił: – Myślę, że ludzie z głównego nurtu życia publicznego powinni po prostu przywyknąć do pluralizmu. Skoro mamy w życiu publicznym, w mediach, miejsce dla ludzi, którzy chodzą z piorunami i chcą zabijać dzieci, bo im się tak podoba, albo uważają, że mają za małe mieszkania – jak się wyraziła jedna aktoreczka, która stwierdziła, że to jest wystarczający powód – to przywyknijmy też, że są ludzie, dla których konstytucyjne prawo do życia ma znaczenie.

„Chylę nisko głowę przed waszym codziennym wysiłkiem”. Tusk dziękuje wojsku

– Za wasz wielki wysiłek każdego dnia – każdego: żołnierza, oficera, generała – chciałbym bardzo serdecznie podziękować. Dzięki wam Polki i Polacy czują się naprawdę bezpiecznie w tych trudnych czasach. Naprawdę chylę nisko głowę przed waszym codziennym wysiłkiem – powiedział premier Donald Tusk w Sochaczewie.

Wiem, jak to jest wymagająca służba. Ale wiecie, czujecie to na co dzień, jak dla całego narodu jesteście ważną jego częścią. Wszyscy wam ufają. To być może najważniejsza gwarancja naszego bezpieczeństwa, czyli ta pełna wspólnota wojska i narodu – ocenił.

Kosiniak-Kamysz: Nie zrywamy kontraktów, podpisujemy kolejne. Jeżeli ktoś nie potrafi pomóc, niech nie przeszkadza

– Radykalne zmienienie kursu, które nastąpiło teraz w Europie. Inwestycje w przemysł zbrojeniowy, podnoszenie wydatków, dla których Polska jest pionierem, Polska była pierwsza i tutaj we współpracy z naszym strategicznym partnerem, ze Stanami Zjednoczonymi, wymiana doświadczeń, umiejętności i zakupy sprzętu – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz w Sochaczewie.

– Niektórzy politycy sceptycznie nastawieni do tych naprawdę bardzo efektownych działań, które mają dzisiaj miejsce i w Europie, ale również w Polsce, do budowy np. Tarczy Wschód, do innych projektów, które zaproponowaliśmy, nawet próbowali niedawno wmówić, że ktoś będzie zrywał kontrakty amerykańskie. Posługiwali się tutaj jakimiś fake newsami – kontynuował.

– Dzisiaj jest najlepszy dzień na to, żeby powiedzieć: nie będziemy zrywać żadnych kontraktów, my kolejne podpisujemy […]. Jeżeli ktoś nie potrafi pomóc, to niech lepiej nie przeszkadza – mówił dalej.

„USA mają w Polsce wyłącznie przyjaciół”. Tusk do chargé d’affaires USA

– Zwracam się za pośrednictwem naszego gościa i współgospodarza dzisiejszego spotkania [chargé d’affaires ambasady USA – red.] – tutaj w Polsce Stany Zjednoczone mają wyłącznie przyjaciół. Zawsze tak było i zawsze tak będzie. Proszę mi wierzyć – Polska pełni też rolę prezydencji europejskiej – że tak samo jest w całej Europie. Stany Zjednoczone mają przyjaciół, począwszy od Portugalii po Polskę, od Danii po Grecję – powiedział premier Donald Tusk w Sochaczewie.

– Wszyscy chcemy pokoju, wszyscy chcemy pokonać zło, jakie czai się wokół naszych granic i wszyscy chcemy jak najbardziej stabilnej współpracy, pełnej współpracy w obrębie NATO – dodał.

„Inwestycja na poziomie ok. 2 mld dolarów. Sprzęt i logistyka do baterii Patriot, trenażery”. Kosiniak-Kamysz o umowie z USA

– Dzisiaj kolejna faza i wielka inwestycja w bezpieczeństwo Polski. Bo obrona naszego nieba to nie jest tylko i wyłącznie sprawa honoru, choć to jest bardzo ważne dla nas, ale to jest sprawa egzystencjalnego bezpieczeństwa państwa polskiego. Wydatki na obronę powietrzną są największe […]. Dużo mniej kosztuje często atak w wykonaniu przeciwników, niż obrona własnej przestrzeni powietrznej – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz w Sochaczewie.

– Inwestycja na poziomie ok. 2 miliardów dolarów, bo na tyle opiewa to porozumienie, które przed chwilą zostało podpisane. To jest dostarczanie sprzętu, zabezpieczenia logistycznego do dobrze funkcjonujących baterii Patriot, do całego systemu i całego programu Wisła. Ważnym elementem tej umowy są trenażery, które pozwolą naszym żołnierzom […] trenować się w pozorowanych atakach, w odpowiedzi na te pozorowane ataki – kontynuował.

– Te inwestycje są po to, żeby zachować pokój […]. Po to, żeby odstraszyć każdego przeciwnika, żeby nigdy Polski nie opłacało się zaatakować – mówił dalej.

„Nie może być miejsca na konfrontację w obrębie NATO”. Tusk zwraca się do sojuszników w obecności amerykańskiego dyplomaty

– Wojna za naszą wschodnią granicą uświadomiła nam wszystkim, jak realne są ryzyka związane z nową globalną konfrontacją. Chciałbym, żeby właśnie tu w Sochaczewie – miejscu, o którym rzadko jest głośno, wiadomo: wojsko, obrona przeciwlotnicza, powietrzna, rakietowa wymagają dyskrecji i konkretnych działań – ale być może tym głośniej zabrzmią słowa właśnie tu, w Sochaczewie pod adresem wszystkich: Europejczyków, Amerykanów, Kanadyjczyków – powiedział premier Donald Tusk w Sochaczewie.

Jak wskazał szef rządu: – To jest czas na konsolidację, to jest czas na pełną kooperację. Nie może być miejsca na konfrontację w obrębie Paktu Północnoatlantyckiego, pomiędzy sojusznikami. Wszyscy mamy jeden wspólny interes i warto o tym pamiętać. Polska będzie o tym pamiętała.