
Jak będą wyglądać szkolenia wojskowe? Tomczyk o „modelu polskim”, ulgach i benefitach
Dobrowolne ale powszechne
– Mówimy o szkoleniach dobrowolnych, ale powszechnych. To znaczy każdy będzie mógł podjąć decyzję, poza oczywiście kwestiami budowania rezerw czy powoływania do wojska, natomiast nie planujemy odwieszenia poboru – powiedział Cezary Tomczyk w „Graffiti” Polsat News.
My musimy mieć „model polski”
– Chcemy, żeby każdy Polak i każda Polka miała i miał możliwość przejścia przeszkolenia wojskowego. W różnych formach, dostosowanego też do chęci. […] Pojawia się „model szwajcarski”, jako punkt odniesienia. To jest ciekawy punkt wyjścia, natomiast my musimy mieć „model polski” – wskazał.
Chcemy zaproponować ludziom ulgi i benefity
Jak wyjaśnił wiceszef MON: – „Model polski” ma polegać na tym, że chcemy ludzi też zachęcać do tego, żeby się szkolili. Chcemy zaproponować ludziom różnego rodzaju ulgi i benefity, też państwowe, które pozwolą na to, żeby budować dzisiaj w Polsce armię rezerwistów. To jedna część planu.
– Druga część planu to wszystkie szkolenia te krótkie, które są formą zapoznania z wojskiem, jakimś pierwszym krokiem, żeby ludzie w ogóle zobaczyli, jak wojsko wygląda. Czy przez jeden dzień albo weekend możemy kogoś przeszkolić do bycia wojskowym? Oczywiście nie. […] Ale czy takie szkolenia, jednodniowe czy weekendowe, są potrzebne? Oczywiście, że tak. Bo one dają pewną bazę. […] Chcemy to upowszechnić i dać ludziom zachęty – mówił dalej.
Więcej z: Live

Bielan: SOP zajmuje się przekazywaniem informacji zaprzyjaźnionym dziennikarzom

„Twardo stoję na stanowisku, że politycy różnych opcji powinni ze sobą rozmawiać”. Hołownia odnosi się do medialnych doniesień
„Pierwszy żołnierz od II wojny światowej, który poległ w obronie granicy”. Duda wspomina sierżanta Sitka
